• Powiatowy konkurs matematyczny "Alfa i Omega"

     • 27.04.2022r. w Kwidzynie odbył sie Powiatowy konkurs matematyczny. Uczniowie klas 3 Natalia Olejnik i Michał Jankowski oraz klas 6 Zofia Hawrylicz i Igor Kurach wzięli udział w powiatowym konkursie matematycznym "Alfa i Omega". Organizatorem potyczek była SP nr 4 w Kwidzynie. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz upominki. Serdecznie dziękujemy naszym podopiecznym za podjęcie trudu i życzymy wielu sukcesów.Magda PlichtaAnna JaremaMarzena Zimińska

     • XVII Powiatowy Konkurs Literacki

     •  5 maja 2022 r. w Nebrowie Wielkim odbyło się uroczyste wręczenie nagród za udział w XVII Powiatowym Konkursie Literackim. Milo jest mi poinformować, że I miejsce w tym konkursie zajęła Nadia Stawicka, a miejsce III Bianka Siwiec i Marcjanna Filar - wszystkie z klasy 2a. 

      Wielkie gratulacje !

      Wychowawca klasy 2 a

       Maria Kochańska

     • SP Ryjewo - Złota drużyna

     •  

      21 kwietnia br. w Kwidzynie odbyły się finał XXIII Wojewódzkich Igrzysk Młodzieży Szkolnej w piłce ręcznej chłopców. W zawodach finałowych wystartowała nasza drużyna, trenowana przez Mariusza Babickiego. W swojej grupie eliminacyjnej trafiła na SP 2 Czersk ( mistrza woj. pomorskiego w rozgrywkach ligowych) i SP 12 Tczew. W pierwszym spotkaniu szybko, łatwo i przyjemnie wygraliśmy z drużyna tczewską. W drugim meczu Czersk pokonał Tczew. W walce o finał okazaliśmy się lepsi o … jedną bramkę od ekipy z Czerska. W wielkim finale pokonaliśmy SP 33 Gdańsk i zostaliśmy mistrzem woj. pomorskiego. Brawo trener…brawo drużyna. Skład zwycięskiej ekipy: Borowski Bartłomiej, Dmitrzak Mateusz, Dmitrzak Tymoteusz, Donajski Bartosz, Fryca Kacper, Gorczyca Patryk, Górski Kacper, Jagucki Piotr, Kornytowski Damian, Kwiatkowski Marcel, Meller Kacper, Misztal Karol, Nawrocki Dawid, Parafianczuk Kacper, Smoliński Piotr, Tokarski Szymon.

     • Klasa 2b z wizytą w Warsztacie Terapii Zajęciowej

     • W tygodniu świątecznym  na zaproszenie mamy Zuzi, klasa 2b była w odwiedzinach w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Ryjewie. Poznaliśmy warsztaty w których wykonywane są  różne prace, malarskie, stolarskie, z wikliny, szycia, haftu, kulinarne itp. Dzieci mogły wykrawać ciasteczka, które potem schrupały, malowały wydmuszki gęsich jaj i fajnie się bawiły. Na koniec otrzymały upominki, magnesy na lodówkę. Był to dzień ciekawy, pełen wrażeń. Serdeczne podziękowania dla mamy Zuzi i pracowników Warsztatu Terapii Zajęciowej

     • PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY i ŚWIATOWY DZIEŃ WODY 2022r.

     • PIERWSZY  DZIEŃ  WIOSNY

      i

       ŚWIATOWY  DZIEŃ WODY

      2022r.

