• Konkurs wiedzy o Mikołaju Koperniku

          • 15 lutego br. w naszej szkole odbył się konkurs wiedzy o naszym patronie Mikołaju Koperniku. Do konkursu, który był przeznaczony dla uczniów klas III, przystąpiło 10 chętnych. Wszyscy oni mieli za zadanie rozwiązać test, składający się z 20 pytań, w czasie 60 min. Najllepszą okazała się Antonia Kotowska z kl. 3a, przed Jankiem Kogutem z 3b i Zuzanną Jasińską, rónież z 3b. Najlepsza trójka uczniów otrzymała pamiątkowe dyplomy, książki i słodycze. Organizatorem konkursu była p. Zuzanna Zwolak.

          • Logiczny tydzień

          • Logiczne myślenie to umiejętność, którą warto trenować u dzieci. Dobrym pomysłem jest także zrobienie treningu własnemu mózgowi. Dlatego w naszej szkole w dniach 22-25 luty obchodziliśmy  Tydzień Logiki.            Z myślą o wszystkich tych, którzy chcą poruszyć szare komórki, zebraliśmy ciekawe zagadki logiczne, które zostały wystawione na holu szkoły. Na zajęciach lekcyjnych uczniowie zmagali się w esacpe room. 

            Uczniowie z chęcią próbowali je rozwiązać. Niektóre z nich mogły sprawić spore problemy... 

                                                                                                                                       Nauczyciele logicznego myślenia :)

        • Spotkanie z ratownikiem medycznym
          • Spotkanie z ratownikiem medycznym

          •        17 lutego 2023 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie klas VII-VIII z ratownikiem medycznym bosmanem Markiem Ligęza z  43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach

              Na spotkaniu ratownik opowiedział nam o swojej pracy, udzielał instruktażu oraz zademonstrował tok postępowania podczas udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach. Jak należy zachować się w nagłych wypadkach do momentu pojawienia się fachowej pomocy medycznej. Uświadomił uczniom iż tzw. ”złote minuty” ratują życie poszkodowanego. Przypomniał uczniom ważne telefony alarmowe . Ratownik pokazał uczniom jak ułożyć rannego w pozycji bocznej ustalonej jako pozycji bezpiecznej dla osoby poszkodowanej. Dużym zainteresowaniem  uczniów cieszyły się wskazówki związane z masażem serca i sztucznym oddychaniem. Pan Marek wyjaśnił, dlaczego te czynności są tak ważne w pierwszych minutach. Opowiedział uczniom, jak stwierdzić, czy osoba poszkodowana straciła przytomność.

                 Nasz prelegent przyniósł ze sobą sprzęt, który jest niezbędny podczas akcji ratunkowych min.: kombinezon    z całym osprzętem, liny na których jest opuszczany z śmigłowca do poszkodowanych, spadochron, ponton ratownika oraz wiele innych elementów.. Największy jednak entuzjazm wśród naszych uczniów wywołało opowiadanie oraz prezentacja filmów o misjach poszukiwawczo-ratowniczych na morzu w których uczestniczył pan Marek.  

               Spotkanie z panem Markiem nie tylko dostarczyło nam wiedzy z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej, informacji o prestiżowym zawodzie, ale również uświadomiło uczniom, jak ważna jest wszechstronna wiedza      z różnych dziedzin, praca nad sobą, swoją kondycją fizyczną, walka z własnymi słabościami i dążenie do realizacji postawionych sobie celów. Dziękujemy serdecznie Panu Markowi za przybycie do nas, wspólne spędzenie   z nami czasu i podzielenie się z nami swoją pasją i drogą.

             

            Anna Jarema

             

          • Mistrzowie pow. kwidzyńskiego

          • Piłkarze ręczni z naszej szkoły startujący o Igrzyskach Młodzieży Szkolnej okazali się najlepsi w naszym powiecie. Podopieczni Mariusza Babickiego pokonali na turnieju powiatowym: SP Wandowo, SP 2 Prabuty i SPOMS Kwidzyn. Awansowali do zawodów półfinałowych  szczebla wojewódzkiego. Skład zwycięskiej drużyny:Block Krzysztof, Dolny Igor, Folcher Oskar, Gorczyca Patryk, Kornytowski Damian, Ligęza Marcel, Maćkiewicz Nikodem, Piskorz Mateusz, Podsiadły Piotr, Przeliński Gracjan, Rejszel Michał, Seremak Jan i Włodarski Jakub.

          • Warsztaty ceramiczne

          • Lekcja muzealna

             

            Uczniowie klasy 5b uczestniczyli w warsztatach ceramicznych na Zamku w Kwidzynie.

