27.04.2022r. w Kwidzynie odbył sie Powiatowy konkurs matematyczny. Uczniowie klas 3 Natalia Olejnik i Michał Jankowski oraz klas 6 Zofia Hawrylicz i Igor Kurach wzięli udział w powiatowym konkursie matematycznym "Alfa i Omega". Organizatorem potyczek była SP nr 4 w Kwidzynie. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz upominki. Serdecznie dziękujemy naszym podopiecznym za podjęcie trudu i życzymy wielu sukcesów.Magda PlichtaAnna JaremaMarzena Zimińska
Powiatowy konkurs matematyczny "Alfa i Omega"
XVII Powiatowy Konkurs Literacki
5 maja 2022 r. w Nebrowie Wielkim odbyło się uroczyste wręczenie nagród za udział w XVII Powiatowym Konkursie Literackim. Milo jest mi poinformować, że I miejsce w tym konkursie zajęła Nadia Stawicka, a miejsce III Bianka Siwiec i Marcjanna Filar - wszystkie z klasy 2a.
Wielkie gratulacje !
Wychowawca klasy 2 a
Maria Kochańska
SP Ryjewo - Złota drużyna
21 kwietnia br. w Kwidzynie odbyły się finał XXIII Wojewódzkich Igrzysk Młodzieży Szkolnej w piłce ręcznej chłopców. W zawodach finałowych wystartowała nasza drużyna, trenowana przez Mariusza Babickiego. W swojej grupie eliminacyjnej trafiła na SP 2 Czersk ( mistrza woj. pomorskiego w rozgrywkach ligowych) i SP 12 Tczew. W pierwszym spotkaniu szybko, łatwo i przyjemnie wygraliśmy z drużyna tczewską. W drugim meczu Czersk pokonał Tczew. W walce o finał okazaliśmy się lepsi o … jedną bramkę od ekipy z Czerska. W wielkim finale pokonaliśmy SP 33 Gdańsk i zostaliśmy mistrzem woj. pomorskiego. Brawo trener…brawo drużyna. Skład zwycięskiej ekipy: Borowski Bartłomiej, Dmitrzak Mateusz, Dmitrzak Tymoteusz, Donajski Bartosz, Fryca Kacper, Gorczyca Patryk, Górski Kacper, Jagucki Piotr, Kornytowski Damian, Kwiatkowski Marcel, Meller Kacper, Misztal Karol, Nawrocki Dawid, Parafianczuk Kacper, Smoliński Piotr, Tokarski Szymon.
Klasa 2b z wizytą w Warsztacie Terapii Zajęciowej
W tygodniu świątecznym na zaproszenie mamy Zuzi, klasa 2b była w odwiedzinach w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Ryjewie. Poznaliśmy warsztaty w których wykonywane są różne prace, malarskie, stolarskie, z wikliny, szycia, haftu, kulinarne itp. Dzieci mogły wykrawać ciasteczka, które potem schrupały, malowały wydmuszki gęsich jaj i fajnie się bawiły. Na koniec otrzymały upominki, magnesy na lodówkę. Był to dzień ciekawy, pełen wrażeń. Serdeczne podziękowania dla mamy Zuzi i pracowników Warsztatu Terapii Zajęciowej
PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY i ŚWIATOWY DZIEŃ WODY 2022r.
PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY
i
ŚWIATOWY DZIEŃ WODY
2022r.
Pierwszy Dzień Wiosny w tym roku szkolnym połączyliśmy z akcją Światowego Dnia Wody organizowaną corocznie przez zespół edukacji Polskiej Akcji Humanitarnej. Wspólnym celem naszego zamysłu było w miłej atmosferze spędzić ten dzień i jak najwięcej naszych uczniów zaangażować w działania o tematyce dostępu do wody. Szkolną zabawę rozpoczęliśmy apelem i wspólnym tańcem Makarena. Następnie każda klasa, przechodząc z sali do sali, miała do wykonania 12 zadań, za które uczniowie otrzymywali kropelki wody z literkami. Praca podsumowująca wysiłek klas polegała na ułożeniu z otrzymanych literek – kropel hasła: „Dostęp do czystej wody to prawo człowieka”. W trakcie zadań uczniowie oglądali filmiki „Oszczędzanie wody to za mało” oraz „Niezwykła podróż kropelki”. Liczyli, ile litrów wody zużywamy podczas kąpieli w wannie a ile pod prysznicem, ile kosztuje litr wody, ile tracimy wody podczas wycieku wody z kranu, odkrywali kod QR, interpretowali związki frazeologiczne o tematyce wodnej. Zdobywając wiedzę świetnie się przy tym bawili i uczyli współpracy. Na zakończenie każda klasa otrzymała dyplom udziału w zabawie i zatańczyliśmy taniec Belgijkę.