         Pierwszy Dzień Wiosny w tym roku szkolnym połączyliśmy z akcją Światowego Dnia Wody organizowaną corocznie przez zespół edukacji Polskiej Akcji Humanitarnej. Wspólnym celem naszego zamysłu było w miłej atmosferze spędzić ten dzień i jak najwięcej naszych uczniów zaangażować w działania o tematyce dostępu do wody. Szkolną zabawę rozpoczęliśmy apelem i wspólnym tańcem Makarena. Następnie każda klasa, przechodząc z sali do sali, miała do wykonania 12 zadań, za które uczniowie otrzymywali kropelki wody z literkami. Praca podsumowująca wysiłek klas polegała na ułożeniu z otrzymanych literek – kropel hasła: „Dostęp do czystej wody to prawo człowieka”. W trakcie zadań uczniowie oglądali filmiki „Oszczędzanie wody to za mało” oraz „Niezwykła podróż kropelki”. Liczyli, ile litrów wody zużywamy podczas kąpieli w wannie a ile pod prysznicem, ile kosztuje litr wody, ile tracimy wody podczas wycieku wody z kranu, odkrywali kod QR, interpretowali związki frazeologiczne o tematyce wodnej. Zdobywając wiedzę świetnie się przy tym bawili i uczyli współpracy. Na zakończenie każda klasa otrzymała dyplom udziału w zabawie i zatańczyliśmy taniec Belgijkę.

                                                             Koordynatorzy: Samorząd SP

                                                            M. Guba,  M. Kozdęba, B. Łukaszewska

                                                                           

                                                                                                                              

     • Wojewódzki Konkurs Ortograficzny dla klas IIII

     •  

      24 marca odbył się w naszej szkole II etap  IX Wojewódzkiego Konkursu Ortograficznego dla klas III szkół podstawowych województwa pomorskiego. Uczniowie pisali tekst  ze słuchu pt. "Ogródek", zmagając się z wieloma trudnościami ortograficznymi.

      Po I i II etapie:

       1 miejsce zajęła Maja Borowska – III a

      2 miejsce miała Emilia Staszewska – III b

      3 miejsce przypadło Oliwii Maćkiewicz – III c

      Gratulujemy !

      Wyniki konkursu zostały wysłane do Szkoły w Gościcinie, która konkurs organizuje, teraz czekamy na ogłoszenie, która z uczennic dostanie się do ścisłego finału.

      Koordynator konkursu

      Maria Kochańska

     • Konkurs wiedzy o patronie szkoły

     • http://www.torun.webd.pl/galeria/kopernik.jpg Konkurs wiedzy o Mikołaju Koperniku dla klas III

       

      7 marca br. w klasach trzecich naszej szkoły, odbył się Konkurs Wiedzy o Mikołaju Koperniku – patronie naszej szkoły. Trzecioklasiści odpowiadali na pytania i jak co roku wykazali się szeroką wiedzą na temat polskiego astronoma.

      Oto wyniki:

      1 miejsce – Patrycja Grochowska – 3 a

      1 miejsce – Marcel Tokarski – 3 b

      2 miejsce – Maciej Szczepański – 3 c

      3 miejsce – Małgorzata Zenke – 3 a

       

      Gratulujemy!!!

      Organizator konkursu

      Maria Kochańska

     • Logiczny tydzień

     • 29 STYCZNIA - DZIEŃ SKŁADANKI I ŁAMIGŁÓWKI

       

      Właśnie ten dzień co roku w naszej szkole otwiera LOGICZNY TYDZIEŃ.

      Niestety… podobnie jak w zeszłym roku, zadecydowano o przejściu bardzo dużej grupy uczniów na zdalne nauczanie. Tym samym pozostało nam tylko poprzez stronę internetową szkoły zaproponować Wam możliwość sprawdzenia swojej inteligencji i wytrwałości w dążeniu do rozwiązania zagadki.

      Sądzisz, że to nie dla Ciebie, bo nie masz uzdolnień związanych z matematyką? Nic bardziej mylnego:

       „Rozwiązywanie różnego rodzaju zagadek i łamigłówek logiczno-matematycznych rozwija umiejętność myślenia również w innych dziedzinach, które nie są bezpośrednio związane z matematyką. Buduje inteligencję ogólną, kształtuje zdolność logicznego myślenia oraz uczy wyciągania wniosków i argumentacji.”(cyt. A. Dydel „Trening umysłu”)

      Dookoła można zetknąć się z wieloma propozycjami na trening mózgu: wykreślanki, krzyżówki, sudoku, puzzle, zagadki i łamigłówki matematyczne, czy też gry wymagające logicznego myślenia, opracowania jakiejś strategii.

      Sprawdźcie co zostało dla Was przygotowane w tym roku – otwórzcie dołączony plik i kliknijcie w podpisane podkreślone linki bądź zeskanujcie QR-kody i do dzieła. Bądźcie wytrwali i cierpliwi. Po powrocie do stacjonarnej nauki czeka Was mała niespodzianka.