            Poznali tradycyjne metody wytwarzania naczyń  oraz mieli możliwość własnoręcznie wykonać ceramikę ręcznie lepioną.

             

             

             

                                                                                                  Wychowawca klasy Joanna Płoszaj-Caban

        • "Lodowe zabawy"
          • "Lodowe zabawy"

          • 7 lutego 2023r. uczniowie klas VIa i VIIa spędzili na lodowisku w Malborku. Wśród jeżdżących byli tacy, którzy stawiali pierwsze kroki na lodzie i tacy, którzy kręcili piruety. Zarówno jednym jak i drugim humory dopisywały. Nie obyło się bez upadków, straty równowagi czy "rozjeżdżających się" w różnych kierunkach nóg.Niektórym uczniom w jeździe towarzyszyły  pingwinki w niebieskich lub czarnych smokingach. Mimo że się z nimi nie rozstawali, zapewne nabrali pewności siebie i nabyli nowe umiejętności.

              Po godzinnym jeżdżeniu na lodzie wszyscy udali się na małe co nieco. Apetyt dopisywał, były lody, frytki lub zestawy obiadowe.

              Na koniec naszej wyprawy urządziliśmy spacer wokół zamku, potem udaliśmy się na dworzec PKP. Do domu dotarliśmy pociągiem.

               Dzień spędzony na lodowisku możemy zaliczyć do udanych.

            Katarzyna Klimkiewicz wychowawcz kl. VIa

            Anna Jarema wychowawca kl. VIIa

               

          • Nasze "Zerówki"...

          • Pierwsze pół roku w szkole…

            Pierwsze pół roku w szkole minęło naszym przedszkolakom w oka mgnieniu. W tym czasie wiele się u nas wydarzyło. Wrzesień przywitał nas piękną pogodą, podczas której dzieci poznawały szkołę, integrowały  się podczas licznych zabaw na świeżym powietrzu. W klasach powstały kodeksy właściwego postępowania. Dzieci uczyły się pracy z mapą i poznawały historię własnego regionu. Ostatniego dnia września obchodziliśmy również ważne święto – Dzień Chłopaka. Kolejny miesiąc – październik- przyniósł także wiele atrakcji, bowiem już na początku przenieśliśmy się w czasie… do ery dinozaurów. Rozmowy o życiu tych potężnych gadów uwieńczyło wykonanie przez obie grupy prac plastycznych, a ich motywem przewodnim były sylwety dinozaurów. Dzieci pracowały  w grupach, wykorzystując dostępne środki plastyczne. Powstały wspaniałe prace, które udekorowały hol. Pod koniec października obie grupy obchodziły kolejny ważny dzień – Dzień Dyni. Tego dnia mogliśmy posmakować, obejrzeć i powąchać różne rodzaje dyniowatych. Wszystko to za sprawą rodziców, którzy świetnie się spisali i dostarczyli nam mnóstwo, rozmaitych okazów. Dzieciaki, ubrane w kolory dyni, uczestniczyły w wielu atrakcyjnych zajęciach. Zaczęło się od dyniowej gimnastyki buzi i języka, którą poprowadziła pani Ewa Kwiatkowska, nasza logopedka. Następnie były dyniowe zabawy i łamigłówki. Ostatnia część zajęć upłynęła nam pod znakiem dyniowej dyskoteki. Listopad zaczął się równie wesoło, ponieważ w obu zerówkach obchodziliśmy Światowy Dzień Postaci z Bajek. Nasi mali przebierańcy chętnie uczestniczyli w aktywnościach, które zostały dla nich przygotowane. Był słodki poczęstunek, a oprócz tego w grupach tworzyliśmy sylwety postaci z bajek. Pojawi się kot w butach, dzielny rycerz oraz strasznie miły smok. Był to kolejny ważny dzień w naszym kalendarzu. Tymczasem nastał grudzień i do klas zawitał nikt inny, jak święty Mikołaj. Okazało się, że wszystkie dzieci i obie panie wychowawczynie były grzeczne i solidnie pracowały, dlatego każdy otrzymał prezent mikołajkowy. Bardzo dziękujemy SU i rodzicom za pomoc w organizacji tego dnia. Grudzień minął nam również pod znakiem zdrowego trybu życia. Rozmawialiśmy                      o tym jak należy dbać o zdrowie i co robić w czasie choroby. Klasa 0 B wyciskała soki marchewkowo – jabłkowe. Było pysznie! Ostatni tydzień zajęć szkolnych upłynął pod znakiem przygotowań świątecznych. Klasa 0 B wraz z mamami i babciami spędziła miło czas na dekorowaniu pierniczków i ciasteczek. Radość była wielka, a pięknie udekorowane słodkości stały się głównym smakołykiem podczas wigilii klasowej, którą obie klasy 0 A i 0 B spędziły wspólnie rozmawiając o zwyczajach i tradycjach Bożego Narodzenia, słuchając kolęd i zajadając pyszności przygotowane przez rodziców.  