Koordynatorzy: Samorząd SP
M. Guba, M. Kozdęba, B. Łukaszewska
Wojewódzki Konkurs Ortograficzny dla klas IIII
24 marca odbył się w naszej szkole II etap IX Wojewódzkiego Konkursu Ortograficznego dla klas III szkół podstawowych województwa pomorskiego. Uczniowie pisali tekst ze słuchu pt. "Ogródek", zmagając się z wieloma trudnościami ortograficznymi.
Po I i II etapie:
1 miejsce zajęła Maja Borowska – III a
2 miejsce miała Emilia Staszewska – III b
3 miejsce przypadło Oliwii Maćkiewicz – III c
Gratulujemy !
Wyniki konkursu zostały wysłane do Szkoły w Gościcinie, która konkurs organizuje, teraz czekamy na ogłoszenie, która z uczennic dostanie się do ścisłego finału.
Koordynator konkursu
Maria Kochańska
Konkurs wiedzy o patronie szkoły
Konkurs wiedzy o Mikołaju Koperniku dla klas III
7 marca br. w klasach trzecich naszej szkoły, odbył się Konkurs Wiedzy o Mikołaju Koperniku – patronie naszej szkoły. Trzecioklasiści odpowiadali na pytania i jak co roku wykazali się szeroką wiedzą na temat polskiego astronoma.
Oto wyniki:
1 miejsce – Patrycja Grochowska – 3 a
1 miejsce – Marcel Tokarski – 3 b
2 miejsce – Maciej Szczepański – 3 c
3 miejsce – Małgorzata Zenke – 3 a
Gratulujemy!!!
Organizator konkursu
Maria Kochańska
Prośba o pomoc dla Ukrainy
Szanowni państwo,
poniżej link z prośbą o pomoc dla Ukrainy.
https://www.facebook.com/100001795574589/videos/656509782246878/
Egzamin ósmoklasisty
Link do prezentacji.
https://view.genial.ly/61f842ee90089e0012d23a5c/presentation-blackboard-presentation
Logiczny tydzień
29 STYCZNIA - DZIEŃ SKŁADANKI I ŁAMIGŁÓWKI
Właśnie ten dzień co roku w naszej szkole otwiera LOGICZNY TYDZIEŃ.
Niestety… podobnie jak w zeszłym roku, zadecydowano o przejściu bardzo dużej grupy uczniów na zdalne nauczanie. Tym samym pozostało nam tylko poprzez stronę internetową szkoły zaproponować Wam możliwość sprawdzenia swojej inteligencji i wytrwałości w dążeniu do rozwiązania zagadki.
Sądzisz, że to nie dla Ciebie, bo nie masz uzdolnień związanych z matematyką? Nic bardziej mylnego:
„Rozwiązywanie różnego rodzaju zagadek i łamigłówek logiczno-matematycznych rozwija umiejętność myślenia również w innych dziedzinach, które nie są bezpośrednio związane z matematyką. Buduje inteligencję ogólną, kształtuje zdolność logicznego myślenia oraz uczy wyciągania wniosków i argumentacji.”(cyt. A. Dydel „Trening umysłu”)
Dookoła można zetknąć się z wieloma propozycjami na trening mózgu: wykreślanki, krzyżówki, sudoku, puzzle, zagadki i łamigłówki matematyczne, czy też gry wymagające logicznego myślenia, opracowania jakiejś strategii.
Sprawdźcie co zostało dla Was przygotowane w tym roku – otwórzcie dołączony plik i kliknijcie w podpisane podkreślone linki bądź zeskanujcie QR-kody i do dzieła. Bądźcie wytrwali i cierpliwi. Po powrocie do stacjonarnej nauki czeka Was mała niespodzianka.
Życzymy przyjemnej zabawy ;-)
Anna Jarema i Marta Kozdęba
Konkurs recytatorski "Boże Narodzenie w poezji".
16 grudnia 2021 r. uczniowie klas 0-3 uczestniczyli w szkolnym konkursie recytatorskim "Boże Narodzenie w poezji". Dzieci były wspaniale przygotowane, za co serdeczne podziękowania kierujemy w stronę wychowawców i rodziców. Każda klasa oddelegowała po dwóch przedstawicieli, w związku z czym w zmaganiach wzięło udział 18 uczniów. Jury, w składzie pani Ewa Kwiatkowska, pani Małgorzata Marschalkowski i pani Agnieszka Knabe, oceniało uczestników w dwóch kategoriach wiekowych - klasy 0-1 i klasy 2-3. Wśród dzieci młodszych pierwsze miejsce zajęła Gabriela Dębowska, drugie Zuzanna Ligęza, trzecie Leon Bakierski. Wyróżniono również występ Mai Falkiewicz. Wśród uczniów klas 2 i 3 zwyciężyła Patrycja Grochowska, drugie miejsce zajęła Oliwia Maćkiewicz, trzecie przyznano Helenie Reducha. Wyróżnieniem nagrodzono występ Martyny Kwiatkowskiej.
