• Powiatowy konkurs matematyczny "Alfa i Omega"

     • 27.04.2022r. w Kwidzynie odbył sie Powiatowy konkurs matematyczny. Uczniowie klas 3 Natalia Olejnik i Michał Jankowski oraz klas 6 Zofia Hawrylicz i Igor Kurach wzięli udział w powiatowym konkursie matematycznym "Alfa i Omega". Organizatorem potyczek była SP nr 4 w Kwidzynie. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz upominki. Serdecznie dziękujemy naszym podopiecznym za podjęcie trudu i życzymy wielu sukcesów.Magda PlichtaAnna JaremaMarzena Zimińska

     • XVII Powiatowy Konkurs Literacki

     •  5 maja 2022 r. w Nebrowie Wielkim odbyło się uroczyste wręczenie nagród za udział w XVII Powiatowym Konkursie Literackim. Milo jest mi poinformować, że I miejsce w tym konkursie zajęła Nadia Stawicka, a miejsce III Bianka Siwiec i Marcjanna Filar - wszystkie z klasy 2a. 

      Wielkie gratulacje !

      Wychowawca klasy 2 a

       Maria Kochańska

     • SP Ryjewo - Złota drużyna

     •  

      21 kwietnia br. w Kwidzynie odbyły się finał XXIII Wojewódzkich Igrzysk Młodzieży Szkolnej w piłce ręcznej chłopców. W zawodach finałowych wystartowała nasza drużyna, trenowana przez Mariusza Babickiego. W swojej grupie eliminacyjnej trafiła na SP 2 Czersk ( mistrza woj. pomorskiego w rozgrywkach ligowych) i SP 12 Tczew. W pierwszym spotkaniu szybko, łatwo i przyjemnie wygraliśmy z drużyna tczewską. W drugim meczu Czersk pokonał Tczew. W walce o finał okazaliśmy się lepsi o … jedną bramkę od ekipy z Czerska. W wielkim finale pokonaliśmy SP 33 Gdańsk i zostaliśmy mistrzem woj. pomorskiego. Brawo trener…brawo drużyna. Skład zwycięskiej ekipy: Borowski Bartłomiej, Dmitrzak Mateusz, Dmitrzak Tymoteusz, Donajski Bartosz, Fryca Kacper, Gorczyca Patryk, Górski Kacper, Jagucki Piotr, Kornytowski Damian, Kwiatkowski Marcel, Meller Kacper, Misztal Karol, Nawrocki Dawid, Parafianczuk Kacper, Smoliński Piotr, Tokarski Szymon.

     • Klasa 2b z wizytą w Warsztacie Terapii Zajęciowej

     • W tygodniu świątecznym  na zaproszenie mamy Zuzi, klasa 2b była w odwiedzinach w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Ryjewie. Poznaliśmy warsztaty w których wykonywane są  różne prace, malarskie, stolarskie, z wikliny, szycia, haftu, kulinarne itp. Dzieci mogły wykrawać ciasteczka, które potem schrupały, malowały wydmuszki gęsich jaj i fajnie się bawiły. Na koniec otrzymały upominki, magnesy na lodówkę. Był to dzień ciekawy, pełen wrażeń. Serdeczne podziękowania dla mamy Zuzi i pracowników Warsztatu Terapii Zajęciowej

     • PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY i ŚWIATOWY DZIEŃ WODY 2022r.

     • PIERWSZY  DZIEŃ  WIOSNY

      i

       ŚWIATOWY  DZIEŃ WODY

      2022r.

         Pierwszy Dzień Wiosny w tym roku szkolnym połączyliśmy z akcją Światowego Dnia Wody organizowaną corocznie przez zespół edukacji Polskiej Akcji Humanitarnej. Wspólnym celem naszego zamysłu było w miłej atmosferze spędzić ten dzień i jak najwięcej naszych uczniów zaangażować w działania o tematyce dostępu do wody. Szkolną zabawę rozpoczęliśmy apelem i wspólnym tańcem Makarena. Następnie każda klasa, przechodząc z sali do sali, miała do wykonania 12 zadań, za które uczniowie otrzymywali kropelki wody z literkami. Praca podsumowująca wysiłek klas polegała na ułożeniu z otrzymanych literek – kropel hasła: „Dostęp do czystej wody to prawo człowieka”. W trakcie zadań uczniowie oglądali filmiki „Oszczędzanie wody to za mało” oraz „Niezwykła podróż kropelki”. Liczyli, ile litrów wody zużywamy podczas kąpieli w wannie a ile pod prysznicem, ile kosztuje litr wody, ile tracimy wody podczas wycieku wody z kranu, odkrywali kod QR, interpretowali związki frazeologiczne o tematyce wodnej. Zdobywając wiedzę świetnie się przy tym bawili i uczyli współpracy. Na zakończenie każda klasa otrzymała dyplom udziału w zabawie i zatańczyliśmy taniec Belgijkę.