            Wiele się już u nas wydarzyło, i dużo jeszcze przed nami. Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji z naszych przedszkolnych zmagań.

            Wychowawcy klas zerowych

            Marzena Zimińska kl. 0 a i Magda Plichta kl. 0 b.

          • 31 Finał WOŚP

          •  

             

            31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w naszej szkole

            Uczniowie klasy 4a wraz z wychowawczynią panią Ewą Majewską i rodzicami aktywnie włączyli się w przygotowanie i przeprowadzenie akcji wspierającej zbiórkę pieniędzy na 31 finał WOŚP. Tegoroczna orkiestra gromadzi fundusze na walkę z sepsą.

            Na przełomie dwóch miesięcy – października i listopada, klasa gromadziła fanty na loterię, która odbyła się w grudniu. Większość podarowanych rzeczy – zabawek, książek, gier, upominków i innych gadżetów pochodziła od uczniów naszej szkoły, nauczycieli i rodziców. Loterię wsparli również lokalni przedsiębiorcy Sklepy „Delikatesy Limonka” pani Zofii Tadajewskiej oraz sklep „Krasnal” i kwiaciarnia „Stokrotka” pani Zofii Wadeckiej. Otrzymaliśmy upominki i słodycze, za które serdecznie dziękujemy.

            Nasze działania podzielone były na etapy:

            I etap: wszyscy rodzice uczniów klasy 4a oraz wychowawczyni upiekli ciasto, które sprzedane zostało na terenie szkoły. Uczniowie wraz z rodzicami stworzyli przenośną kawiarenkę, z której dochód przyniósł 871,40 zł.   

            II etap: Mikołajowa loteria fantowa, podczas której zebrano ponad 400 fantów. Loteria największe zainteresowanie wywołała wśród uczniów klas młodszych, ale i starsi chętnie kupowali losy. Podczas loterii nieoceniona była pomoc rodziców, którzy w dużej mierze przygotowali stoisko i przeprowadzili akcję. Drugi etap WOŚP w naszej szkole zasilił konto                      o kwotę 1132 zł.

            Z uwagi na to, że sporo losów zostało, w pierwszej połowie stycznia loteria odbyła się po raz drugi, towarzyszyła jej tym razem sprzedaż ciasta. Z naszych ostatnich działań zebrana została kwota 1031,44 zł.

            Łączna kwota, którą przekazaliśmy na konto WOŚP to 3034,84 zł.

            Bardzo serdecznie dziękuję WSZYSTKIM, którzy wsparli akcje klasy 4a, szczególnie rodzicom, bo bez nich byłoby nam zdecydowanie trudniej.

            Wychowawczyni klasy 4a - Ewa Majewska

          • Stroik Bożonarodzeniowy

          • W grudniu odbył się konkurs na " Stroik Bożonarodzeniowy". 

                 Wpłynęło ponad 50 niesamowitych, oryginalnych, niepowtarzalnych, z sercem wykonanych prac. Wszystkie stroiki nas bardzo zachwyciły.  Jury w składzie. - I. Lepiarczyk, N. Hnasyuk oraz A. Dominik miało arcytrudne zadanie.

                 Ostatecznie wyłoniono zwycięzców  :

            I miejsce - Małgorzata Gutowska ( 1a )

            II miejsce - Remigiusz Straty (1a)

            III miejsce - Paula Konopka ( 1b )

                Wyróżnienia  dla :

            - Kacper Sepioła ( 4b )

            - Zofia  Jachowska ( 1a)

              Jesteśmy  BARDZO DUMNI , że  tylu uczniów  naszej szkoły chciało  wspomóc akcję Kwidzyńskiego Towarzystwa Przyjaciół Chorych. 

             Serdecznie dziękujemy dzieciom, rodzicom oraz wychowawcom za zaangażowanie się w akcję. 

            Organizatorki

            I. Lepiarczyk, N. Hnasyuk

          • Podziękowania

          • Podziękowanie.

            Dziękujemy uczniom, rodzicom oraz wychowawcy klasy 3a p. Marii Kochańskiej za przekazanie na rzecz Hospicyjnego Kiermaszu Bożonarodzeniowego  pięknie , samodzielnie wykonanych bombek.