Sponsorami nagród książkowych w konkursie był Dyrektor SP w Ryjewie, natomiast słodkie upominki dla wszystkich uczestników ufundował Wójt Gminy Ryjewo. Serdecznie dziękujemy za wsparcie naszego pomysłu.
Magdalena Plichta
Renata Heron
Klasa 4b - Lekcja biblioteczna w Bibliotece Miejsko-Powiatowej w Kwidzynie oraz zwiedzanie zamku krzyżackiego
W środę 10.11.2021r. klasa 4b uczestniczyła w zajęciach – lekcja biblioteczna – w Bibliotece Miejsko-Powiatowej w Kwidzynie, która mieści się w budynku dworca kolejowego. W bibliotece uczniowie poznali całą drogę, jaką musi przebyć książka, aż dostanie się na półkę dla czytelnika. Byli pod ogromnym wrażeniem, ile pracy i czasu trzeba poświęcić by była gotowa do wypożyczenia. Uczniowie zapoznali się z bogatym księgozbiorem biblioteki oraz poznali wszystkie jej zakamarki. Pani bibliotekarka przeprowadziła bardzo ciekawe zajęcia czytelnicze. Miłą niespodzianką było opieczętowywanie książek przez uczniów. Uczniowie odwiedzili również Zamek krzyżacki w Kwidzynie, podziwiając wystawę Przyroda Polski Północnej.
SZKOLNY KONKURS : „Najładniej ozdobione świątecznie drzwi do sali lekcyjnej”
W dniach od 1 do 10 grudnia br. odbył się szkolny konkurs na „Najładniej ozdobione świątecznie drzwi do sali lekcyjnej”. Uczniowie naszej szkoły z dużym entuzjazmem wzięli udział w konkursie. Dzięki ciężkiej pracy uczniów powstały wspaniałe dekoracje, które wprawiły wszystkich w świąteczny nastrój. Komisja konkursowa przyznała wszystkim klasom biorącym udział w konkursie 10 punktów – do konkursu klas.
W konkursie wyróżniono klasę 5b .
Serdecznie gratulujemy pomysłowości i kreatywności .
Efekty prac uczniów są wspaniałe.
4
Czesi w Ryjewie ...
W dniach od 29 listopada do 10 grudnia Szkoła Podstawowa w Ryjewie gościła ośmioro nauczycieli z czeskiej szkoły podstawowej w Brnie w ramach programu Erasmus + - wymiana dobrych praktyk. Nauczyciele z partnerskiej szkoły obserwowali zajęcia prowadzone przez nauczycieli naszej szkoły oraz sami prowadzili lekcje w języku angielskim ( job shadowing oraz teaching assessment). Nauczyciele z Czech są naszymi partnerami od roku 2012, kiedy to w naszej szkole po raz pierwszy zorganizowano projekt Comenius. Celem wizyty naszych sąsiadów było:
-poznanie i nabycie nowych metod pracy i form pracy z dziećmi i młodzieżą głównie w zakresie nauczania języka angielskiego
-zapoznanie się z technikami i narzędziami , które uatrakcyjniają lekcje szczególnie w nauczaniu na odległość
- wymiana dobrych doświadczeń z nauczycielami
- podniesienie poziomu znajomości języka angielskiego w zakresie pisma i mowy
- rozwój znajomości komunikacyjnych w języku angielskim
- nabycie poprawnej wymowy w języku angielskim
- zwiększenie pewności uczniów w zakresie słuchania, pisania, czytania w języku angielskim
- pogłębienie wiedzy na temat Wielkiej Brytanii oraz Czech.
- wzbogacenie słownictwa w języku angielskim
Poznanie metod i form pracy oraz nawiązanie kontaktów z nauczycielami z czeskiej szkoły pozwoliło na wzbogacenie warsztatu pracy, w szczególności w zakresie wykorzystania TIK w nauczaniu.
Głównym koordynatorem projektu ze strony naszej szkoły była pani Joanna Płoszaj-Caban, która też
dziękuje wszystkim zaangażowanym nauczycielom, uczniom , pracownikom naszej szkoły za ciepłe przyjęcie gości z partnerskiej szkoły w Brnie.
5
Nauka zdalna
W dniach od 20.12.2021r. do dnia 22.12.2021r. oraz od 3.01.2022r. do dnia 5.01.2022r. obowiązuje nauka zdalna. Dzień 7.01.2022r. jest dniem wolnym od zajęć dydaktycznych. W dniach wolnych oraz w dni nauki zdalnej czynna jest świetlica szkolna.
Szlachetna Paczka
SZLACHETNA PACZKA
2021r.