                                                                                                  Życzymy przyjemnej zabawy ;-)

                                                                                                  Anna Jarema i Marta Kozdęba

       

       

      logiczny_tydzien_2022_(1).pdf​​​​​​​

     • Konkurs recytatorski "Boże Narodzenie w poezji".

     •  

       

      16 grudnia 2021 r. uczniowie klas 0-3 uczestniczyli w szkolnym konkursie recytatorskim  "Boże Narodzenie w poezji". Dzieci były wspaniale przygotowane, za co serdeczne podziękowania kierujemy w stronę wychowawców i rodziców. Każda klasa oddelegowała po dwóch przedstawicieli, w związku z czym w zmaganiach wzięło udział 18 uczniów.  Jury, w składzie pani Ewa Kwiatkowska, pani Małgorzata Marschalkowski  i pani Agnieszka Knabe, oceniało uczestników w dwóch kategoriach wiekowych - klasy 0-1 i klasy 2-3. Wśród dzieci młodszych pierwsze miejsce zajęła Gabriela Dębowska, drugie Zuzanna Ligęza, trzecie Leon Bakierski. Wyróżniono również występ Mai Falkiewicz. Wśród uczniów klas 2 i 3 zwyciężyła Patrycja Grochowska, drugie miejsce zajęła Oliwia Maćkiewicz, trzecie przyznano Helenie Reducha. Wyróżnieniem nagrodzono występ Martyny Kwiatkowskiej.  

      Sponsorami nagród książkowych w konkursie  był Dyrektor SP w Ryjewie, natomiast słodkie upominki dla wszystkich uczestników ufundował Wójt Gminy Ryjewo. Serdecznie dziękujemy za wsparcie naszego pomysłu.

      Magdalena Plichta

      Renata Heron

     • Klasa 4b - Lekcja biblioteczna w Bibliotece Miejsko-Powiatowej w Kwidzynie oraz zwiedzanie zamku krzyżackiego

     • W środę 10.11.2021r.  klasa 4b uczestniczyła w zajęciach – lekcja biblioteczna – w Bibliotece Miejsko-Powiatowej w Kwidzynie, która mieści się w budynku dworca kolejowego. W bibliotece uczniowie poznali całą drogę, jaką musi przebyć książka, aż dostanie się na półkę dla czytelnika. Byli pod ogromnym wrażeniem, ile pracy i czasu trzeba poświęcić by była gotowa do wypożyczenia.  Uczniowie zapoznali się z bogatym księgozbiorem biblioteki oraz poznali wszystkie jej zakamarki.  Pani bibliotekarka przeprowadziła bardzo ciekawe zajęcia czytelnicze. Miłą niespodzianką było opieczętowywanie książek przez uczniów. Uczniowie odwiedzili również Zamek krzyżacki w Kwidzynie, podziwiając wystawę Przyroda Polski Północnej.

     • SZKOLNY KONKURS : „Najładniej ozdobione świątecznie drzwi do sali lekcyjnej”

     • W dniach od 1  do 10 grudnia br. odbył się szkolny konkurs na „Najładniej ozdobione świątecznie drzwi do sali lekcyjnej”. Uczniowie naszej szkoły z dużym entuzjazmem wzięli udział w konkursie. Dzięki ciężkiej pracy uczniów powstały wspaniałe dekoracje, które wprawiły wszystkich w świąteczny nastrój. Komisja konkursowa przyznała wszystkim klasom  biorącym udział w konkursie 10 punktów – do konkursu klas.

      W konkursie wyróżniono  klasę 5b .

      Serdecznie gratulujemy pomysłowości i kreatywności .

      Efekty prac uczniów są wspaniałe.

     • Czesi w Ryjewie ...

