• 21 marca - ŚWIATOWY DZIEŃ OSÓB Z ZESPOŁEM DOWNA INACZEJ NAZYWANY DNIEM KOLOROWEJ SKARPETKI.
          • 21 marca - ŚWIATOWY DZIEŃ OSÓB Z ZESPOŁEM DOWNA INACZEJ NAZYWANY DNIEM KOLOROWEJ SKARPETKI.


          • Data nie jest przypadkowa – dzień 21 marca patronuje rozpoczynającej się wiośnie i  wiąże się również z istotą zaburzenia – trisomią 21 chromosomu. Występowanie Zespołu Downa jest niezależne od klimatu, rasy, kultury, warunków socjalnych. Charakterystyczne są zaburzenia wzrostu, rozwoju i dojrzewania oraz zmiany strukturalne mózgu. Sprawiają one, że Zespół Downa jest najczęstszą przyczyną genetycznie uwarunkowanej niepełnosprawności intelektualnej. U większości dzieci z Zespołem Downa występuje lekka lub umiarkowana niepełnosprawność umysłowa. Pewna grupa osób jest w stanie osiągnąć większość tych samych umiejętności, co osoby zdrowe, ale zajmuje im to więcej czasu.

                           W ramach projektu  "Każdy inny - wszyscy równi " klasa 6 B wraz z wychowawcą P A. Ostrowską Szkoly Podstawowej im. M. Kopernika w Ryjewie przygotowała prezentację multimedialną na ten temat oraz gazetkę informacyjną. 

                       Symbolem Zespołu Downa są kolorowe skarpetki będące synonimem niedopasowania społecznego i genotypowego z jakim borykają się osoby z zespołem Downa.

            W tym dniu uczniowie oraz nauczyciele naszej szkoly założyli kolorowe skarpetki 'nie do pary'  okazując solidarność z osobami z zespołem Downa i ich rodzinami.

            Pani Anna Ostrowska

            Koordynator projektu Nataliya  Hnasyuk

          • Dzień liczby Pi

          •      Dzień ten obchodzony jest 14 marca, ponieważ w notacji amerykańskiej tę datę zapisuje się jako 3.14, co kojarzy się z przybliżeniem liczby Pi. Warto przypomnieć, że dzień ten jest jednocześnie rocznicą urodzin Wacława Sierpińskiego (sławnego matematyka) i Alberta Einsteina (wybitnego fizyka).

            Od wielu już lat w naszej szkole obchodzony jest Dzień Liczby π. Uczniowie klas 4 - 8 świętowali ten dzień w różnorodny sposób.  Najmłodsi oglądali krótki film i prezentację  o historii i zastosowaniu liczby π a następnie odbyły się potyczki matematyczne dla klas 4 b i 4c. Starsi odczytywali rozwinięcie liczby π z tak zwanych pi-ematów, czyli wierszyków, których poszczególne słowa mają ilość liter zgodną z rozwinięciem liczby π, doświadczalnie wyznaczali liczbę π oraz rozwiązywali qizz na learningapps. W tym dniu lekcje matematyki miały inny wymiar.

            Marta Kozdęba, Anna Ostrowska, Anna Jarema

             

        • Planszówkowy zawrót głowy - nocowanie w szkole
          • Planszówkowy zawrót głowy - nocowanie w szkole

          •   W ramach ogólnopolskiego projektu “(Nie)zwykła matematyka” w naszej szkole zorganizowano nocowanie z grami planszowymi .

             Zrealizowano Moduł IV, zadanie 3. Planszówkowy zawrót głowy

            Piątek,  24 marca 2023 roku był wyjątkowym dniem, a właściwie nocą dla chętnych uczniów z klas VIb , VIIa  gdyż tej nocy nocowali oni w szkole. I… zaczęło się!

            Amatorzy gier planszowych, zarówno ci wprawieni, jak i zupełnie początkujący, godzinami rywalizowali                o zwycięstwo w poszczególnych rozgrywkach w takie gry jak : Rummikub, Tajniacy, Uno, 5 sekund, Dixit oraz wiele innych. W przerwie między rozgrywkami z ogromnym apetytem spożyli własnoręcznie przygotowaną kolację. W sali gimnastycznej rozgrywały się wielce emocjonujące mecze w piłkę ręczną i koszykówkę,a po niej urządzony został wieczór filmowy. W sobotni poranek uczniowie – nieco jeszcze zaspani po nocnych atrakcjach, ale bardzo zadowoleni – powrócili do swoich domów.

