• Zmiana w nauczaniu hybrydowym

     • Szanowni Państwo, 

      w związku z rozporządzeniem MEN dotyczącym czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty, w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID - 19 (które czeka na publikację w Dzienniku Ustaw...), a które w swojej treści nakazuje prowadzenie zajęć w taki sposób, że w szkole może przebywać nie więcej niż 50% uczniów klas I-III informuję, że zmieniam zasady nauki w naszej szkole, w dniach od 15.03.2021 r do dnia 28.03.2021r.

       Od dnia 15.03.2021r do dnia 19.03.2021r naukę zdalną w domu będą mieć uczniowie klas: 1b,2a,2b,2c. Natomiast od dnia 22.03.2021 do dnia 26.03.2021r uczniowie klas: 1a,3a,3b.  Za zmiany i zamieszanie  - przepraszam. 

       Klasy VIII - 15.03.2021r - konsultacje w szkole. W dniach 17,18,19.03.2021r - próbny egzamin. W dniach 22.03.2021r do dnia 26.03.2021r konsultacji nie będzie.

     • Nasze laureatki z j. polskiego

     • Bardzo miła informacja dotarła do naszej szkoły. Trzy nasze uczennice zostały laureatkami etapu powiatowego i awansowały do etapu wojewódzkiego kuratoryjnego konkursu przedmiotowego z j.polskiego. Są to: Justyna Licznerska, Klaudia Rejszel i Julia Krupa. Wielkie brawa dla dziewcząt oraz p. Beni Łukaszewskiej, która je przygotowała do tego konkursu. Finał wojewódzki odbędzie się 8 kwietnia 20201r. Trzymajmy kciuki ...

     • ZAKRĘCONA AKCJA

     • Zwracamy się z prośbą do uczniów oraz ich rodziców i opiekunów o przyłączenie się do „ZAKRĘCONEJ AKCJI”.

      Niewiele musimy zrobić, aby pomóc Michałkowi w walce ze skutkami choroby. Wystarczy, że za każdym razem, gdy mamy wyrzucić do śmieci plastikową zakrętkę, odłożymy ją i tak samo postąpimy z każdą kolejną. Uzbierane nakrętki można przynieść do szkoły,  do wicedyrektora Andrzeja Barcika.

      To wszystko co mamy do wykonania. Proste zadanie dla nas może okazać się dużym wsparciem dla małego chłopca.

                                                                                                                Monika Guba, Marta Kozdęba

     • Pamiętaj...

     • HIV i AIDS to wciąż aktualny problem zarówno w Polsce jak i na świecie. Przypomnienie i upowszechnienie informacji na ten temat stanowi jeden ze sposobów ograniczenia zakażenia. Aids to choroba związana z obniżeniem odporności organizmu, którą można nabyć w wyniku wstrzyknięcia lub przetoczenia krwi. Do zakażenia może dojść również podczas robienia tatuażu lub piercingu, a także podczas wizyty u fryzjera czy kosmetyczki, gdzie źródłem są niedokładnie odkażone nożyki do golenia, cążki czy narzędzia fryzjerskie. Pamiętajmy, aby wybierać sprawdzone miejsca o dobrej opinii. Należy też zachować ostrożność, gdy ktoś się skaleczy i unikać bezpośredniego kontaktu z krwią.

      Ważne! Aids nie zarazimy się w codziennych kontaktach np. przez pocałunek, podanie ręki, korzystanie z tych samych naczyń, kichanie, kaszel, kąpiel w basenie czy podróżowanie komunikacją publiczną.

      Symbolem walki z Aids jest czerwona kokardka, która wyraża solidarność z osobami zakażonymi, a także z ich rodzinami i przyjaciółmi. Czerwony kolor kojarzy się z walką i miłością. Kokardka jest w kształcie odwróconego V, ponieważ jeszcze nie odniesiono zwycięstwa nad epidemią HIV i AIDS.