                                                             Koordynatorzy: Samorząd SP

                                                            M. Guba,  M. Kozdęba, B. Łukaszewska

                                                                           

                                                                                                                              

     • Wojewódzki Konkurs Ortograficzny dla klas IIII

     •  

      24 marca odbył się w naszej szkole II etap  IX Wojewódzkiego Konkursu Ortograficznego dla klas III szkół podstawowych województwa pomorskiego. Uczniowie pisali tekst  ze słuchu pt. "Ogródek", zmagając się z wieloma trudnościami ortograficznymi.

      Po I i II etapie:

       1 miejsce zajęła Maja Borowska – III a

      2 miejsce miała Emilia Staszewska – III b

      3 miejsce przypadło Oliwii Maćkiewicz – III c

      Gratulujemy !

      Wyniki konkursu zostały wysłane do Szkoły w Gościcinie, która konkurs organizuje, teraz czekamy na ogłoszenie, która z uczennic dostanie się do ścisłego finału.

      Koordynator konkursu

      Maria Kochańska

     • Konkurs wiedzy o patronie szkoły

     • http://www.torun.webd.pl/galeria/kopernik.jpg Konkurs wiedzy o Mikołaju Koperniku dla klas III

       

      7 marca br. w klasach trzecich naszej szkoły, odbył się Konkurs Wiedzy o Mikołaju Koperniku – patronie naszej szkoły. Trzecioklasiści odpowiadali na pytania i jak co roku wykazali się szeroką wiedzą na temat polskiego astronoma.

      Oto wyniki:

      1 miejsce – Patrycja Grochowska – 3 a

      1 miejsce – Marcel Tokarski – 3 b

      2 miejsce – Maciej Szczepański – 3 c

      3 miejsce – Małgorzata Zenke – 3 a

       

      Gratulujemy!!!

      Organizator konkursu

      Maria Kochańska

     • Logiczny tydzień

     • 29 STYCZNIA - DZIEŃ SKŁADANKI I ŁAMIGŁÓWKI

       

      Właśnie ten dzień co roku w naszej szkole otwiera LOGICZNY TYDZIEŃ.

      Niestety… podobnie jak w zeszłym roku, zadecydowano o przejściu bardzo dużej grupy uczniów na zdalne nauczanie. Tym samym pozostało nam tylko poprzez stronę internetową szkoły zaproponować Wam możliwość sprawdzenia swojej inteligencji i wytrwałości w dążeniu do rozwiązania zagadki.

      Sądzisz, że to nie dla Ciebie, bo nie masz uzdolnień związanych z matematyką? Nic bardziej mylnego:

       „Rozwiązywanie różnego rodzaju zagadek i łamigłówek logiczno-matematycznych rozwija umiejętność myślenia również w innych dziedzinach, które nie są bezpośrednio związane z matematyką. Buduje inteligencję ogólną, kształtuje zdolność logicznego myślenia oraz uczy wyciągania wniosków i argumentacji.”(cyt. A. Dydel „Trening umysłu”)

      Dookoła można zetknąć się z wieloma propozycjami na trening mózgu: wykreślanki, krzyżówki, sudoku, puzzle, zagadki i łamigłówki matematyczne, czy też gry wymagające logicznego myślenia, opracowania jakiejś strategii.

      Sprawdźcie co zostało dla Was przygotowane w tym roku – otwórzcie dołączony plik i kliknijcie w podpisane podkreślone linki bądź zeskanujcie QR-kody i do dzieła. Bądźcie wytrwali i cierpliwi. Po powrocie do stacjonarnej nauki czeka Was mała niespodzianka.

                                                                                                  Życzymy przyjemnej zabawy ;-)

                                                                                                  Anna Jarema i Marta Kozdęba

       

       

      logiczny_tydzien_2022_(1).pdf​​​​​​​

     • Konkurs recytatorski "Boże Narodzenie w poezji".