            Organizatorzy:

            Anna Ostrowska

            Anna Jarema 

                   

             

          • Światowy dzień epilepsji

          • Większości z nas kojarzy 14. lutego z Dniem Świętego Walentego – czyli tzw. Walentynkami. Warto zaznaczyć, że tym dniu obchodzimy również Światowy Dzień Chorych na Epilepsję. Święty Walenty jest nie tylko patronem zakochanych, ale i osób chorych na epilepsję i choroby neurologiczne. 

            Dzień Purple Day®, znany również jako Międzynarodowy Dzień Świadomości Epilepsji, obchodzony jest corocznie 26 marca. Jest to dzień poświęcony zwiększaniu świadomości na temat epilepsji, jednej z najczęstszych chorób neurologicznych na świecie, dotykającej około 65 milionów ludzi. 

            Uczniowie klasy 7a  Szkoły Podstawowej w Ryjewie zrealizowali kolejne zadanie w ramach ogólnopolskiego edukacyjno - społecznego projektu "Każdy inny - wszyscy równi”. Na małym holu naszej szkoły powstała gazetka tematyczna.  Uczniowie klasy 7 a przygotowali  i zaprezentowali informację na temat :epilepsji. 

            W Polsce z chorobą zmaga się aż 400 tysięcy osób. Niestety duża część społeczeństwa, nie wie jak reagować i jak pomóc osobie, która ma atak. Ataki padaczki zazwyczaj powodują przerażenie otoczenia. Ludzie boją się, widząc napady epilepsji, ponieważ nie rozumieją, co dzieje się z osobą poszkodowaną. Symboliką dnia jest kolor fioletowy, który ma symbolizować nadzieję, współczucie i wsparcie dla osób dotkniętych epilepsją. W tym dniu nasi uczniowie również ubrali się na fioletowo, by pokazać swoje wsparcie dla tej ważnej sprawy.

            Celem obchodów Światowego Dnia Chorych na Epilepsję jest upowszechnianie wśród społeczeństwa wiedzy na temat padaczki, a zwłaszcza popularyzacja sposobów udzielania pierwszej pomocy osobom w trakcie ataku epilepsji. Z tej okazji w wielu krajach organizowane są specjalne akcje informacyjne oraz szkolenia.

            Anna Jarema

            Koordynator projektu Natalia Hnasyuk


          • Dzień Osób z Afazją Rozwojwą

          • Z okazji  " Dnia Osób z Afazją Rozwojwą " klasa 8 b Szkoły Podstawowej w Ryjewie zrealizowała kolejne zadanie w ramach ogólnopolskiego edukacyjno - społecznego projektu "Każdy inny - wszyscy równi '. Na małym holu naszej szkoły powstała gazetka tematyczna.  Uczniowie klasy 8 b przygotowali  i zaprezentowali informację na temat : co to jest afazja rozwojowa , z czym borykają się osoby z tą chorobą  oraz na czym polega ich terapia.

                 U dzieci z afazją oprócz zaburzeń języka i mowy współwystępują problemy motoryczne, poznawcze oraz społeczne. " Poznaliśmy " kilkoro z nich  , czytając  artykuły z cyklu " Afazja oczyma dziecka i rodzica ".

               W Polsce są stowarzyszenia, kluby, fundacji oraz organizacje, dzięki którym osoby z afazją moga tam się spotykać, integrować się, chodzić na terapie i rehabitacje, jeżdzić na wycieczki oraz spędzac fajnie czas.

             

            Koordynator projektu Nataliya Hnasyuk

             

          • Dzień Braille`a

          •               W ramach projektu "Każdy inny - wszyscy równi"  w Szkole Podstawowej im. Mikolaja Kopernika w Ryjewie Klasa 6B wraz z wychowawcą P. A. Ostrowską przygotowała gazetkę informacyjną z okazji Światowego Dnia Braille`a.