     • W dniach od 29 listopada do 10 grudnia Szkoła Podstawowa w Ryjewie gościła ośmioro nauczycieli z czeskiej szkoły podstawowej w Brnie w ramach programu Erasmus + - wymiana dobrych praktyk. Nauczyciele z partnerskiej szkoły obserwowali zajęcia prowadzone przez nauczycieli naszej szkoły oraz sami prowadzili lekcje w języku angielskim ( job shadowing oraz teaching assessment). Nauczyciele z Czech są naszymi partnerami od roku 2012, kiedy to w naszej szkole po raz pierwszy zorganizowano projekt Comenius. Celem wizyty naszych sąsiadów było:

      -poznanie i nabycie nowych metod pracy i form pracy z dziećmi i młodzieżą głównie w zakresie nauczania języka angielskiego

      -zapoznanie się z technikami i narzędziami , które uatrakcyjniają lekcje szczególnie w nauczaniu na odległość

      - wymiana dobrych doświadczeń z nauczycielami

      - podniesienie poziomu znajomości języka angielskiego w zakresie pisma i mowy

      - rozwój znajomości komunikacyjnych w języku angielskim

      - nabycie poprawnej wymowy w języku angielskim

      - zwiększenie pewności uczniów w zakresie słuchania, pisania, czytania w języku angielskim

      - pogłębienie wiedzy na temat Wielkiej Brytanii oraz Czech.

      - wzbogacenie słownictwa w języku angielskim

      Poznanie metod i form pracy oraz nawiązanie kontaktów z nauczycielami z czeskiej szkoły pozwoliło na wzbogacenie warsztatu pracy, w szczególności w zakresie wykorzystania TIK w nauczaniu.

      Głównym koordynatorem projektu ze strony naszej szkoły była pani Joanna Płoszaj-Caban, która też

      dziękuje wszystkim zaangażowanym nauczycielom, uczniom , pracownikom naszej szkoły  za ciepłe przyjęcie gości z partnerskiej szkoły w Brnie.

     • Nauka zdalna

     • W dniach od 20.12.2021r. do dnia 22.12.2021r. oraz od 3.01.2022r. do dnia 5.01.2022r. obowiązuje nauka zdalna. Dzień 7.01.2022r. jest dniem wolnym od zajęć dydaktycznych. W dniach wolnych oraz w dni nauki zdalnej czynna jest świetlica szkolna.  

     • Szlachetna Paczka

     • SZLACHETNA PACZKA

      2021r.

      W obecnym roku szkolnym kolejny raz włączyliśmy się w  Ogólnopolski Charytatywny Projekt pomocy Szlachetna Paczka. Projekt ten niesie pomoc rodzinom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej często też życiowej. Wolontariusze docierają do rodzin w potrzebie, spotykają się z nimi, sprawdzają przyczyny trudnych sytuacji, diagnozują, poznają konkretne potrzeby i włączają do projektu te , dla których Paczka jest realną szansą na zmianę.

         Z bazy rodzin w potrzebie XXI  edycji Szlachetnej Paczki wybraliśmy Pana Ryszarda (58 l.), którego koleje losu tak się potoczyły, że dziś żyje samotnie.  Pan Ryszard wiele lat pracował jako kierowca. Potem przyszła choroba, która nie pozwoliła mu dalej pracować, stracił pracę, a tym samym główne źródło utrzymania, otrzymał zasiłek, który starcza na leki i opłatę mieszkania. Warunki mieszkaniowe pana Ryszarda są bardzo skromne, sprzęty wieloletnie, bardzo zużyte, działające na zasadzie „może się jeszcze uda”.

      W ciągu trzech tygodni zebraliśmy 35 paczek w których znajdowały się produkty spożywcze, środki czystości,  pościel, ręczniki, koc,  kosmetyki i wiele innych rzeczy. Jedną z głównych potrzeb pana Ryszarda była pralka, którą udało nam się zakupić dzięki akcji zorganizowanej w naszej szkole, która polegała na sprzedaży ciasta upieczonego przez rodziców naszych wychowanków. Dobroć serca rodziców i naszego grona pedagogicznego umożliwiła zakup opału na zimę dla Pana Ryszarda. Udało nam się również zorganizować telewizor, telefon i dywan. Pokaźną kwotą wsparł nas Związek Nauczycielstwa Polskiego z siedzibą przy naszej szkole, za co zakupiliśmy przepływowy podgrzewacz wody, gdyż pan Ryszard nie miał możliwości wykąpania się w ciepłej wodzie. Jako darczyńcy przygotowaliśmy wspólnie konkretną pomoc dla Pana Ryszarda.