     • Dzień bez opakowań foliowych

     • Celem człowieka jest rozważny wybór rzeczy,

          które są zgodne z naturą.” Zenon z Kition      

       

       

      DZIEŃ  BEZ  OPAKOWAŃ  FOLIOWYCH

      23 stycznia

        

      Wiele słyszy się o segregacji śmieci, ale czy zastanawialiście się jak dużo plastikowych opakowań zużywa rocznie przeciętny Polak? Ile używanych przez nas opakowań foliowych poddaje się recyklingowi? Ile procent produkowanego plastiku używane jest tylko raz? Czy tak naprawdę tzw. biodegradowalne reklamówki rozkładają się do nieszkodliwych substancji? Niestety dane są przerażające.

         Prosimy uczniów naszej szkoły oraz ich rodziców i opiekunów o przyłączenie się do akcji „ Dzień Bez Opakowań Foliowych”, który przypada w tę sobotę      23 stycznia. Wybierając się na zakupy, chociaż w tym dniu , prosimy zabierzcie ze sobą torbę wielokrotnego użytku, na owoce i warzywa weźcie też coś              z domu, by nie korzystać z jednorazówek. Swoim przykładem i postawą zachęćmy innych do zmiany przyzwyczajeń, a uratujemy wiele istnień, które giną i nie mają szans w walce z plastikiem.

                                                                                      Organizatorzy: M. Guba

                                                                                                                  M. Kozdęba

       

          

       

      Nadszedł czas, aby zrozumieć, że przyroda bez człowieka będzie istniała, ale człowiek bez przyrody nie.” Arystoteles

     • Komenda Powiatowa Policji w Kwidzynie informuje

     • Porady dla dzieci:

      - Zawsze informujmy rodziców lub opiekunów gdzie wychodzimy, z kim i kiedy wrócimy.

      - Do zjazdów na sankach czy nartach wybieramy górki, które są z dala od ulicy, akwenów wodnych czy rzeki

      - Nie wchodzimy na zamarznięte jeziora, rzeki czy inne zbiorniki wodne.

      - Nie rzucamy soplami czy bryłami lodu, a bawiąc się śnieżkami zachowajmy ostrożność.

      - Nigdy nie oddalamy się z osobami obcymi, ani nie wsiadamy z nimi do samochodu.

      - Po zmroku nosimy odblaski, poruszamy się chodnikiem, a w ostateczności lewym poboczem drogi. Przez jezdnię przechodzimy w miejscach oznaczonych lub dobrze widocznych.

       

      Kiedy dzieci zostają same w domu- porady dla rodziców:

      - Zadbaj, by dziecko pod nieobecność domowników miało zapewnioną opiekę zaufanej osoby.

      - Uczulmy dzieci, że podczas nieobecności domowników pod żadnym pozorem nie powinno otwierać drzwi osobie nieznajomej, bez względu na to, za kogo podaje się osoba pukająca /np. policjant, listonosz, hydraulik/

      - Zwróć uwagę, by nie podawało nikomu swojego adresu i nie opowiadało o wyposażeniu domu.

      - Naucz dziecko, by zawsze dobrze chowało klucze do mieszkania.

      - Podczas organizowania kuligów nie doczepiajmy sanek do samochodu lub traktora. Sankami może zarzucić i dziecko wpada pod koła pojazdu lub uderza o drzewo lub inną stałą przeszkodę.

      - Rodzice wyposażcie Wasze dzieci w wiedzę dotyczącą znajomości numerów telefonów alarmowych oraz do Waszych miejsc pracy.

      Zachęcamy do wykorzystania materiału i dziękujemy za wsparciesierż.sztab. Karolina WarchlewskaJednoosobowe Stanowisko ds. Profilaktyki SpołecznejKomenda Powiatowa Policji w Kwidzynie

     • Woj. Konkurs Ortograficzny - eliminacje

     • Uczennice klas III naszej szkoły w środę - 9 grudnia przystąpiły do I etapu VIII Wojewódzkiego Konkursu Ortograficznego dla klas III. Jak co roku pisały tekst ze słuchu, chyba nie był zbyt trudny, bo dziewczęta poradziły sobie doskonale i  nie popełniły zbyt dużo błędów. Wszystkie uczennice dostały się do drugiego etapu konkursu.       