W obecnym roku szkolnym kolejny raz włączyliśmy się w Ogólnopolski Charytatywny Projekt pomocy Szlachetna Paczka. Projekt ten niesie pomoc rodzinom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej często też życiowej. Wolontariusze docierają do rodzin w potrzebie, spotykają się z nimi, sprawdzają przyczyny trudnych sytuacji, diagnozują, poznają konkretne potrzeby i włączają do projektu te , dla których Paczka jest realną szansą na zmianę.
Z bazy rodzin w potrzebie XXI edycji Szlachetnej Paczki wybraliśmy Pana Ryszarda (58 l.), którego koleje losu tak się potoczyły, że dziś żyje samotnie. Pan Ryszard wiele lat pracował jako kierowca. Potem przyszła choroba, która nie pozwoliła mu dalej pracować, stracił pracę, a tym samym główne źródło utrzymania, otrzymał zasiłek, który starcza na leki i opłatę mieszkania. Warunki mieszkaniowe pana Ryszarda są bardzo skromne, sprzęty wieloletnie, bardzo zużyte, działające na zasadzie „może się jeszcze uda”.
W ciągu trzech tygodni zebraliśmy 35 paczek w których znajdowały się produkty spożywcze, środki czystości, pościel, ręczniki, koc, kosmetyki i wiele innych rzeczy. Jedną z głównych potrzeb pana Ryszarda była pralka, którą udało nam się zakupić dzięki akcji zorganizowanej w naszej szkole, która polegała na sprzedaży ciasta upieczonego przez rodziców naszych wychowanków. Dobroć serca rodziców i naszego grona pedagogicznego umożliwiła zakup opału na zimę dla Pana Ryszarda. Udało nam się również zorganizować telewizor, telefon i dywan. Pokaźną kwotą wsparł nas Związek Nauczycielstwa Polskiego z siedzibą przy naszej szkole, za co zakupiliśmy przepływowy podgrzewacz wody, gdyż pan Ryszard nie miał możliwości wykąpania się w ciepłej wodzie. Jako darczyńcy przygotowaliśmy wspólnie konkretną pomoc dla Pana Ryszarda.
Dnia 11.12.2021 r. (sobota) dostarczyliśmy paczki do miejsca zbiórki skąd zostały zawiezione do pana Ryszarda.
Dziękujemy wszystkim dobroczyńcom za okazane serce i zaangażowanie w przygotowaniu paczki.
Koordynatorzy akcji: Monika Guba, Marta Kozdęba, Anna Jarema, MagdalenaPlichta.
Sukces uczniów klasy Ia
Społeczna Szkoła Podstawowa im. Polskich Noblistów w Kwidzynie była organizatorem Powiatowego konkursu na Adventskalender i Lebkuchenhaus, czyli na kalendarz Adwentowy i Domek z Piernika. Swoje prace na ten konkurs wykonali uczniowie klasy 1a ze Szkoły Podstawowej w Ryjewie
(wych. Małgorzata Zwolak). Wykonali, wysłali i …wygrali. Pierwsze miejsce w konkursie na Kalendarz Adwentowy zajął Benjamin Dominik, a miejsce drugie zajęła praca wykonana przez dwie uczennice: Idalię Ogińską i Igę Kochanowską. Brawo.
KONKURS POWIATOWY „Barwy jesieni”
Szkoła Podstawowa w Otłowcu była organizatorem Powiatowego Konkursu „ Barwy jesieni” – „Bezpiecznie i zdrowo jesienną ścieżką rowerową” dla klas I-III. Na konkurs wpłynęło 140 prac. Nagrodzono 9 prac i wyróżniono 14. Idalia Ogińska, uczennica klasy Ia ( wych. Małgorzata Zwolak) otrzymała wyróżnienie.
Brawo Idalia, życzymy kolejnych sukcesów.
Święto Niepodległości w kl. 1a
Pierwszoklasiści z kl. 1a uczcili nasze narodowe Święto Niepodległości przygotowując kotyliony, które dumnie prezentują ....