     •  

       

      16 grudnia 2021 r. uczniowie klas 0-3 uczestniczyli w szkolnym konkursie recytatorskim  "Boże Narodzenie w poezji". Dzieci były wspaniale przygotowane, za co serdeczne podziękowania kierujemy w stronę wychowawców i rodziców. Każda klasa oddelegowała po dwóch przedstawicieli, w związku z czym w zmaganiach wzięło udział 18 uczniów.  Jury, w składzie pani Ewa Kwiatkowska, pani Małgorzata Marschalkowski  i pani Agnieszka Knabe, oceniało uczestników w dwóch kategoriach wiekowych - klasy 0-1 i klasy 2-3. Wśród dzieci młodszych pierwsze miejsce zajęła Gabriela Dębowska, drugie Zuzanna Ligęza, trzecie Leon Bakierski. Wyróżniono również występ Mai Falkiewicz. Wśród uczniów klas 2 i 3 zwyciężyła Patrycja Grochowska, drugie miejsce zajęła Oliwia Maćkiewicz, trzecie przyznano Helenie Reducha. Wyróżnieniem nagrodzono występ Martyny Kwiatkowskiej.  

      Sponsorami nagród książkowych w konkursie  był Dyrektor SP w Ryjewie, natomiast słodkie upominki dla wszystkich uczestników ufundował Wójt Gminy Ryjewo. Serdecznie dziękujemy za wsparcie naszego pomysłu.

      Magdalena Plichta

      Renata Heron

     • Klasa 4b - Lekcja biblioteczna w Bibliotece Miejsko-Powiatowej w Kwidzynie oraz zwiedzanie zamku krzyżackiego

     • W środę 10.11.2021r.  klasa 4b uczestniczyła w zajęciach – lekcja biblioteczna – w Bibliotece Miejsko-Powiatowej w Kwidzynie, która mieści się w budynku dworca kolejowego. W bibliotece uczniowie poznali całą drogę, jaką musi przebyć książka, aż dostanie się na półkę dla czytelnika. Byli pod ogromnym wrażeniem, ile pracy i czasu trzeba poświęcić by była gotowa do wypożyczenia.  Uczniowie zapoznali się z bogatym księgozbiorem biblioteki oraz poznali wszystkie jej zakamarki.  Pani bibliotekarka przeprowadziła bardzo ciekawe zajęcia czytelnicze. Miłą niespodzianką było opieczętowywanie książek przez uczniów. Uczniowie odwiedzili również Zamek krzyżacki w Kwidzynie, podziwiając wystawę Przyroda Polski Północnej.

     • SZKOLNY KONKURS : „Najładniej ozdobione świątecznie drzwi do sali lekcyjnej”

     • W dniach od 1  do 10 grudnia br. odbył się szkolny konkurs na „Najładniej ozdobione świątecznie drzwi do sali lekcyjnej”. Uczniowie naszej szkoły z dużym entuzjazmem wzięli udział w konkursie. Dzięki ciężkiej pracy uczniów powstały wspaniałe dekoracje, które wprawiły wszystkich w świąteczny nastrój. Komisja konkursowa przyznała wszystkim klasom  biorącym udział w konkursie 10 punktów – do konkursu klas.

      W konkursie wyróżniono  klasę 5b .

      Serdecznie gratulujemy pomysłowości i kreatywności .

      Efekty prac uczniów są wspaniałe.

     • Czesi w Ryjewie ...

     • W dniach od 29 listopada do 10 grudnia Szkoła Podstawowa w Ryjewie gościła ośmioro nauczycieli z czeskiej szkoły podstawowej w Brnie w ramach programu Erasmus + - wymiana dobrych praktyk. Nauczyciele z partnerskiej szkoły obserwowali zajęcia prowadzone przez nauczycieli naszej szkoły oraz sami prowadzili lekcje w języku angielskim ( job shadowing oraz teaching assessment). Nauczyciele z Czech są naszymi partnerami od roku 2012, kiedy to w naszej szkole po raz pierwszy zorganizowano projekt Comenius. Celem wizyty naszych sąsiadów było:

      -poznanie i nabycie nowych metod pracy i form pracy z dziećmi i młodzieżą głównie w zakresie nauczania języka angielskiego

      -zapoznanie się z technikami i narzędziami , które uatrakcyjniają lekcje szczególnie w nauczaniu na odległość

      - wymiana dobrych doświadczeń z nauczycielami

      - podniesienie poziomu znajomości języka angielskiego w zakresie pisma i mowy

      - rozwój znajomości komunikacyjnych w języku angielskim

      - nabycie poprawnej wymowy w języku angielskim

      - zwiększenie pewności uczniów w zakresie słuchania, pisania, czytania w języku angielskim

      - pogłębienie wiedzy na temat Wielkiej Brytanii oraz Czech.