      Dnia 11.12.2021 r. (sobota) dostarczyliśmy paczki do miejsca zbiórki skąd zostały zawiezione do pana Ryszarda.

           Dziękujemy wszystkim dobroczyńcom za okazane serce i  zaangażowanie        w przygotowaniu paczki.

       Koordynatorzy akcji: Monika Guba, Marta Kozdęba, Anna Jarema, MagdalenaPlichta.                                                                       

     • Sukces uczniów klasy Ia

     •  

           Społeczna Szkoła Podstawowa im. Polskich Noblistów w Kwidzynie była organizatorem Powiatowego konkursu na Adventskalender i Lebkuchenhaus, czyli na kalendarz Adwentowy i Domek z Piernika. Swoje prace na ten konkurs wykonali uczniowie klasy 1a ze Szkoły Podstawowej w Ryjewie

      (wych. Małgorzata Zwolak). Wykonali, wysłali i …wygrali. Pierwsze miejsce w konkursie na Kalendarz Adwentowy zajął Benjamin Dominik, a miejsce drugie zajęła praca wykonana przez dwie uczennice: Idalię Ogińską i Igę Kochanowską. Brawo. 

     • KONKURS  POWIATOWY „Barwy jesieni”

     •  

      Szkoła Podstawowa w Otłowcu była organizatorem  Powiatowego Konkursu „ Barwy jesieni” – „Bezpiecznie i zdrowo jesienną ścieżką rowerową” dla klas I-III.  Na konkurs wpłynęło 140 prac. Nagrodzono 9 prac i wyróżniono 14.  Idalia Ogińska, uczennica klasy Ia ( wych. Małgorzata Zwolak)  otrzymała wyróżnienie.

      Brawo Idalia, życzymy kolejnych sukcesów.

     • Lekcja biblioteczna

     •  Klasa 4b - Lekcja biblioteczna w Bibliotece Miejsko-Powiatowej w Kwidzynie oraz zwiedzanie zamku    krzyżackiego

      W środę klasa 4b uczestniczyła w zajęciach – lekcja biblioteczna – w Bibliotece Miejsko-Powiatowej w Kwidzynie, która mieści się w budynku dworca kolejowego.W bibliotece uczniowie poznali całą drogę, jaką musi przebyć książka aż dostanie się na półkę dla czytelnika. Byli pod ogromnym wrażeniem ile pracy i czasu trzeba poświęcić by była gotowa do wypożyczenia.  Uczniowie zapoznali się z bogatym księgozbiorem biblioteki oraz poznali wszystkie jej zakamarki.  Pani bibliotekarka przeprowadziła bardzo ciekawe zajęcia czytelnicze. Miłą niespodzianką było opieczętowywanie książek przez uczniów.Uczniowie odwiedzili również Zamek krzyżacki w Kwidzynie, podziwiając wystawę Przyroda Polski Północnej

    • Najładniejsze maseczki

    • 18.05.2020
    • Mamy już wyniki konkursu na najciekawszą maseczkę - konkurs ogłosiła świetlica szkolna.

     I miejsce  - Natalia Kamińsdka - klasa 6c

     II miejsce - Kaja Kowalska - klasa 4a

                      Oliwia Tokarska - klasa 5b

     III miejsce - Damian Czyż - klasa 1c

                        Oliwia  Figacz - klasa 0a

     Nagrody wręczymy po powrocie do szkoły, a na razie WIELKIE GRATULACJE !!!

      

    • Zapisy do klas sportowych

    • 08.05.2020
    • Trwają zapisy do klas sportowych (piłka ręczna) - dziewczęta i chłopcy. Drużynę dziewcząt prowadzić będzie trener I klasy p.Bożena Biernat,  zaś chłopców trener II klasy Sebastian Szwarc.  Zainteresowanych chcących iść w ślady naszych wychowanek - reprezentantek Polski: Katarzyny Janiszewskiej, Joanny Kozłowskiej, Magdy Balsam  czy Michała  Potocznego  zapraszamy do tworzonych klas sportowych. Aby się zapisac należy złożyć w sekretariacie szkoły druk - zgodę na uczęszczanie do klasy sportowej. Druk jest  do pobrania w zakładce: Dokumenty  lub w sekretariacie szkoły. Termin - do końca maja br. Zgody można składać elektronicznie: zsryjewo@poczta.fm  lub w sekretariacie szkoły.  Czekamy na Ciebie !