Lekcja biblioteczna
Klasa 4b - Lekcja biblioteczna w Bibliotece Miejsko-Powiatowej w Kwidzynie oraz zwiedzanie zamku krzyżackiego
W środę klasa 4b uczestniczyła w zajęciach – lekcja biblioteczna – w Bibliotece Miejsko-Powiatowej w Kwidzynie, która mieści się w budynku dworca kolejowego.W bibliotece uczniowie poznali całą drogę, jaką musi przebyć książka aż dostanie się na półkę dla czytelnika. Byli pod ogromnym wrażeniem ile pracy i czasu trzeba poświęcić by była gotowa do wypożyczenia. Uczniowie zapoznali się z bogatym księgozbiorem biblioteki oraz poznali wszystkie jej zakamarki. Pani bibliotekarka przeprowadziła bardzo ciekawe zajęcia czytelnicze. Miłą niespodzianką było opieczętowywanie książek przez uczniów.Uczniowie odwiedzili również Zamek krzyżacki w Kwidzynie, podziwiając wystawę Przyroda Polski Północnej
Powiatowy konkurs matematyczny "Alfa i Omega"
- 16.05.2022
27.04.2022r. w Kwidzynie odbył sie Powiatowy konkurs matematyczny. Uczniowie klas 3 Natalia Olejnik i Michał Jankowski oraz klas 6 Zofia Hawrylicz i Igor Kurach wzięli udział w powiatowym konkursie matematycznym "Alfa i Omega". Organizatorem potyczek była SP nr 4 w Kwidzynie. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz upominki. Serdecznie dziękujemy naszym podopiecznym za podjęcie trudu i życzymy wielu sukcesów.Magda PlichtaAnna JaremaMarzena Zimińska
XVII Powiatowy Konkurs Literacki
- 09.05.2022
5 maja 2022 r. w Nebrowie Wielkim odbyło się uroczyste wręczenie nagród za udział w XVII Powiatowym Konkursie Literackim. Milo jest mi poinformować, że I miejsce w tym konkursie zajęła Nadia Stawicka, a miejsce III Bianka Siwiec i Marcjanna Filar - wszystkie z klasy 2a.
Wielkie gratulacje !
Wychowawca klasy 2 a
Maria Kochańska
SP Ryjewo - Złota drużyna
- 22.04.2022
21 kwietnia br. w Kwidzynie odbyły się finał XXIII Wojewódzkich Igrzysk Młodzieży Szkolnej w piłce ręcznej chłopców. W zawodach finałowych wystartowała nasza drużyna, trenowana przez Mariusza Babickiego. W swojej grupie eliminacyjnej trafiła na SP 2 Czersk ( mistrza woj. pomorskiego w rozgrywkach ligowych) i SP 12 Tczew. W pierwszym spotkaniu szybko, łatwo i przyjemnie wygraliśmy z drużyna tczewską. W drugim meczu Czersk pokonał Tczew. W walce o finał okazaliśmy się lepsi o … jedną bramkę od ekipy z Czerska. W wielkim finale pokonaliśmy SP 33 Gdańsk i zostaliśmy mistrzem woj. pomorskiego. Brawo trener…brawo drużyna. Skład zwycięskiej ekipy: Borowski Bartłomiej, Dmitrzak Mateusz, Dmitrzak Tymoteusz, Donajski Bartosz, Fryca Kacper, Gorczyca Patryk, Górski Kacper, Jagucki Piotr, Kornytowski Damian, Kwiatkowski Marcel, Meller Kacper, Misztal Karol, Nawrocki Dawid, Parafianczuk Kacper, Smoliński Piotr, Tokarski Szymon.
Klasa 2b z wizytą w Warsztacie Terapii Zajęciowej
- 22.04.2022
W tygodniu świątecznym na zaproszenie mamy Zuzi, klasa 2b była w odwiedzinach w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Ryjewie. Poznaliśmy warsztaty w których wykonywane są różne prace, malarskie, stolarskie, z wikliny, szycia, haftu, kulinarne itp. Dzieci mogły wykrawać ciasteczka, które potem schrupały, malowały wydmuszki gęsich jaj i fajnie się bawiły. Na koniec otrzymały upominki, magnesy na lodówkę. Był to dzień ciekawy, pełen wrażeń. Serdeczne podziękowania dla mamy Zuzi i pracowników Warsztatu Terapii Zajęciowej
PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY i ŚWIATOWY DZIEŃ WODY 2022r.
- 01.04.2022
PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY
i
ŚWIATOWY DZIEŃ WODY
2022r.
Pierwszy Dzień Wiosny w tym roku szkolnym połączyliśmy z akcją Światowego Dnia Wody organizowaną corocznie przez zespół edukacji Polskiej Akcji Humanitarnej. Wspólnym celem naszego zamysłu było w miłej atmosferze spędzić ten dzień i jak najwięcej naszych uczniów zaangażować w działania o tematyce dostępu do wody. Szkolną zabawę rozpoczęliśmy apelem i wspólnym tańcem Makarena. Następnie każda klasa, przechodząc z sali do sali, miała do wykonania 12 zadań, za które uczniowie otrzymywali kropelki wody z literkami. Praca podsumowująca wysiłek klas polegała na ułożeniu z otrzymanych literek – kropel hasła: „Dostęp do czystej wody to prawo człowieka”. W trakcie zadań uczniowie oglądali filmiki „Oszczędzanie wody to za mało” oraz „Niezwykła podróż kropelki”. Liczyli, ile litrów wody zużywamy podczas kąpieli w wannie a ile pod prysznicem, ile kosztuje litr wody, ile tracimy wody podczas wycieku wody z kranu, odkrywali kod QR, interpretowali związki frazeologiczne o tematyce wodnej. Zdobywając wiedzę świetnie się przy tym bawili i uczyli współpracy. Na zakończenie każda klasa otrzymała dyplom udziału w zabawie i zatańczyliśmy taniec Belgijkę.