            Na kiermasz zostały przekazane również bombki wykonane przez uczniów w ramach konkursu zorganizowanego przez wychowawców świetlicy szkolnej : Panią  Marię Barcik, Panów Marcina Glebko i Marka Warsińskiego i przez Samorząd Uczniowski pod opieką Pani Bernadety Łukaszewskiej.

            Wszystkim pięknie dziękujemy.

            Iwona Lepiarczyk

            Nataliya Hnasyuk

          • Szlachetna Paczka

          • „SERDECZNIE  DZIĘ… KU… JE… MY…”

                  W imieniu koordynatorów, wolontariuszy Szlachetnej Paczki oraz Pani Michaliny serdecznie dziękujemy Wam za pomoc w zorganizowaniu Paczki.  Wspólnie uzbieraliśmy 19 paczek pełnych produktów spożywczych, chemicznych, książek historycznych oraz religijnych, przekazaliśmy również ciśnieniomierz naramienny. Dzięki wsparciu Związkowi Nauczycielstwa Polskiego, który działa przy naszej szkole, zakupiliśmy koc, poduszę i ręczniki dla Pani Michaliny. Dziękujemy za Wasze wielkie serca pełne dobroci dla innych. Pani Michalina jest także osobą pomagającą, jak mówiła została obdarowana umiejętnością robienia na drutach oraz szydełku i nie zaprzepaściła tego daru, swoimi „udzierganymi dziełami” obdarowuje innych, w tym dzieci znajdujące się w hospicjum w Gdańsku. Kiedy zobaczyła karton włóczki już tworzyła plan (np. na wykonanie czapki na licytację…) Pomagajmy na ile możemy, nawet mały gest może zdziałać wielkie rzeczy, zarażajmy innych pomaganiem. Jeszcze raz dziękujemy, że dzięki Wam darczyńcom możemy pomagać. My pomagamy, Wy pomagacie i Pani Michalina pomagać będzie.

                                                            Dziękujemy

                                                                 Koordynatorzy

          • Każdy inny, wszyscy równi

          • 3 Grudnia Dzień Osób Niepełnosprawnych

            „Nie idź za mną, bo nie umiem prowadzić.

            Nie idź przede mną , bo mogą za Tobą nie zdążyć.

            Idź po prostu obok mnie i bądź moim przyjacielem”

                                                                Albert Camus

             

            Uczniowie klasy 5b wraz z wychowawczynią Joanna Płoszaj-Caban uczestniczą w projekcie „ Każdy inny wszyscy równi”.

            Miesiąc grudzień poświęcony jest osobom niepełnosprawnym.  Pamiętajmy o niepełnosprawnych nie tylko w dniu ich święta ale również codziennie.  Postarajmy się aby czuli się wśród nas akceptowani. Pamiętajmy, że osoby niepełnosprawne mają takie same potrzeby jak my i chcą być traktowani na równi z osobami pełnosprawnymi.

            W ramach projektu uczniowie uczestniczyli w zajęciach poruszających temat niepełnosprawności i umiejętności właściwych postaw wobec osób niepełnosprawnych. Tworzyli  loga projektowe osób niepełnosprawnych z pełnosprawnymi. Przygotowali gazetkę informacyjną na holu szkoły – zachęcamy do poczytania.

            Ważnym elementem projektu było spotkanie z pensjonariuszami DPS w Ryjewie. Grudzień to piękny miesiąc nie tylko z powodu pamięci o osobach niepełnosprawnych ale również na zbliżające się wielkimi krokami Święta Bożego Narodzenia.  Wraz z mieszkańcami DPS, pracownikami oraz dyrekcją zdobiliśmy pierniki oraz śpiewaliśmy kolędy.  Spędziliśmy niesamowite, radosne chwile w świątecznym klimacie. Serdeczne podziękowania dla Pani dyrektor, pracowników, mieszkańców DPS w Ryjewie,  dla rodziców dzieci oraz przede wszystkim dla Was samych  uczniowie  5b J

            Zapraszamy do obejrzenia filmiku:

            https://youtu.be/VVl1ZrxRPWQ

                  Joanna Płoszaj-Caban

             

          • Bombki świąteczne...

          • Uczniowie z klasy 3a na lekcjach ozdabiali  duże  bombki styropianowe cekinami. Praca długa i mozolna, ale bombki wyszły przepiękne. A jeszcze bardziej cieszy fakt, że wszystkie bombki przekazaliśmy na kiermasz świąteczny, a dochód ze sprzedaży zasili konto Hospicjum w Kwidzynie.

            Wychowawca Maria Kochańska

          • Dzień Języków Obcych w LO w Sztumie.