                        Prezentacja multimedialna, wykonana przez uczniów naszej szkoły, pokazała nam twórce alfabetu dla osób z dysfunkcją wzroku, Louisa Braille`a. Jako mały chłopiec Louis stracił wzrok. Zdesperowany, wymyślił i udoskonalił pismo "dotykowe". Alfabet Braille`a ma charakter uniwersalny- za jego pomocą można napisać niemal wszystko i kazdy może się go na uczyć. Posługują sie tym pismem osoby niewidome i nie dowidzące mogą czytać książki, pisać notatki, poznawać świat nauki i techniki , krztałcić sie muzycznie oraz rozwijać swoje zainteresowania. Uczniowie z klasy 6B wskalzali miejsca, gdzie są dodatkowe i pomocne informacje dla osób niewidomych i niedowidzących: w windach, na stacjach i przystankach kolejowych, w ogrodach botanicznych , muzeach , na uczelniach.
                W bibliotece publicznej w Ryjewie można zobaczyć, dotknąć i poćwiczyć alfabet Braille`a

             

            Pani Anna Ostrowska

            Kordynator projektu Nataliya Hnasyuk

          • Pierwszy dzień wiosny u naszych przedszkolaków.

          • 21 marca dzieci z klas zerowych A i B pożegnały zimę, a tym samym powitały wiosnę. Obie klasy, na zaproszenie pana dyrektora Romana Zbróga oraz pracowników GOK, uczestniczyły w pierwszym wiosennym ognisku. Na placu Gminnego Ośrodka Kultury spotkaliśmy się z przedszkolakami z „Przedszkola pod Dębusiem”i ich wychowawczyniami, gdzie wspólnie śpiewając wiosenną piosenkę, spaliliśmy Marzannę.Było bardzo miło, pysznie i ciekawie, bo prócz kiełbasek prosto   z ogniska, mogliśmy uczestniczyć w zajęciach prowadzonych przez panów z Nadleśnictwa Kwidzyn, którzy opowiadali ciekawe leśne historie oraz panią policjantkę i pana palicjanta z Komendy Powiatowej Policji w Kwidzynie, którzy przypomnieli dzieciom zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Serdecznie dziękujemy za zaproszenie.

            Wychowawczynie klas zerowych A i B

            Marzena Zimińska i  Magda Plichta    

          • Dzień Osób z Zespołem Downa

          • 21 marca Dzień Osób z Zespołem Downa

            21 marca dzieci z klasy 0 „B” obchodziły w swojej grupie dzień skarpetki nie do pary, pamiętając tym samym o osobach  z Zespołem Downa. Poranna część zajęć poświęcona była rozmowie o tym, że nie każdy jest taki sam, że są ludzie, którzy różnią się od nas. Wyjaśniliśmy sobie słowo TOLERANCJA i AKCEPTACJA  i stworzyliśmy plakat kolorowych skarpetek. Wychowawczyni - Magdalena Plichta

          • Brązowi medaliści XXIV Igrzysk Młodzieży Szkolnej

          • Mamy brąz ! Reprezentacja naszej szkoły w piłce ręcznej zajęła III miejsce w woj. pomorskim, w ramach XXIV Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Po sukcesie na szczeblu powiatu i rejonu przyszedł czas na turniej finałowy, który rozgrywany był w Lipuszu. Podopieczni mariusza babickiego w fazie grupowej pokonali SP Lipnicę 30-11 i ulegli przyszłym triumfatorom SP 33 Gdańsk 11-13. W meczu o III miejsce pewnie pokonali SP Nawą Karczmę 27-11. W finale SP 33 Gdańsk wygrało z SP Banino 16-9. Nasi brązowi medaliści: Rejszel Michał, Block Krzysztof, Ligęza Marceli, Folcher Oskar, Dolny Igor, Piskorz Mateusz, Podsiadły Piotr, Seremak Jan, Kornytowski Damian, Włodarski Jakub, Przeliński Gracjan, Maćkiewicz Nikodem i Gorczyca Patryk. Jest moc !!!