    • "Zerówki" wracają do szkoły

    • 05.05.2020
    • 11 maja br. dzieci uczące się w oddziale przedszkolnym mogą wrócić do szkoły. Od tego dnia w naszej gminie zostanie wprowadzony drugi etap znoszenia obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa. W grupie będzie mogło przebywać jedynie 12 dzieci, które będą miały zajęcia ze swoimi paniami. Trwają obecnie zapisy dzieci, któych rodzice zdecydują się "puścić" do szkoły ( zapisy te prowadzą wychowawqcy grup: p.Renata Heron i p.Izabela Ożdżońska). Tego samego dnia szkolna kuchnia wraca do gotowania. Ale nie będziemy wydawać obiadów na zewnątrz, dla osób trzecich. Na razie obiady będą gotowane tylko dla dzieci z "zerówek".

    • Wojewódzki Konkurs Ortograficzny

    • 05.05.2020
    •  

      

      

     Szkoła Podstawowa w Gościcinie była organizatorem Woj. Konkursu Ortograficznego dla klas III. Z naszej szkoły w konkursie wystartowali m.in. Olaf Zielonko i Jarek Szwed z kl. IIIb. Obydwaj przeszli eliminacje i zakwalifikowali się do finału wojewódzkiego. Niestety z powodu pandemii finał ten został odwołany i (chyba) się nie odbędzie. Pierwotny termin finału to 26 marzec br. Do konkursu zgłosiło się 51 szkół . W finale wojewódzkim udział wziąć miało 24 najlepszych uczniów. Do konkursu uczniów przygotowała p. Mirosława Kowalska, która też uhonorowała naszych finalistów nagrodami. GRATULACJE !

    • WIELKANOCNY WIANEK

    • 04.05.2020
    • Wyniki plastycznego konkursu  "Wielkanocny Wianek"  zorganizowanego przez świetlicę szkolną:

     KATEGORIA klasy 0 - III

     I miejsce:.Helena Reducha , Damian Czyż , Oliwia Przeperska,  Laura Weiss

     II miejsce:.Oliwia Figacz,  Lena Biesek,  Bartosz Blok,  Maja Palińska

     III miejsce:.Szymon Rutkowski,  Jakub Rutkowski,  Marika Szaflik,  Oliwia Przeperska

     WYRÓŻNIENIA:.Antonina Ulewska,  Nikoletta Bogdan,  Patryk Luberda

     KATEGORIA klasy IV- VIII

     I  miejsce: Oliwia Sobiech

     II miejsce: Hanna Dysko

     III miejsce: Wojciech Paliński

     WYRÓŻNIENIA: Julia Przybyszewska,  Kaja Kowalska, Oliwier Sepioło, Natalia Kamińska, Zuzanna Romanowska.

     Nagrody zostaną węczone, jak wrócimy do szkoły !!!

    • Zapisy do "zerówki" i I klasy.

    • 21.04.2020
    • Trwaja zapisy do oddziału przedszkolnego i I klasy w naszej szkole. Termin zapisów upływa 8 maja 2020r. Proszę rodziców o wypełnienie Karty Zgłoszenia Dziecka i przesłanie jej drogą elektroniczną na adres zsryjewo@poczta.fm - lub ew. złożenie jej w sekretariacie szkoły ( mozna też odebrać Kartę w sekretariacie szkoły ( w godz. 8:00 - 14:00).

    • Bezpieczny Internet

    • 15.04.2020
    • Dziecko korzystające z internetu bez świadomości związanych z tym zagrożeń może narazić się na niebezpieczeństwo poprzez udostępnienie swoich danych osobowych, kontakt z oszustami lub nieświadomy udział w działaniach niezgodnych z prawem. Uchronienie dzieci przed tego typu konsekwencjami polega na:

     • uświadomieniu im w jaki sposób korzystać  z sieci,
     • wyjaśnieniu jakich zachowań unikać,
     • uprzedzeniu jakie mogą być skutki niewłaściwych zachowań.