Koordynatorzy: Samorząd SP
M. Guba, M. Kozdęba, B. Łukaszewska
Wojewódzki Konkurs Ortograficzny dla klas IIII
- 29.03.2022
24 marca odbył się w naszej szkole II etap IX Wojewódzkiego Konkursu Ortograficznego dla klas III szkół podstawowych województwa pomorskiego. Uczniowie pisali tekst ze słuchu pt. "Ogródek", zmagając się z wieloma trudnościami ortograficznymi.
Po I i II etapie:
1 miejsce zajęła Maja Borowska – III a
2 miejsce miała Emilia Staszewska – III b
3 miejsce przypadło Oliwii Maćkiewicz – III c
Gratulujemy !
Wyniki konkursu zostały wysłane do Szkoły w Gościcinie, która konkurs organizuje, teraz czekamy na ogłoszenie, która z uczennic dostanie się do ścisłego finału.
Koordynator konkursu
Maria Kochańska
Konkurs wiedzy o patronie szkoły
- 22.03.2022
Konkurs wiedzy o Mikołaju Koperniku dla klas III
7 marca br. w klasach trzecich naszej szkoły, odbył się Konkurs Wiedzy o Mikołaju Koperniku – patronie naszej szkoły. Trzecioklasiści odpowiadali na pytania i jak co roku wykazali się szeroką wiedzą na temat polskiego astronoma.
Oto wyniki:
1 miejsce – Patrycja Grochowska – 3 a
1 miejsce – Marcel Tokarski – 3 b
2 miejsce – Maciej Szczepański – 3 c
3 miejsce – Małgorzata Zenke – 3 a
Gratulujemy!!!
Organizator konkursu
Maria Kochańska
Egzamin ósmoklasisty
- 02.02.2022
Link do prezentacji.
https://view.genial.ly/61f842ee90089e0012d23a5c/presentation-blackboard-presentation
Logiczny tydzień
- 28.01.2022
29 STYCZNIA - DZIEŃ SKŁADANKI I ŁAMIGŁÓWKI
Właśnie ten dzień co roku w naszej szkole otwiera LOGICZNY TYDZIEŃ.
Niestety… podobnie jak w zeszłym roku, zadecydowano o przejściu bardzo dużej grupy uczniów na zdalne nauczanie. Tym samym pozostało nam tylko poprzez stronę internetową szkoły zaproponować Wam możliwość sprawdzenia swojej inteligencji i wytrwałości w dążeniu do rozwiązania zagadki.
Sądzisz, że to nie dla Ciebie, bo nie masz uzdolnień związanych z matematyką? Nic bardziej mylnego:
„Rozwiązywanie różnego rodzaju zagadek i łamigłówek logiczno-matematycznych rozwija umiejętność myślenia również w innych dziedzinach, które nie są bezpośrednio związane z matematyką. Buduje inteligencję ogólną, kształtuje zdolność logicznego myślenia oraz uczy wyciągania wniosków i argumentacji.”(cyt. A. Dydel „Trening umysłu”)
Dookoła można zetknąć się z wieloma propozycjami na trening mózgu: wykreślanki, krzyżówki, sudoku, puzzle, zagadki i łamigłówki matematyczne, czy też gry wymagające logicznego myślenia, opracowania jakiejś strategii.
Sprawdźcie co zostało dla Was przygotowane w tym roku – otwórzcie dołączony plik i kliknijcie w podpisane podkreślone linki bądź zeskanujcie QR-kody i do dzieła. Bądźcie wytrwali i cierpliwi. Po powrocie do stacjonarnej nauki czeka Was mała niespodzianka.
Życzymy przyjemnej zabawy ;-)
Anna Jarema i Marta Kozdęba
Konkurs recytatorski "Boże Narodzenie w poezji".
- 10.01.2022
16 grudnia 2021 r. uczniowie klas 0-3 uczestniczyli w szkolnym konkursie recytatorskim "Boże Narodzenie w poezji". Dzieci były wspaniale przygotowane, za co serdeczne podziękowania kierujemy w stronę wychowawców i rodziców. Każda klasa oddelegowała po dwóch przedstawicieli, w związku z czym w zmaganiach wzięło udział 18 uczniów. Jury, w składzie pani Ewa Kwiatkowska, pani Małgorzata Marschalkowski i pani Agnieszka Knabe, oceniało uczestników w dwóch kategoriach wiekowych - klasy 0-1 i klasy 2-3. Wśród dzieci młodszych pierwsze miejsce zajęła Gabriela Dębowska, drugie Zuzanna Ligęza, trzecie Leon Bakierski. Wyróżniono również występ Mai Falkiewicz. Wśród uczniów klas 2 i 3 zwyciężyła Patrycja Grochowska, drugie miejsce zajęła Oliwia Maćkiewicz, trzecie przyznano Helenie Reducha. Wyróżnieniem nagrodzono występ Martyny Kwiatkowskiej.