          •  

            29 listopada na zaproszenie Liceum Ogólnokształcącego w Sztumie, uczennice klasy 8c wzięły udział w obchodach Dni Języków Obcych. Dziewczęta uczestniczyły w konkursie językowym. Było dużo angielskiego, niemieckiego, dobrej zabawy oraz nagród. Dziękujemy serdecznie paniom prowadzonym oraz dyrekcji za życzliwe przywitanie. Poniżej zapraszamy do obejrzenia relacji. https://www.facebook.com/reel/473758041411525?sfnsn=mo&s=F5x8gs&fs=e

                                                                                                            Joanna Płoszaj-Caban oraz Anna Dominik

          • " Każdy inny - wszyscy równi "

          •    W ramach projektu " Każdy inny - wszyscy równi " w Bibliotece Publicznej w Ryjewie odbyło się spotkanie z okazji Światowego Dnia Niewidomych.  Uczniowie z klas 4a, 4b I 4c uczestniczyli w warsztatach edukacyjno - tematycznych, zorganizowanych przez Panie: Annę Biskupską, Bernadetę Łukaszewską oraz Justynę Pytlarczyk.  Uczniowie obejrzeli film " Jak żyć z niepełnosprawnością ", dowiedzieli się co to jest biała laska i do czego służy. Zobaczyli jak wygląda alfabet Braille 'a i próbowali czytać i pisać używając go. Uczestnicy warsztatów pokonywali tor z przeszkodami, z którymi na co dzień borykają się niewidomi. Z kolei w naszej szkole na zajęciach rewalidacyjnych dzieci z 4 b przygotowały " wypukły alfabet ".Celem warsztatów było przybliżenie problemów, które są codziennościom dla ludzi z niepełnosprawnościami.

            Oprawa fotograficzna i filmowa - Pan Marek Warsiński.

            Koordynator projektu - Nataliya Hnasyuk

          • Andrzejki

          • W tym roku, w klasach edukacji wczesnoszkolnej, wróżby z okazji Andrzejek przygotowały samodzielnie dzieci (no, czasem z pomocą swoich Pań…). Były tradycyjne serca z imionami,  losy z zawodami, wróżba z kubeczkami- co mi przyniesie przyszłość, koło fortuny, losowanie upominków itp. W klasach było dużo zabawy i radości. Ale też wiemy przecież, że wróżby trzeba potraktować  z przymrużeniem oka. Na zdjęciach uczniowie klas: 2a i 3a.

        • Powiatowy konkurs "Kobiety z ekranu".

        • 23.04.2024
        • Społeczna Szkoła Podstawowa im. Polskich Noblistów w Kwidzynie była organizatorem powiatowego konkursu plastycznego z cyklu "Kobiety, które zmieniły bieg historii". W tym roku konkurs był organizowany pod tytułem "Kobiety z ekranu". 18 kwietnia br. w tej szkole odbyło się podsumowanie konkursu i nagrodzenie najlepszych. Pośród wyróżnionych znalazła się Antonina Śrubkowska z klasy 0b ( wych. Maria Kochańska), która zajęła III miejsce. Nasze gratulacje i dla laureatki i dla pani wychowawczyni !

        • Akcja Żonkil

        • 22.04.2024
        • Szkoła Podstawowa w Ryjewie dołączyła do dwunastej edycji akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile.

          Czym jest akcja społeczno-edukacyjna Żonkile?

                19 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną Żonkile.

                W piątek 19. 04. 2024 r. uczniowie naszej szkoły rozdawali mieszkańcom Ryjewa przygotowane wcześniej papierowe żonkile. Wszyscy obdarowani mogli przypiąć je do ubrań na znak, że łączy nas pamięć o bohaterkach i bohaterach powstania w getcie warszawskim.

        • GÓRA GROSZA

        • 22.04.2024
        •      Nasza szkoła  w kolejnych latach 2022/24 przyłączyła się do akcji „Góra Grosza” organizowanej przez Towarzystwo NASZ DOM pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Wszystkie zebrane pieniądze zostaną przekazane dla najbardziej potrzebujących dzieci wychowujących się poza własną rodziną, w tym na tworzenie i dofinansowanie domów dla dzieci, rodzinnych domów dziecka, zawodowych rodzin zastępczych oraz najbardziej potrzebujących domów dziecka, które realizują prorodzinne programy wychowawcze.

          Na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną zebraliśmy 1317,17zł.

          Dziękujemy wszystkim (a było Ich wielu), którzy dołożyli swój grosz na cele akcji.