      I miejsce – Julita Czarnecka - kl. III a

      II miejsce – Rozalia Boniek – kl. III b

      III miejsce – Kornelia Łyko – kl. III b

      IV miejsce – Wiktoria Miklewicz – kl. III a

      Gratulacje dla dziewczynek i pań, które je przygotowywały do konkursu.

      Konkurs przeprowadziła  - Maria Kochańska

     • Handel ludźmi

     • Handel ludźmi jest zbrodnią przeciwko drugiemu człowiekowi, dlatego tak ważna jest ochrona młodych, często naiwnych i mało doświadczonych życiowo osób.

      Sprawcy podejmują szereg działań, aby zwerbować dziecko i skłonić je do posłuszeństwa. Często zdobywają jego zaufanie poprzez nawiązanie zażyłej relacji. Obecnie istotnym czynnikiem ułatwiającym sprawcom kontakt z dziećmi jest Internet. Umożliwia większą anonimowość, a jednocześnie daje dostęp do wielu dzieci, które podejmują aktywności w Internecie bez nadzoru osób dorosłych. Aby kontrolować dziecko, które jest wykorzystywane, sprawca może: zastraszać je, grozić zrobieniem krzywdy jemu lub osobom bliskim. Dlatego zwracajmy uwagę na zachowanie naszej pociechy i rozmawiajmy o potencjalnych zagrożeniach. Kontrolujmy czas jaki spędza w internecie i jakie strony odwiedza. Jeżeli zauważymy, że dziecko nawiązało kontakt z kimś potencjalnie niebezpiecznym, należy to niezwłocznie zgłosić policji.

      Więcej informacji na temat handlu ludźmi znajdziecie Państwo na stronie: http://www.handelludzmi.eu

     • Julita Czarnecka - laureatką konkursu wojewódzkiego

     • Szkoła Podstawowa nr 48 im. Gen.J.Hallera w Gdańsku była organizatorem  Wojewódzkiego Konkursu pt. „List do świętego Mikołaja”. Miło jest nam poinformować, że jedną z laureatek tego konkursu została Julita Czarnecka, uczennica kl.3a. Wielkie brawa dla Julity i jej wychowawczyni p.Zuzanny Zwolak.

     • Tusz do paki - pomagamy zwierzakom

     • Szanowni Państwo,

      Miło mi poinformować , że nasza placówka zgodziła się na udział w ogólnopolskiej akcji ekologiczno-edukacyjnej „Tusz do paki”.

      Celem akcji jest wdrażanie dzieci do wyzwań związanych z ochroną środowiska z jednoczesnym kształtowaniem zachowań pro-społecznych i pro-pomocowych.

      Beneficjentem akcji jest Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce.

      W naszej placówce zostaną umieszczone pojemniki na zużyte tusze do drukarek  ATRAMENTOWYCH do których dzieci mogą wrzucać puste tusze zużyte w domu lub pracy rodziców. Za każdorazowe przyniesienie i wrzucenie dostaną w nagrodę naklejkę z podziękowaniem. Organizator w imieniu dzieci przekazuje do TOZ co kwartał dużą ilość karmy dla bezdomnych zwierząt.

      W załączniku wizualizacja kampanii w formie plakatów , ulotek , kartonów i naklejek .

      Mam nadzieję ,że włączycie się Państwo do akcji  „tusz do paki” www.tuszdopaki.pl

      WAŻNE :   

      ZBIERAMY WYŁĄCZNIE TUSZE OD DRUKAREK ATRAMENTOWYCH NIE LASEROWYCH !!!!!!!!!

      AKCJA MA CHARAKTER CIĄGŁY.