      - wzbogacenie słownictwa w języku angielskim

      Poznanie metod i form pracy oraz nawiązanie kontaktów z nauczycielami z czeskiej szkoły pozwoliło na wzbogacenie warsztatu pracy, w szczególności w zakresie wykorzystania TIK w nauczaniu.

      Głównym koordynatorem projektu ze strony naszej szkoły była pani Joanna Płoszaj-Caban, która też

      dziękuje wszystkim zaangażowanym nauczycielom, uczniom , pracownikom naszej szkoły  za ciepłe przyjęcie gości z partnerskiej szkoły w Brnie.

     • Nauka zdalna

     • W dniach od 20.12.2021r. do dnia 22.12.2021r. oraz od 3.01.2022r. do dnia 5.01.2022r. obowiązuje nauka zdalna. Dzień 7.01.2022r. jest dniem wolnym od zajęć dydaktycznych. W dniach wolnych oraz w dni nauki zdalnej czynna jest świetlica szkolna.  

     • Szlachetna Paczka

     • SZLACHETNA PACZKA

      2021r.

      W obecnym roku szkolnym kolejny raz włączyliśmy się w  Ogólnopolski Charytatywny Projekt pomocy Szlachetna Paczka. Projekt ten niesie pomoc rodzinom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej często też życiowej. Wolontariusze docierają do rodzin w potrzebie, spotykają się z nimi, sprawdzają przyczyny trudnych sytuacji, diagnozują, poznają konkretne potrzeby i włączają do projektu te , dla których Paczka jest realną szansą na zmianę.

         Z bazy rodzin w potrzebie XXI  edycji Szlachetnej Paczki wybraliśmy Pana Ryszarda (58 l.), którego koleje losu tak się potoczyły, że dziś żyje samotnie.  Pan Ryszard wiele lat pracował jako kierowca. Potem przyszła choroba, która nie pozwoliła mu dalej pracować, stracił pracę, a tym samym główne źródło utrzymania, otrzymał zasiłek, który starcza na leki i opłatę mieszkania. Warunki mieszkaniowe pana Ryszarda są bardzo skromne, sprzęty wieloletnie, bardzo zużyte, działające na zasadzie „może się jeszcze uda”.

      W ciągu trzech tygodni zebraliśmy 35 paczek w których znajdowały się produkty spożywcze, środki czystości,  pościel, ręczniki, koc,  kosmetyki i wiele innych rzeczy. Jedną z głównych potrzeb pana Ryszarda była pralka, którą udało nam się zakupić dzięki akcji zorganizowanej w naszej szkole, która polegała na sprzedaży ciasta upieczonego przez rodziców naszych wychowanków. Dobroć serca rodziców i naszego grona pedagogicznego umożliwiła zakup opału na zimę dla Pana Ryszarda. Udało nam się również zorganizować telewizor, telefon i dywan. Pokaźną kwotą wsparł nas Związek Nauczycielstwa Polskiego z siedzibą przy naszej szkole, za co zakupiliśmy przepływowy podgrzewacz wody, gdyż pan Ryszard nie miał możliwości wykąpania się w ciepłej wodzie. Jako darczyńcy przygotowaliśmy wspólnie konkretną pomoc dla Pana Ryszarda.

      Dnia 11.12.2021 r. (sobota) dostarczyliśmy paczki do miejsca zbiórki skąd zostały zawiezione do pana Ryszarda.

           Dziękujemy wszystkim dobroczyńcom za okazane serce i  zaangażowanie        w przygotowaniu paczki.