          • X Wojewódzki Konkurs Ortograficzny dla klas III

          • 16 marca odbył się w naszej szkole II etap  X Wojewódzkiego Konkursu Ortograficznego dla klas III szkół podstawowych województwa pomorskiego, uczniowie pisali tekst  ze słuchu pt. „Wycieczka w góry”, zmagając się z wieloma trudnościami ortograficznymi.

            Po I i II etapie:

             1 miejsce zdobył  Jakub Jędrzejewski  – III a

            2 miejsce ma Bartosz Siwiec – III a

            3 miejsce przypadło Szymonowi Rutkowskiemu – III a

            Gratulujemy !

            Wyniki konkursu zostały wysłane do Szkoły w Gościcinie, która konkurs organizuje. Teraz czekamy na ogłoszenie, kto dostanie się do ścisłego finału.

            Koordynator konkursu

            Maria Kochańska

          • Powitanie Wiosny

          • 21 marca br. klasy 3a i  3b witały Wiosnę u ryjewskiech strażaków. Dzięki uprzejmości p. Wojciecha Chmiela uczniowie odwiedzili remizę strażacką. Na placu, przed siedzibą strażaków, mieli przygotowane ognisko - na któym uroczyście została spalona Marzanna - symbol odvhodzącej zimy. Ponadto były kiełbaski i słodki poczęstunek przygotowany pzrez strażaków. Najmłodsi uczniowie zostali też krótko przeszkoleni z zakresu udzielania pierwszej pomocy. 

          • Konkurs matematyczny dla klas III.

          • 08.03.2023 r.  przeprowadzono w naszej szkole konkurs matematyczny dla klas III. Celami konkursu było rozwijanie i pogłębianie zainteresowań i uzdolnień matematycznych, promowanie matematyki jako atrakcyjnej dziedziny nauki, integracja środowiska uczniowskiego, współpraca nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej.

            W konkursie udział wzięło  12 uczniów z klas 3a i 3b, którzy mieli do rozwiązania 11 zadań różnego typu i mogli uzyskać, za prawidłowe ich rozwiązanie,  maksimum 42 punkty.

            Wyniki konkursu:

            I miejsce - Jakub Jędrzejewski z kl. III a, uzyskując 32 pkt,

            II miejsce - Antonia Kotowska z kl. III a, uzyskując 30 pkt,

            III miejsce -  Oliwier Lejczak z kl. III b, uzyskując 26 pkt,

            Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy oraz upominki.

            Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!

                                                   Organizatorzy: Joanna Dominik i Zuzanna Zwolak

          • Dzień św.Patryka

          • W dniach 13-17 marca nasza szkoła brała udział w Ogólnopolskim Projekcie Kulturowym z okazji dnia św. Patryka. To święto irlandzkie, ale jego obchody mają miejsce praktycznie na całym świecie - stąd pomysł aby nasi uczniowie też poczuli się "światowo". W szkole zrobiło się zielono, w klasach rozbrzmiewała irlandzka muzyka. W piątek odbył się Wielki Quiz z wiedzy nt. św. Patryka zdobytej w ciągu całego tygodnia. Walka była zacięta. Nagrodziliśmy 4 osoby. Miejsce I zajął Kacper Remisiewicz z klasy 4c, miejsce II z jednakową liczbą punktów Milan Stawicki z klasy 4b oraz Julita Czarnecka z kl. 5a. Na miejscu III uplasował się Jarosław Szwed z klasy 6a. Nagrodziliśmy również dwie najciekawsze zielone czapki - upominki powędrowały do Maćka Szczepańskiego z klasy 4b oraz do Stasia Hawrylicz z klasy 4c. Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy!!! Mamy również wielką nadzieję, że dzień 17 marca utkwi w pamięci naszych ucznów.  Organizatorami tego wydarzenia były panie anglistki - p. Anna Dominik, p. Nataliya Hnasyuk oraz p. Joanna Płoszaj - Caban

          • Dzień Kobiet w 3b

          • Klasa 3b zaprosiła mamy, aby wspólnie obchodzić Dzień Kobiet. Były wierszyki, piosenki, inscenizacja "Kaczki dziwaczki", był słodki poczęstunek, były kwiatki dla mam oraz dla dziewcząt z tej klasy. Kwiatki wręczali, oczywiście, chłopcy. 