Sponsorami nagród książkowych w konkursie był Dyrektor SP w Ryjewie, natomiast słodkie upominki dla wszystkich uczestników ufundował Wójt Gminy Ryjewo. Serdecznie dziękujemy za wsparcie naszego pomysłu.
Magdalena Plichta
Renata Heron
Klasa 4b - Lekcja biblioteczna w Bibliotece Miejsko-Powiatowej w Kwidzynie oraz zwiedzanie zamku krzyżackiego
- 03.01.2022
W środę 10.11.2021r. klasa 4b uczestniczyła w zajęciach – lekcja biblioteczna – w Bibliotece Miejsko-Powiatowej w Kwidzynie, która mieści się w budynku dworca kolejowego. W bibliotece uczniowie poznali całą drogę, jaką musi przebyć książka, aż dostanie się na półkę dla czytelnika. Byli pod ogromnym wrażeniem, ile pracy i czasu trzeba poświęcić by była gotowa do wypożyczenia. Uczniowie zapoznali się z bogatym księgozbiorem biblioteki oraz poznali wszystkie jej zakamarki. Pani bibliotekarka przeprowadziła bardzo ciekawe zajęcia czytelnicze. Miłą niespodzianką było opieczętowywanie książek przez uczniów. Uczniowie odwiedzili również Zamek krzyżacki w Kwidzynie, podziwiając wystawę Przyroda Polski Północnej.
SZKOLNY KONKURS : „Najładniej ozdobione świątecznie drzwi do sali lekcyjnej”
- 22.12.2021
W dniach od 1 do 10 grudnia br. odbył się szkolny konkurs na „Najładniej ozdobione świątecznie drzwi do sali lekcyjnej”. Uczniowie naszej szkoły z dużym entuzjazmem wzięli udział w konkursie. Dzięki ciężkiej pracy uczniów powstały wspaniałe dekoracje, które wprawiły wszystkich w świąteczny nastrój. Komisja konkursowa przyznała wszystkim klasom biorącym udział w konkursie 10 punktów – do konkursu klas.
W konkursie wyróżniono klasę 5b .
Serdecznie gratulujemy pomysłowości i kreatywności .
Efekty prac uczniów są wspaniałe.
4
Czesi w Ryjewie ...
- 22.12.2021
W dniach od 29 listopada do 10 grudnia Szkoła Podstawowa w Ryjewie gościła ośmioro nauczycieli z czeskiej szkoły podstawowej w Brnie w ramach programu Erasmus + - wymiana dobrych praktyk. Nauczyciele z partnerskiej szkoły obserwowali zajęcia prowadzone przez nauczycieli naszej szkoły oraz sami prowadzili lekcje w języku angielskim ( job shadowing oraz teaching assessment). Nauczyciele z Czech są naszymi partnerami od roku 2012, kiedy to w naszej szkole po raz pierwszy zorganizowano projekt Comenius. Celem wizyty naszych sąsiadów było:
-poznanie i nabycie nowych metod pracy i form pracy z dziećmi i młodzieżą głównie w zakresie nauczania języka angielskiego
-zapoznanie się z technikami i narzędziami , które uatrakcyjniają lekcje szczególnie w nauczaniu na odległość
- wymiana dobrych doświadczeń z nauczycielami
- podniesienie poziomu znajomości języka angielskiego w zakresie pisma i mowy
- rozwój znajomości komunikacyjnych w języku angielskim
- nabycie poprawnej wymowy w języku angielskim
- zwiększenie pewności uczniów w zakresie słuchania, pisania, czytania w języku angielskim
- pogłębienie wiedzy na temat Wielkiej Brytanii oraz Czech.
- wzbogacenie słownictwa w języku angielskim
Poznanie metod i form pracy oraz nawiązanie kontaktów z nauczycielami z czeskiej szkoły pozwoliło na wzbogacenie warsztatu pracy, w szczególności w zakresie wykorzystania TIK w nauczaniu.
Głównym koordynatorem projektu ze strony naszej szkoły była pani Joanna Płoszaj-Caban, która też
dziękuje wszystkim zaangażowanym nauczycielom, uczniom , pracownikom naszej szkoły za ciepłe przyjęcie gości z partnerskiej szkoły w Brnie.
5
Szlachetna Paczka
- 16.12.2021
SZLACHETNA PACZKA
2021r.