       Koordynatorzy akcji: Monika Guba, Marta Kozdęba, Anna Jarema, MagdalenaPlichta.                                                                       

     • Sukces uczniów klasy Ia

     •  

           Społeczna Szkoła Podstawowa im. Polskich Noblistów w Kwidzynie była organizatorem Powiatowego konkursu na Adventskalender i Lebkuchenhaus, czyli na kalendarz Adwentowy i Domek z Piernika. Swoje prace na ten konkurs wykonali uczniowie klasy 1a ze Szkoły Podstawowej w Ryjewie

      (wych. Małgorzata Zwolak). Wykonali, wysłali i …wygrali. Pierwsze miejsce w konkursie na Kalendarz Adwentowy zajął Benjamin Dominik, a miejsce drugie zajęła praca wykonana przez dwie uczennice: Idalię Ogińską i Igę Kochanowską. Brawo. 

     • KONKURS  POWIATOWY „Barwy jesieni”

     •  

      Szkoła Podstawowa w Otłowcu była organizatorem  Powiatowego Konkursu „ Barwy jesieni” – „Bezpiecznie i zdrowo jesienną ścieżką rowerową” dla klas I-III.  Na konkurs wpłynęło 140 prac. Nagrodzono 9 prac i wyróżniono 14.  Idalia Ogińska, uczennica klasy Ia ( wych. Małgorzata Zwolak)  otrzymała wyróżnienie.

      Brawo Idalia, życzymy kolejnych sukcesów.

     • Lekcja biblioteczna

     •  Klasa 4b - Lekcja biblioteczna w Bibliotece Miejsko-Powiatowej w Kwidzynie oraz zwiedzanie zamku    krzyżackiego

      W środę klasa 4b uczestniczyła w zajęciach – lekcja biblioteczna – w Bibliotece Miejsko-Powiatowej w Kwidzynie, która mieści się w budynku dworca kolejowego.W bibliotece uczniowie poznali całą drogę, jaką musi przebyć książka aż dostanie się na półkę dla czytelnika. Byli pod ogromnym wrażeniem ile pracy i czasu trzeba poświęcić by była gotowa do wypożyczenia.  Uczniowie zapoznali się z bogatym księgozbiorem biblioteki oraz poznali wszystkie jej zakamarki.  Pani bibliotekarka przeprowadziła bardzo ciekawe zajęcia czytelnicze. Miłą niespodzianką było opieczętowywanie książek przez uczniów.Uczniowie odwiedzili również Zamek krzyżacki w Kwidzynie, podziwiając wystawę Przyroda Polski Północnej

    • Pamiętaj...

    • 02.02.2021
    • HIV i AIDS to wciąż aktualny problem zarówno w Polsce jak i na świecie. Przypomnienie i upowszechnienie informacji na ten temat stanowi jeden ze sposobów ograniczenia zakażenia. Aids to choroba związana z obniżeniem odporności organizmu, którą można nabyć w wyniku wstrzyknięcia lub przetoczenia krwi. Do zakażenia może dojść również podczas robienia tatuażu lub piercingu, a także podczas wizyty u fryzjera czy kosmetyczki, gdzie źródłem są niedokładnie odkażone nożyki do golenia, cążki czy narzędzia fryzjerskie. Pamiętajmy, aby wybierać sprawdzone miejsca o dobrej opinii. Należy też zachować ostrożność, gdy ktoś się skaleczy i unikać bezpośredniego kontaktu z krwią.

     Ważne! Aids nie zarazimy się w codziennych kontaktach np. przez pocałunek, podanie ręki, korzystanie z tych samych naczyń, kichanie, kaszel, kąpiel w basenie czy podróżowanie komunikacją publiczną.

     Symbolem walki z Aids jest czerwona kokardka, która wyraża solidarność z osobami zakażonymi, a także z ich rodzinami i przyjaciółmi. Czerwony kolor kojarzy się z walką i miłością. Kokardka jest w kształcie odwróconego V, ponieważ jeszcze nie odniesiono zwycięstwa nad epidemią HIV i AIDS.

    • Dzień bez opakowań foliowych

    • 20.01.2021
    • Celem człowieka jest rozważny wybór rzeczy,

         które są zgodne z naturą.” Zenon z Kition      

      

      

     DZIEŃ  BEZ  OPAKOWAŃ  FOLIOWYCH

     23 stycznia

       

     Wiele słyszy się o segregacji śmieci, ale czy zastanawialiście się jak dużo plastikowych opakowań zużywa rocznie przeciętny Polak? Ile używanych przez nas opakowań foliowych poddaje się recyklingowi? Ile procent produkowanego plastiku używane jest tylko raz? Czy tak naprawdę tzw. biodegradowalne reklamówki rozkładają się do nieszkodliwych substancji? Niestety dane są przerażające.