                                                                                                                                                            Organizatorki

        • XI Wojewódzki Konkurs Ortograficzny Klas III

        • 04.04.2024
        • Etap szkolny XI Wojewódzkiego Konkursu Ortograficzny dla uczniów klas III, odbył się 18 marca 2024 r.  Uczniowie  klas trzecich tym razem pisali dyktando – Moje małe zoo. Zdania, jak to na konkursie  - trudne i długie. Trzecioklasiści w II etapie zdobyli więcej punktów niż w  I etapie pierwszym, napisali go po prostu lepiej. Brawo!!! 

          A teraz miejsca:

          1 m.- Krzysztof Przybecki- klasa 3a-  uzyskał razem 189 pkt. - wych. M. Zwolak

          2 m. – Izabela Cacan – klasa 3b – otrzymała razem 187,5 pkt. – wych. M. Kowalska

          3 m. – Gabriela Dębowska -  klasa 3 b -  zdobyła 183 pkt. – wych. M. Kowalska

          Gratulujemy i czekamy na wyniki; od tych wyników zależy czy uczniowie Ci pojadą na finał?

          Koordynator konkursu

          Maryla Kochańska

        • Zwyczaje Wielkanocne w "Zerówce"

        • 04.04.2024
        • 20 marca w klasie 0b odbyły  zajęcia otwarte dla rodziców – Zwyczaje wielkanocne.

          Dzieci opowiadały historyjkę obrazkową  „Przygody zajączka”, wyjaśniły co to jest pisanka, nie zabrakło też matematyki - dodawały i odejmowały pisanki.  Potem razem z rodzicami (były też babcie i ciocie) ozdabiały jajka ze styropianu: cekinami, wstążkami, kwiatami, różnymi aplikacjami, koralikami, itp. Był też słodki poczęstunek, kawa i herbata.

          Maryla Kochańska

          wychowawca

        • 21 marca - Światowy Dzień Zespołu Downa

        • 21.03.2024
        • 21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny ale również Światowy Dzień Zespołu Downa. 

                Światowy Dzień Zespołu Downa ustanowiono z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa w roku 2005. Od roku 2012 został objęty patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych. Pierwszy raz obchodzono ten dzień w 2006 roku.

              Załóżmy  kolorowe skarpetki!!! Pokażmy , że stanowimy jedność. Tym właśnie drobnym gestem każdy może wyrazić swoją solidarność i potrzebę integracji z osobami dotkniętymi trisomią chromosomu 21. Kolorowe skarpetki „nie do pary” symbolizują solidaryzowanie się z chorymi na Zespół Downa.

               W ten wyjątkowy dzień zachęcamy wszystkich uczniów , nauczycieli oraz pracowników naszej szkoły  do założenia skarpetek  w różnych, wesołych kolorach! Skarpetki mogą być w paski, w kropki, za kolano lub też do kostki. 

          Zrób zdjęcie i bądz razem z nami!!!!!!!

                                                                                                                                              Natalia Hnasyuk

        • Szkoła bliska pracy

        • 21.03.2024
        • 19 marca  uczniowie klasy VIII a  brali udział w projekcie „Szkoła bliska pracy”.

          Jest to już 7 edycja tego projektu.

          Organizatorem była firma: Lacroix Electronics, firma szkoleniowa Seb-team oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Kwidzynie przy współpracy z gminami powiatu kwidzyńskiego.

          Celem tego projektu jest przede wszystkim podniesienie świadomości wśród młodzieży na temat efektywnego planowania ścieżki edukacyjno-zawodowej oraz aktualnej sytuacji na lokalnym rynku pracy.

          Uczniowie zostali zapoznani z działalnością firmy, a poprzez zwiedzanie hali poznali proces produkcyjny.

          Uczestniczyli także w warsztatach z elektroniki, robotyki i programowania, budowali roboty, a na zakończenie zajęć uczestniczyli w turnieju walki robotów, który przysporzył im wiele emocji. Zaangażowanie naszych uczniów było ogromne.

          Na pewno zdobyli nowe, ciekawe doświadczenia!

                                                                                                                                                        Aleksandra Krupa

                                                                                                                                                         Anna Jarema

           

        • Cambridge Challenge 2024

        • 12.03.2024
        •  

           

          W naszej szkole odbył się pierwszy etap (szkolny ) olimpiady z języka angielskiego – Cambridge Challenge 2024,  przeprowadzonego przez Międzynarodowe Liceum Regent College w Elblągu. Olimpiada była skierowana dla uczniów klas 7 i 8.  Uczniowie mierzyli się z wiedzą o Wielkiej Brytanii i języka angielskiego.

          Teraz z niecierpliwością czekamy na wyniki, które mogą poprowadzić do etapu finału.