W obecnym roku szkolnym kolejny raz włączyliśmy się w Ogólnopolski Charytatywny Projekt pomocy Szlachetna Paczka. Projekt ten niesie pomoc rodzinom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej często też życiowej. Wolontariusze docierają do rodzin w potrzebie, spotykają się z nimi, sprawdzają przyczyny trudnych sytuacji, diagnozują, poznają konkretne potrzeby i włączają do projektu te , dla których Paczka jest realną szansą na zmianę.
Z bazy rodzin w potrzebie XXI edycji Szlachetnej Paczki wybraliśmy Pana Ryszarda (58 l.), którego koleje losu tak się potoczyły, że dziś żyje samotnie. Pan Ryszard wiele lat pracował jako kierowca. Potem przyszła choroba, która nie pozwoliła mu dalej pracować, stracił pracę, a tym samym główne źródło utrzymania, otrzymał zasiłek, który starcza na leki i opłatę mieszkania. Warunki mieszkaniowe pana Ryszarda są bardzo skromne, sprzęty wieloletnie, bardzo zużyte, działające na zasadzie „może się jeszcze uda”.
W ciągu trzech tygodni zebraliśmy 35 paczek w których znajdowały się produkty spożywcze, środki czystości, pościel, ręczniki, koc, kosmetyki i wiele innych rzeczy. Jedną z głównych potrzeb pana Ryszarda była pralka, którą udało nam się zakupić dzięki akcji zorganizowanej w naszej szkole, która polegała na sprzedaży ciasta upieczonego przez rodziców naszych wychowanków. Dobroć serca rodziców i naszego grona pedagogicznego umożliwiła zakup opału na zimę dla Pana Ryszarda. Udało nam się również zorganizować telewizor, telefon i dywan. Pokaźną kwotą wsparł nas Związek Nauczycielstwa Polskiego z siedzibą przy naszej szkole, za co zakupiliśmy przepływowy podgrzewacz wody, gdyż pan Ryszard nie miał możliwości wykąpania się w ciepłej wodzie. Jako darczyńcy przygotowaliśmy wspólnie konkretną pomoc dla Pana Ryszarda.
Dnia 11.12.2021 r. (sobota) dostarczyliśmy paczki do miejsca zbiórki skąd zostały zawiezione do pana Ryszarda.
Dziękujemy wszystkim dobroczyńcom za okazane serce i zaangażowanie w przygotowaniu paczki.
Koordynatorzy akcji: Monika Guba, Marta Kozdęba, Anna Jarema, MagdalenaPlichta.
Sukces uczniów klasy Ia
- 29.11.2021
Społeczna Szkoła Podstawowa im. Polskich Noblistów w Kwidzynie była organizatorem Powiatowego konkursu na Adventskalender i Lebkuchenhaus, czyli na kalendarz Adwentowy i Domek z Piernika. Swoje prace na ten konkurs wykonali uczniowie klasy 1a ze Szkoły Podstawowej w Ryjewie
(wych. Małgorzata Zwolak). Wykonali, wysłali i …wygrali. Pierwsze miejsce w konkursie na Kalendarz Adwentowy zajął Benjamin Dominik, a miejsce drugie zajęła praca wykonana przez dwie uczennice: Idalię Ogińską i Igę Kochanowską. Brawo.
KONKURS POWIATOWY „Barwy jesieni”
- 29.11.2021
Szkoła Podstawowa w Otłowcu była organizatorem Powiatowego Konkursu „ Barwy jesieni” – „Bezpiecznie i zdrowo jesienną ścieżką rowerową” dla klas I-III. Na konkurs wpłynęło 140 prac. Nagrodzono 9 prac i wyróżniono 14. Idalia Ogińska, uczennica klasy Ia ( wych. Małgorzata Zwolak) otrzymała wyróżnienie.
Brawo Idalia, życzymy kolejnych sukcesów.
Lekcja biblioteczna
- 15.11.2021
Klasa 4b - Lekcja biblioteczna w Bibliotece Miejsko-Powiatowej w Kwidzynie oraz zwiedzanie zamku krzyżackiego
W środę klasa 4b uczestniczyła w zajęciach – lekcja biblioteczna – w Bibliotece Miejsko-Powiatowej w Kwidzynie, która mieści się w budynku dworca kolejowego.W bibliotece uczniowie poznali całą drogę, jaką musi przebyć książka aż dostanie się na półkę dla czytelnika. Byli pod ogromnym wrażeniem ile pracy i czasu trzeba poświęcić by była gotowa do wypożyczenia. Uczniowie zapoznali się z bogatym księgozbiorem biblioteki oraz poznali wszystkie jej zakamarki. Pani bibliotekarka przeprowadziła bardzo ciekawe zajęcia czytelnicze. Miłą niespodzianką było opieczętowywanie książek przez uczniów.Uczniowie odwiedzili również Zamek krzyżacki w Kwidzynie, podziwiając wystawę Przyroda Polski Północnej
Archiwum Aktualności