        Prosimy uczniów naszej szkoły oraz ich rodziców i opiekunów o przyłączenie się do akcji „ Dzień Bez Opakowań Foliowych”, który przypada w tę sobotę      23 stycznia. Wybierając się na zakupy, chociaż w tym dniu , prosimy zabierzcie ze sobą torbę wielokrotnego użytku, na owoce i warzywa weźcie też coś              z domu, by nie korzystać z jednorazówek. Swoim przykładem i postawą zachęćmy innych do zmiany przyzwyczajeń, a uratujemy wiele istnień, które giną i nie mają szans w walce z plastikiem.

                                                                                     Organizatorzy: M. Guba

                                                                                                                 M. Kozdęba

      

         

      

     Nadszedł czas, aby zrozumieć, że przyroda bez człowieka będzie istniała, ale człowiek bez przyrody nie.” Arystoteles

    • Komenda Powiatowa Policji w Kwidzynie informuje

    • 08.01.2021
    • Porady dla dzieci:

     - Zawsze informujmy rodziców lub opiekunów gdzie wychodzimy, z kim i kiedy wrócimy.

     - Do zjazdów na sankach czy nartach wybieramy górki, które są z dala od ulicy, akwenów wodnych czy rzeki

     - Nie wchodzimy na zamarznięte jeziora, rzeki czy inne zbiorniki wodne.

     - Nie rzucamy soplami czy bryłami lodu, a bawiąc się śnieżkami zachowajmy ostrożność.

     - Nigdy nie oddalamy się z osobami obcymi, ani nie wsiadamy z nimi do samochodu.

     - Po zmroku nosimy odblaski, poruszamy się chodnikiem, a w ostateczności lewym poboczem drogi. Przez jezdnię przechodzimy w miejscach oznaczonych lub dobrze widocznych.

      

     Kiedy dzieci zostają same w domu- porady dla rodziców:

     - Zadbaj, by dziecko pod nieobecność domowników miało zapewnioną opiekę zaufanej osoby.

     - Uczulmy dzieci, że podczas nieobecności domowników pod żadnym pozorem nie powinno otwierać drzwi osobie nieznajomej, bez względu na to, za kogo podaje się osoba pukająca /np. policjant, listonosz, hydraulik/

     - Zwróć uwagę, by nie podawało nikomu swojego adresu i nie opowiadało o wyposażeniu domu.

     - Naucz dziecko, by zawsze dobrze chowało klucze do mieszkania.

     - Podczas organizowania kuligów nie doczepiajmy sanek do samochodu lub traktora. Sankami może zarzucić i dziecko wpada pod koła pojazdu lub uderza o drzewo lub inną stałą przeszkodę.

     - Rodzice wyposażcie Wasze dzieci w wiedzę dotyczącą znajomości numerów telefonów alarmowych oraz do Waszych miejsc pracy.

     Zachęcamy do wykorzystania materiału i dziękujemy za wsparciesierż.sztab. Karolina WarchlewskaJednoosobowe Stanowisko ds. Profilaktyki SpołecznejKomenda Powiatowa Policji w Kwidzynie

    • Woj. Konkurs Ortograficzny - eliminacje

    • 15.12.2020
    • Uczennice klas III naszej szkoły w środę - 9 grudnia przystąpiły do I etapu VIII Wojewódzkiego Konkursu Ortograficznego dla klas III. Jak co roku pisały tekst ze słuchu, chyba nie był zbyt trudny, bo dziewczęta poradziły sobie doskonale i  nie popełniły zbyt dużo błędów. Wszystkie uczennice dostały się do drugiego etapu konkursu.       

     I miejsce – Julita Czarnecka - kl. III a

     II miejsce – Rozalia Boniek – kl. III b

     III miejsce – Kornelia Łyko – kl. III b

     IV miejsce – Wiktoria Miklewicz – kl. III a

     Gratulacje dla dziewczynek i pań, które je przygotowywały do konkursu.

     Konkurs przeprowadziła  - Maria Kochańska

    • Handel ludźmi

    • 15.12.2020
    • Handel ludźmi jest zbrodnią przeciwko drugiemu człowiekowi, dlatego tak ważna jest ochrona młodych, często naiwnych i mało doświadczonych życiowo osób.