      OBEJRZYJ 3 MINUTOWY FILMIK NAJLEPIEJ CAŁĄ RODZINĄ

      https://drive.google.com/file/d/1T-4eNWGVJ3O9ZUwccWLNDUcE47u14zr-/view?usp=sharing

     • Wyróżnienia dla młodych artystek

     • Archiwum Państwowe w Malborku było orgaizatorem konkursu plastycznego pt. "Świadomość historyczna wśród nas - Bitwa warszawska widziana oczyma dziecka". W konkurise udział wzięły uczennice kl.3a. Trzy z nich zdobyły wyróżnienie: Alicja Seremak, Antonina Ulewska i Antonina Pytlarczyk. Cała trójka otrzymała bony upominkowe, które można wykorzystać w Empik-u. gratulacje dla młodych artystek oraz dla ich wychowawczyni p.Zuzanny Zwolak

     • Pasowanie na ucznia

     •  

      23 października br. uczniowie  klas 1a i 1b mieli uroczyste pasowanie na ucznia, trochę inne niż takie jak do tej pory, bo ze względu na pandemię, odbyło się w klasie, bez rodziców i innych gości. Tradycyjnie była krótka część artystyczna, czyli wiersze i piosenki, potem najmłodsi uczniowie uroczyście złożyli ślubowanie, a  dyrektor szkoły Andrzej Zwolak, wielkim ołówkiem pasował każdego na ucznia Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernikaw Ryjewie. Uczniowie otrzymali dyplomy, słodkie rożki i inne upominki.

      Wychowawczyni  klasy 1a – Maria Kochańska i wychowawczyni klasy 1b – Renata Heron

     • Wielkie serducho kl.VIa

     •  

      Uczniowie klasy 6a wraz ze swoja wychowawczynią p. Bożeną Giecewicz, zorganizowali zbiórkę pieniędzy na wsparcie chorego Olka Lewandowskiego., cierpiącego na SMA ( rdzeniowy zanik mięśni). Do akcji przyłączyło się wielu uczniów naszej szkoły, którzy wsparli tę zbiórkę. W szkole pojawiły się plakaty i ulotki z informacjami gdzie można wpłacać swoje datki. Ponadto podana był adres strony na Facebooku oraz strona : siepomaga.pl/olus-sma. W wyniku zbiórki w naszej szkole zebrano 574,85 zł. Na konto Siepomaga wychowawczymi wpłaciła równa kwotę tj. 600,00 zł ( oczywiście dołożyła brakujące pieniążki). Wszyscy, którzy chcieliby wspomóc tę akcję. mogą to zrobić poprzez te stronę. No i cóż tu można dodać - wszyscy którzy pomagają są po prostu NIESAMOWICI. Wielkie dzieki ...

     • GASZYN CHALLANGE

     • Nasza szkoła została nominowana do wzięcia udziału w akcji Gaszyn Challange. W minioną środę nasz szkolny Samorząd Uczniowski zorganizował tę akcję. O godz. 11:05 na boisku tartanowym stawili się Ci, którzy mają wielkie serca i postanowlili pomóc Bartkowi ( który w wypadku samochodowym stracił brata bliźniaka, a sam jest poważnie poszkodowany). Filmik z tej akcji znajduje się na szkolnym Facebooku. Zebralismy 336,80 zł, które zostały wpłacone na odpowiednie konto. Ogromne podziękowania dla wszystkich ( uczniów, nauczycieli, pracowników obsługi i administracji), którzy włączyli się do tej akcji. Było wesoło - troche pompek i przysiadów na pewno nam nie zaszkodziło... Szkoło w Ryjewie - JEST  MOC !!!

     • WYCIECZKA „ZERÓWEK” DO OCHOTNICZEJ STRAŻY POŻARNEJ

     •  

       

       

      23.09.2020 roku klasy zerowe wybrały się na wycieczkę do Ochotniczej Straży Pożarnej w Ryjewie.

      Dzięki życzliwości Panów Strażaków dzieci z klas zerowych mogły z bliska obejrzeć samochody i sprzęt pożarniczy. W trakcie rozmowy ze strażakami dowiedziały się dużo o trudnej, odpowiedzialnej i niebezpiecznej pracy. Zrozumiały, że strażak pomaga nie tylko w czasie pożaru, ale bierze również udział w akcjach ratowniczych np. w czasie wypadku drogowego, czy ratowaniu kotka.