     Uświadamianie prawidłowego postępowania powinno następować także poprzez rozbudzanie odpowiedzialności za siebie.

     Unikanie 4 głównych zagrożeń

     Sprawdź, jakie zagrożenia mogą wystąpić i jak ich unikać:

     1. Niechciane i nieodpowiednie dla dzieci treści. Dziecko korzystając z Internetu może napotkać treści prezentujące przemoc lub pornografię, może zostać poddane psychomanipulacji nawołującej do popełnienia przestępstw, hazardu, narkotyków lub samobójstwa. Należy: uczyć dzieci odpowiedzialności, unikania zagrożeń; stosować zapory, blokady niepożądanych treści - stosując dostępne na rynku pakiety zabezpieczające np. cenzor, opiekun, strażnik ucznia lub inne mechanizmy wbudowane w aplikacje serwerowe, programy filtrujące.
     2. Nękanie w Internecie to: przemoc werbalna czyli wyzywanie, poniżanie, ośmieszanie, straszenie, szantaż; zamieszczanie w Internecie kompromitujących materiałów także sfałszowanych. Ofiara ma trudną sytuację, gdyż usunięcie kompromitujących materiałów jest często niemożliwe, trudno także odnaleźć sprawcę bez pomocy odpowiednich służb, gdyż w Internecie istnieje wysoki poziom anonimowości. Nękanie może dotyczyć każdego - warto jednak rozmawiać z dzieckiem, aby unikało niewłaściwych środowisk rówieśniczych. Problemu nie wolno lekceważyć - gdy dziecko go zgłasza, nie wystarczy dziecku powiedzieć, żeby się nie przejmowało. Należy być dla dziecka oparciem i podejmować kroki oczekiwane przez dziecko, gdyż konsekwencje są niejednokrotnie najgorsze z możliwych, czyli prowadzą nawet do samobójstwa.
     3. Kontakt z przestępcami. Zagrożenia to: uwiedzenie dziecka przez osobę dorosłą, zwabienie w celu kradzieży, zwabienie w celu zgwałcenia, porwanie, zwabienie w celu pozbawienia  życia. Aby uniknąć zagrożenia należy pamiętać by: nie zawierać znajomości przez internet; uczyć dziecko, by nie ufało osobom próbującym się przypodobać przez internet; nie zamieszczać swoich danych w internecie; nie prowadzić aktywności dającej możliwość kontaktu z dzieckiem nieznajomych (portale społecznościowe, blogi).
     4. Uzależnienie od Internetu. Nadużywanie Internetu ma bardzo negatywny wpływ na funkcjonowanie w sferze fizycznej, psychicznej, społecznej, rodzinnej. Dziecko uzależnione od internetu spędza w sieci tak dużo czasu, że brakuje go na naukę, spotkania z przyjaciółmi, rodzicami, rodzeństwem. Doprowadza to do zaniku więzi rodzinnych, utratę przyjaciół, a może doprowadzić do fobii społecznej lub szkolnej, zaburzenia w normalnym funkcjonowaniu, utratę dotychczasowych zainteresowań, zaburzenia osobowości, zacieranie granic pomiędzy światem wirtualnym i realnym. Aby uniknąć tego zagrożenia należy:
     • kontrolować czas spędzany przy komputerze przez dziecko,
     • zachęcać do innych form aktywności, rozwijania zainteresowań,
     • spędzać czas z dzieckiem,
     • poszukiwać pomocy, jeśli problem zostanie rozpoznany.

     Lepiej zapobiegać

     Negatywne konsekwencje niewłaściwego korzystanie z Internetu mogą być nieodwracalne. Dlatego lepiej zapobiegać niż ponosić konsekwencje i narazić dziecko na niebezpieczeństwo. Warto więc przekazać dziecku kilka wskazówek w takiej formie, jaką przyjmie najlepiej. Może to być pogadanka, wykład, rozmowa. A można spróbować zrobić to w formie zabawy, np. losujemy kartki na których z jednej strony jest hasło, z drugiej jego opis albo dać dziecku kartkę z hasłem prosząc, by na odwrocie zapisało dlaczego należy stosować się do niego albo dlaczego nie wolno go lekceważyć.