     Sprawcy podejmują szereg działań, aby zwerbować dziecko i skłonić je do posłuszeństwa. Często zdobywają jego zaufanie poprzez nawiązanie zażyłej relacji. Obecnie istotnym czynnikiem ułatwiającym sprawcom kontakt z dziećmi jest Internet. Umożliwia większą anonimowość, a jednocześnie daje dostęp do wielu dzieci, które podejmują aktywności w Internecie bez nadzoru osób dorosłych. Aby kontrolować dziecko, które jest wykorzystywane, sprawca może: zastraszać je, grozić zrobieniem krzywdy jemu lub osobom bliskim. Dlatego zwracajmy uwagę na zachowanie naszej pociechy i rozmawiajmy o potencjalnych zagrożeniach. Kontrolujmy czas jaki spędza w internecie i jakie strony odwiedza. Jeżeli zauważymy, że dziecko nawiązało kontakt z kimś potencjalnie niebezpiecznym, należy to niezwłocznie zgłosić policji.

     Więcej informacji na temat handlu ludźmi znajdziecie Państwo na stronie: http://www.handelludzmi.eu

    • Julita Czarnecka - laureatką konkursu wojewódzkiego

    • 10.12.2020
    • Szkoła Podstawowa nr 48 im. Gen.J.Hallera w Gdańsku była organizatorem  Wojewódzkiego Konkursu pt. „List do świętego Mikołaja”. Miło jest nam poinformować, że jedną z laureatek tego konkursu została Julita Czarnecka, uczennica kl.3a. Wielkie brawa dla Julity i jej wychowawczyni p.Zuzanny Zwolak.

    • Tusz do paki - pomagamy zwierzakom

    • 09.12.2020
    • Szanowni Państwo,

     Miło mi poinformować , że nasza placówka zgodziła się na udział w ogólnopolskiej akcji ekologiczno-edukacyjnej „Tusz do paki”.

     Celem akcji jest wdrażanie dzieci do wyzwań związanych z ochroną środowiska z jednoczesnym kształtowaniem zachowań pro-społecznych i pro-pomocowych.

     Beneficjentem akcji jest Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce.

     W naszej placówce zostaną umieszczone pojemniki na zużyte tusze do drukarek  ATRAMENTOWYCH do których dzieci mogą wrzucać puste tusze zużyte w domu lub pracy rodziców. Za każdorazowe przyniesienie i wrzucenie dostaną w nagrodę naklejkę z podziękowaniem. Organizator w imieniu dzieci przekazuje do TOZ co kwartał dużą ilość karmy dla bezdomnych zwierząt.

     W załączniku wizualizacja kampanii w formie plakatów , ulotek , kartonów i naklejek .

     Mam nadzieję ,że włączycie się Państwo do akcji  „tusz do paki” www.tuszdopaki.pl

     WAŻNE :   

     ZBIERAMY WYŁĄCZNIE TUSZE OD DRUKAREK ATRAMENTOWYCH NIE LASEROWYCH !!!!!!!!!

     AKCJA MA CHARAKTER CIĄGŁY.

     OBEJRZYJ 3 MINUTOWY FILMIK NAJLEPIEJ CAŁĄ RODZINĄ

     https://drive.google.com/file/d/1T-4eNWGVJ3O9ZUwccWLNDUcE47u14zr-/view?usp=sharing

    • Wyróżnienia dla młodych artystek

    • 08.12.2020
    • Archiwum Państwowe w Malborku było orgaizatorem konkursu plastycznego pt. "Świadomość historyczna wśród nas - Bitwa warszawska widziana oczyma dziecka". W konkurise udział wzięły uczennice kl.3a. Trzy z nich zdobyły wyróżnienie: Alicja Seremak, Antonina Ulewska i Antonina Pytlarczyk. Cała trójka otrzymała bony upominkowe, które można wykorzystać w Empik-u. gratulacje dla młodych artystek oraz dla ich wychowawczyni p.Zuzanny Zwolak

    • Pasowanie na ucznia

    • 27.10.2020
    •  

     23 października br. uczniowie  klas 1a i 1b mieli uroczyste pasowanie na ucznia, trochę inne niż takie jak do tej pory, bo ze względu na pandemię, odbyło się w klasie, bez rodziców i innych gości. Tradycyjnie była krótka część artystyczna, czyli wiersze i piosenki, potem najmłodsi uczniowie uroczyście złożyli ślubowanie, a  dyrektor szkoły Andrzej Zwolak, wielkim ołówkiem pasował każdego na ucznia Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernikaw Ryjewie. Uczniowie otrzymali dyplomy, słodkie rożki i inne upominki.