          Good LuckJ

          Nauczycielki koordynujące: Joanna Płoszaj-Caban, Anna Dominik

        • Wycieczka do Teatru Muzycznego w Gdyni

        • 11.03.2024
        • Wycieczka szkolna do teatru muzycznego w Gdyni 2 marca 2024 r na spektakl "Piotruś Pan" była niesamowita. Uczniowie byli pełni entuzjazmu i radości po spektaklu. Po wyjściu z teatru udaliśmy się na spacer w przystani, gdzie mogliśmy podziwiać piękną nadmorską panoramę, podziwiać okręty i delektować się świeżym morskim powietrzem. To był naprawdę udany, pełen wrażeń dzień !

          Organizatorki 

          A. Ostrowska, A. Jarema

        • Dzień Patrona szkoły

        • 20.02.2024
        • 19 lutego br. w naszej szkole obchodzony był Dzień Patrona szkoły. W tym dniu, ale 551 lat temu, w roku 1473 urodził się wielki Polak. A nasza szkoła nosi imię tego astronoma. lekarza, prawnika , matematyka, ekonomisty, dyplomaty, urzędnika, stratega wojskowego, kartografa, filologa i doktora prawa kanonicznego. Był prawdziwym polihistorem, czyli człowiekiem mającym rozległą wiedzę z wielu dziedzin, był klasycznym przykładem encyklopedysty. W poniższych linkach przekazujemy relacje z apelu i rozstrzygnięcia konkursy wiedzy o Mikołaju Koperniku, jakie odbyły się w klasach 0-III.

          https://youtu.be/Nfp_lRO3rQc

          https://youtu.be/XSL8LQP53Ck

           

           

        • Konkurs o Mikołaju Koperniku

        • 20.02.2024
        •    14 lutego br. w naszej szkole odbył się konkurs wiedzy o patronie szkoły, Mikołaju Koperniku. Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas III.  W konkursie udział wzięło 10 uczestników, którzy mieli za zadanie odpowiedzieć na 20 pytań oraz rozwiązać rebus związany z postacią wielkiego uczonego. Konkurs wygrała Zuzanna Kędzierska z klasy 3a. Miejsce II zajął Nikodem Sarnowski z 3b, a miejsce III Iga Kochanowska z 3a. Ponadto jury wyróżniło Darię Stryjek oraz Krzysztofa Przybeckiego z kl. 3a. Konkurs przygotowały oraz przeprowadziły Zuzanna Zwolak i Renata Heron.                                          

           

           

          e

           

           

           

        • Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

        • 16.02.2024
        • My też zagralismy dla WOŚP... były zbiórki, i fanty, i ciasto, i granie, była moc i było serce. Wielkie dzięki dla wszystkich - i uczniów, rodziców, nauczycieli, dla sportowców- siatkarzy, i tym co się chciało, i dla tych, o których nie zawsze się pamięta, a którzy swój grosik dołożyli. Sie ma...

        • Pasowanie na czytelnika

        • 02.02.2024
        • 18.01.2024 roku w naszej szkole odbyło się ,,Pasowanie na czytelnika", podczas którego uczniowie klas pierwszych poznali regulamin Biblioteki szkolnej, uczestniczyli w zabawach dla nich przygotowanych oraz złożyli przysięgę czytelnika:

          MY UCZNIOWIE PIERWSZEJ KLASY

          TOBIE KSIĄŻKO PRZYRZEKAMY

          ŻE SZANOWAĆ CIĘ BĘDZIEMY 

          KRZYWDY ZROBIĆ CI NIE DAMY

          OBOWIĄZKÓW CZYTELNIKA 

          BĘDZIEMY PRZESTRZEGAĆ PILNIE

          I Z TWYCH RAD

          I Z TWYCH MĄDROŚCI

          KORZYSTAĆ OD DZIŚ USILNIE

          Na zakończenie uroczystości dzieci otrzymały dyplomy, zakładki do książek, pierwszą wypożyczoną książkę, książkę pt. ,, Wnuczka antykwariusza" J. Bednarek, E. Dziubak zasponsorowaną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach kampanii ,, Mała książka- wielki człowiek" oraz małego cukierka.

          Link do fotorelacji: 

          https://youtu.be/rHQxbCd60Mg?feature=shared

           

        • Bal karnawałowy

        • 30.01.2024
        •  

          Tradycyjnie, tuż przed feriami  zimowymi, odbył się w naszej szkole Bal Karnawałowy dla uczniów klas 0 – 3.

          Na sali gimnastycznej można było spotkać księżniczki, wróżki, czarownice, superbohaterów… byli policjanci, strażacy, piraci, dinozaury, motyle, biedronka, postacie z filmu” Harry Potter”,  piłkarze oraz wiele innych cudownych i kolorowych  postaci.