     16 zasad bezpiecznego korzystania z inernetu

     Katalog zaleceń bezpiecznego korzystania z internetu dla uczniów:

     1. Nie rozmawiaj z nieznajomymi.
     2. Nie ufaj osobom, które nawiązują z tobą kontakt.
     3. Nigdy nie umawiaj się z osobami poznanymi za pośrednictwem Internetu bez wiedzy rodziców.
     4. Nigdy nie używaj webkamery podczas rozmowy z osobą której nie znasz.
     5. Gdy coś cię przestraszy lub zaniepokoi, wyłącz monitor i powiedz o tym rodzicom.
     6. Mów swoim rodzicom o wszystkim, co sprawiło, ze czujesz się zakłopotany używając Internetu.
     7. Nie wysyłaj wiadomości osobom, których nie znasz.
     8. Nie wysyłaj przez Internet swoich zdjęć lub zdjęć rodziny bez zgody rodziców.
     9. Nie podawaj danych osobowych na stronach, których nie znasz..
     10. Nie klikaj w linki, których nie znasz.
     11. Nie otwieraj plików niewiadomego pochodzenia.
     12. Nie zezwalaj na zapamiętywanie twoich haseł komputerowi innemu niż twój prywatny.
     13. Używaj programów antywirusowych i antyspamowych.
     14. Używaj komunikatorów tylko do kontaktów ze znajomymi.
     15. Jeśli staniesz się ofiarą cyberprzemocy, zwróć się do rodziców.
     16. Korzystaj z komputera umiarkowanie, gdyż długotrwałe szkodzi zdrowiu i może być przyczyną wielu innych problemów.

      

    • AKCJA    "Przyłapany na czytaniu"

    • 06.04.2020
    • W nawiązaniu do szkolnej akcji bookcrossingowej, która na zaistniałą sytuację epidemiologiczną została przerwana, chcielibyśmy uczniom  zaproponować  inną formę dzielenia się książką.

      „Przyłapany na czytaniu”.

     Celem akcji jest popularyzacja czytania jako forma rozwijania wyobraźni.

     Zrób zdjęcie przyłapanych na czytaniu lub nagraj krótki filmik ok.3 min polecający daną książkę ( możesz to zrobić rodzinnie ) i wyślij na spryjewo@wp.pl

     Zdjęcia i filmiki należy wykonać zgodnie z przepisami prawa dotyczącymi ochrony praw autorskich i praw do ochrony wizerunku. Autorzy fotografii i filmików przekazują zdjęcia i filmy na akcja Przyłapany na czytaniu SP Ryjewo, wyrażając jednocześnie zgodę na przetwarzanie danych i na popularyzację prac na stronie internetowej SP Ryjewo.)

      

    • Nauczanie zdalne

    • 17.03.2020
    • Szanowni rodzice, uczniowie.

     W związku z przerwą w zajęciach szkonych, nauczyciele naszej szkoły prowadzą tzw. nauczanie zdalne. Proszę za pomocą dziennika Librus codziennie sprawdzać wiadomości. Obecna przerwa nie jest feriami czy wakacjami - uczniowie powinni wykorzystać ten okres na utrwalenie wiadomości czy nadrobienie ew. zaległości . Praktycznie wszyscy nauczyciele uczący zadają treści materiału do powtórzenia, utrwalenia lub nauczenia się. Bardzo proszę rodziców o współpracę i dopilnowanie, aby dzieci i młodzież wykorzystały ten czas efektywnie.

    • Nowa strona naszej szkoły

    • 16.03.2020
    • Witamy na naszej nowej stronie. Sukcesywnie będziemy ja wzbogacać o nowe treści. Mamy nadzieję, że ta nowa strona będzie się podobać. Pozdrawiamy ... "Stara" strona internetowa szkoły jest jeszcze czynna, tak więc przez pewein czas funkcjonować będą dwie (aktualne) strony naszej placówki. 

    • Nieczynna szkoła...

    • 16.03.2020
    • Uwaga ! W związku z epidemią koronawirusa nasza szkoła zostaje od dnia 12.03.2020r do dnia 25.03.2020r zamknięta. Zostają odwołane wszystkie zajęcia lekcyjne i pozalekcyjne. Nieczynna będzie świetlica szkolna oraz stołówka szkolna.