      Z dużym zainteresowaniem nasi wychowankowie obejrzeli strój strażaka do gaszenia pożaru i z wielką ochotą przymierzali hełm.

         Z ogromnym entuzjazmem dzieci obserwowały wozy strażackie. Wielką atrakcją dla wszystkich było wejście do wozu strażackiego.

         Strażacy przypomnieli w jakich okolicznościach można wezwać straż pożarną, a dzieci utrwaliły numer alarmowy – 998.

         Nasi najmłodsi uczniowie, z wycieczki,  wrócili pełni niezapomnianych wrażeń i wspomnień.

       

       

                                                                                                                   Wychowawcy

      Małgorzata Zwolak i Mirosława Kowalska

    • Sukces uczniów klasy Ia

    • 29.11.2021
    •  

          Społeczna Szkoła Podstawowa im. Polskich Noblistów w Kwidzynie była organizatorem Powiatowego konkursu na Adventskalender i Lebkuchenhaus, czyli na kalendarz Adwentowy i Domek z Piernika. Swoje prace na ten konkurs wykonali uczniowie klasy 1a ze Szkoły Podstawowej w Ryjewie

     (wych. Małgorzata Zwolak). Wykonali, wysłali i …wygrali. Pierwsze miejsce w konkursie na Kalendarz Adwentowy zajął Benjamin Dominik, a miejsce drugie zajęła praca wykonana przez dwie uczennice: Idalię Ogińską i Igę Kochanowską. Brawo. 

    • KONKURS  POWIATOWY „Barwy jesieni”

    • 29.11.2021
    •  

     Szkoła Podstawowa w Otłowcu była organizatorem  Powiatowego Konkursu „ Barwy jesieni” – „Bezpiecznie i zdrowo jesienną ścieżką rowerową” dla klas I-III.  Na konkurs wpłynęło 140 prac. Nagrodzono 9 prac i wyróżniono 14.  Idalia Ogińska, uczennica klasy Ia ( wych. Małgorzata Zwolak)  otrzymała wyróżnienie.

     Brawo Idalia, życzymy kolejnych sukcesów.

    • Lekcja biblioteczna

    • 15.11.2021
    •  Klasa 4b - Lekcja biblioteczna w Bibliotece Miejsko-Powiatowej w Kwidzynie oraz zwiedzanie zamku    krzyżackiego

     W środę klasa 4b uczestniczyła w zajęciach – lekcja biblioteczna – w Bibliotece Miejsko-Powiatowej w Kwidzynie, która mieści się w budynku dworca kolejowego.W bibliotece uczniowie poznali całą drogę, jaką musi przebyć książka aż dostanie się na półkę dla czytelnika. Byli pod ogromnym wrażeniem ile pracy i czasu trzeba poświęcić by była gotowa do wypożyczenia.  Uczniowie zapoznali się z bogatym księgozbiorem biblioteki oraz poznali wszystkie jej zakamarki.  Pani bibliotekarka przeprowadziła bardzo ciekawe zajęcia czytelnicze. Miłą niespodzianką było opieczętowywanie książek przez uczniów.Uczniowie odwiedzili również Zamek krzyżacki w Kwidzynie, podziwiając wystawę Przyroda Polski Północnej

    • „Czytam, czytasz..”

    • 28.10.2021
    •  

          21 października 2021 roku  w naszej szkole odbyła się II Międzynarodowa edycja   VI Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu  w liczbie osób czytających na przerwie pt. „Przerwa na czytanie”.

     Z pewnością nasi uczniowie nie pobili rekordu z poprzednich lat, bo w wydarzeniu wzięło udział 397 uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły. Starsi uczniowie „bili rekord”, czytając maluchom baśnie, bajki, wiersze w towarzystwie maskotek. W niektórych  „Strefach czytania” młodzież uatrakcyjniła wspólne czytanie  przebraniem,  „czytającą”pacynką lub innym rekwizytem. Uczniowie dostrzegli celowość akcji i  z pewnością będą ją kontynuowali wiosną.