          Bal prowadziła nam Indianka ze swoimi pomocnikami. Jak to bywa na balu, były tańce i konkursy, pociąg, który jechał z daleka, Macarena, Gangnam Style, Kaczuchy, węże i tańce – połamańce.

          Dziękujemy wszystkim za wspaniałą zabawę i do zobaczenia w przyszłym roku!

                                                                          Organizatorki Balu

                                                   Maryla Kochańska

          Renata Heron

        • Cambrdige English

        • 23.01.2024
        • W sobotę, 20 stycznia br. najzdolniejsi językowo uczniowie naszej szkoły (z klas 2-7) wzięli udział w próbnych egzaminach Cambridge English w Kwidzynie. Egamin składał się z 4 części: reading, listening, writing i speaking. Młodsi uczestnicy mierzyli się natomiast tylko (albo aż) w czytaniu, słuchaniu i mówieniu. Na wyniki trzeba trochę zaczekać, ale po minach widać, że wszystkim świetnie poszło. Koordynator wydarzenia, p. Anna Dominik gratuluje wielkiego zapału i zaangażowania.

        • XI Wojewódzki Konkurs Ortograficzny - etap szkolny

        • 18.01.2024
        • Już po raz 11 w naszej szkole trzecioklasiści przystapili do szkolnego etapu Wojewódzkiego Konkursu Ortograficznego.  Etap szkolny odbył się 12 stycznia 2024 r.  Uczniowie  tradycyjnie pisali dyktando - tym razem pt. "Śnieżna zamieć" . Zdania były trudne, długie, pełne wyrazów z pułapkami ortograficznymi i zasadami  interpunkcji. Dość napisać, że najdłuższe zdanie liczyło 14 wyrazów. Trzecioklasiści byli jednak dzielni i wytrwali. 

          A teraz miejsca:

          1 miejsce- Krzysztof Przybecki- klasa 3a-  uzyskał 93 p- wych. M. Zwolak

          2 miejsce – Gabriela Dębowska -  klasa 3 b -  zdobyła 91 p – wych. M. Kowalska

          3 miejsce – Izabela Cacan – klasa 3b – otrzymała 90,5 p – wych. M. Kowalska

          Gratulujemy i życzymy sukcesów w drugim etapie  - w marcu.

          Koordynator konkursu

          Maryla Kochańska

        • „Jesień w obiektywie” - konkurs fotograficzny

        • 15.01.2024
        •      Konkurs fotograficzny o tematyce przyrodniczej: „Jesień w obiektywie” trwał od 1 X 

          do 20 XI 2023 roku i przeznaczony był dla uczniów klas 0-3 SP w Ryjewie. Organizatorkami  konkursu były: Kowalska Mirosława , Heron Renata oraz Plichta Magda . 

          Celem konkursu było:  uwrażliwianie uczniów na piękno przyrody, rozbudzanie wśród dzieci zainteresowań przyrodniczych oraz fotograficznych, ukazanie naszej gminy w jesiennej szacie, a także zachęcanie do przebywania na świeżym powietrzu i wspólnych spacerów z rodziną. Konkurs cieszył się dużą popularnością wśród uczniów, gdyż przystąpiło do niego

          43 uczestników. Każdy uczestnik konkursu miał za zadanie wykonać 1 zdjęcie w formacie A4 i oddać je w terminie do 20  XI 2023 r.

          Zdjęcia oceniane były  w 2 kategoriach wiekowych: klasy 0-1 oraz klasy 2-3.

          Komisja w składzie:

          Kwiatkowska Ewa,

          Izabela Ożdżońska

          Słomska Bożena

          Wyłoniła następujących laureatów konkursu :

          Klasy 0-1

          1 miejsce         Olszewski Kacper- 0a, Kroll Jakub -1b

          2 miejsce         Nikodem Mikołajczyk- 1a, Hawrylicz Weronika- 1b

          3 miejsce         Kornytowska Weronika– 1b, Przybecka Anna- 0b

          Wyróżnienie    Dąbek Bartosz - 0b, Czerechowicz Natalia - 1a

          Klasy 2-3

          1 miejsce         Kędzierska Zuanna- 3a, Weisner Kornelia - 2b

          2 miejsce         Sadowska Zuzanna- 3b, Gutowska Małgorzata - 2a

          3 miejsce         Weisner Hubert- 3a, Kraszewski Aleksander -2a

          Wyróżnienie    Kozłowska Jagoda - 2a, Grzechulska Aleksandra - 2a