     Wychowawczyni  klasy 1a – Maria Kochańska i wychowawczyni klasy 1b – Renata Heron

    • Wielkie serducho kl.VIa

    • 25.10.2020
    •  

     Uczniowie klasy 6a wraz ze swoja wychowawczynią p. Bożeną Giecewicz, zorganizowali zbiórkę pieniędzy na wsparcie chorego Olka Lewandowskiego., cierpiącego na SMA ( rdzeniowy zanik mięśni). Do akcji przyłączyło się wielu uczniów naszej szkoły, którzy wsparli tę zbiórkę. W szkole pojawiły się plakaty i ulotki z informacjami gdzie można wpłacać swoje datki. Ponadto podana był adres strony na Facebooku oraz strona : siepomaga.pl/olus-sma. W wyniku zbiórki w naszej szkole zebrano 574,85 zł. Na konto Siepomaga wychowawczymi wpłaciła równa kwotę tj. 600,00 zł ( oczywiście dołożyła brakujące pieniążki). Wszyscy, którzy chcieliby wspomóc tę akcję. mogą to zrobić poprzez te stronę. No i cóż tu można dodać - wszyscy którzy pomagają są po prostu NIESAMOWICI. Wielkie dzieki ...

    • GASZYN CHALLANGE

    • 08.10.2020
    • Nasza szkoła została nominowana do wzięcia udziału w akcji Gaszyn Challange. W minioną środę nasz szkolny Samorząd Uczniowski zorganizował tę akcję. O godz. 11:05 na boisku tartanowym stawili się Ci, którzy mają wielkie serca i postanowlili pomóc Bartkowi ( który w wypadku samochodowym stracił brata bliźniaka, a sam jest poważnie poszkodowany). Filmik z tej akcji znajduje się na szkolnym Facebooku. Zebralismy 336,80 zł, które zostały wpłacone na odpowiednie konto. Ogromne podziękowania dla wszystkich ( uczniów, nauczycieli, pracowników obsługi i administracji), którzy włączyli się do tej akcji. Było wesoło - troche pompek i przysiadów na pewno nam nie zaszkodziło... Szkoło w Ryjewie - JEST  MOC !!!

    • WYCIECZKA „ZERÓWEK” DO OCHOTNICZEJ STRAŻY POŻARNEJ

    • 28.09.2020
    •  

      

      

     23.09.2020 roku klasy zerowe wybrały się na wycieczkę do Ochotniczej Straży Pożarnej w Ryjewie.

     Dzięki życzliwości Panów Strażaków dzieci z klas zerowych mogły z bliska obejrzeć samochody i sprzęt pożarniczy. W trakcie rozmowy ze strażakami dowiedziały się dużo o trudnej, odpowiedzialnej i niebezpiecznej pracy. Zrozumiały, że strażak pomaga nie tylko w czasie pożaru, ale bierze również udział w akcjach ratowniczych np. w czasie wypadku drogowego, czy ratowaniu kotka.

     Z dużym zainteresowaniem nasi wychowankowie obejrzeli strój strażaka do gaszenia pożaru i z wielką ochotą przymierzali hełm.

        Z ogromnym entuzjazmem dzieci obserwowały wozy strażackie. Wielką atrakcją dla wszystkich było wejście do wozu strażackiego.

        Strażacy przypomnieli w jakich okolicznościach można wezwać straż pożarną, a dzieci utrwaliły numer alarmowy – 998.

        Nasi najmłodsi uczniowie, z wycieczki,  wrócili pełni niezapomnianych wrażeń i wspomnień.

      

      

                                                                                                                  Wychowawcy

     Małgorzata Zwolak i Mirosława Kowalska

    • Dbajmy o zdrowie

    • 15.09.2020
    • Szanowni rodzice, 

     bardzo proszę o nie posyłanie chorych dzieci do szkoły. Niestety, zdarzają się przypadki, że dzieci chore przychodzą do szkoły. Proszę w takich przypadkach zostawic je w domu na parę dni, tak aby się wyleczyły, a nie przychodziły i zarażały innych. Każdy człowiek ma inną odpornośc na choroby - dbajmy o siebie, ale też o innych.