             

          • Konkurs wiedzy o Mikołaju Koperniku

          • 15 lutego br. w naszej szkole odbył się konkurs wiedzy o naszym patronie Mikołaju Koperniku. Do konkursu, który był przeznaczony dla uczniów klas III, przystąpiło 10 chętnych. Wszyscy oni mieli za zadanie rozwiązać test, składający się z 20 pytań, w czasie 60 min. Najllepszą okazała się Antonia Kotowska z kl. 3a, przed Jankiem Kogutem z 3b i Zuzanną Jasińską, rónież z 3b. Najlepsza trójka uczniów otrzymała pamiątkowe dyplomy, książki i słodycze. Organizatorem konkursu była p. Zuzanna Zwolak.

          • Logiczny tydzień

          • Logiczne myślenie to umiejętność, którą warto trenować u dzieci. Dobrym pomysłem jest także zrobienie treningu własnemu mózgowi. Dlatego w naszej szkole w dniach 22-25 luty obchodziliśmy  Tydzień Logiki.            Z myślą o wszystkich tych, którzy chcą poruszyć szare komórki, zebraliśmy ciekawe zagadki logiczne, które zostały wystawione na holu szkoły. Na zajęciach lekcyjnych uczniowie zmagali się w esacpe room. 

            Uczniowie z chęcią próbowali je rozwiązać. Niektóre z nich mogły sprawić spore problemy... 

                                                                                                                                       Nauczyciele logicznego myślenia :)

        • Spotkanie z ratownikiem medycznym
          • Spotkanie z ratownikiem medycznym

          •        17 lutego 2023 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie klas VII-VIII z ratownikiem medycznym bosmanem Markiem Ligęza z  43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach

              Na spotkaniu ratownik opowiedział nam o swojej pracy, udzielał instruktażu oraz zademonstrował tok postępowania podczas udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach. Jak należy zachować się w nagłych wypadkach do momentu pojawienia się fachowej pomocy medycznej. Uświadomił uczniom iż tzw. ”złote minuty” ratują życie poszkodowanego. Przypomniał uczniom ważne telefony alarmowe . Ratownik pokazał uczniom jak ułożyć rannego w pozycji bocznej ustalonej jako pozycji bezpiecznej dla osoby poszkodowanej. Dużym zainteresowaniem  uczniów cieszyły się wskazówki związane z masażem serca i sztucznym oddychaniem. Pan Marek wyjaśnił, dlaczego te czynności są tak ważne w pierwszych minutach. Opowiedział uczniom, jak stwierdzić, czy osoba poszkodowana straciła przytomność.

                 Nasz prelegent przyniósł ze sobą sprzęt, który jest niezbędny podczas akcji ratunkowych min.: kombinezon    z całym osprzętem, liny na których jest opuszczany z śmigłowca do poszkodowanych, spadochron, ponton ratownika oraz wiele innych elementów.. Największy jednak entuzjazm wśród naszych uczniów wywołało opowiadanie oraz prezentacja filmów o misjach poszukiwawczo-ratowniczych na morzu w których uczestniczył pan Marek.  

               Spotkanie z panem Markiem nie tylko dostarczyło nam wiedzy z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej, informacji o prestiżowym zawodzie, ale również uświadomiło uczniom, jak ważna jest wszechstronna wiedza      z różnych dziedzin, praca nad sobą, swoją kondycją fizyczną, walka z własnymi słabościami i dążenie do realizacji postawionych sobie celów. Dziękujemy serdecznie Panu Markowi za przybycie do nas, wspólne spędzenie   z nami czasu i podzielenie się z nami swoją pasją i drogą.

             

            Anna Jarema

             

          • Mistrzowie pow. kwidzyńskiego

          • Piłkarze ręczni z naszej szkoły startujący o Igrzyskach Młodzieży Szkolnej okazali się najlepsi w naszym powiecie. Podopieczni Mariusza Babickiego pokonali na turnieju powiatowym: SP Wandowo, SP 2 Prabuty i SPOMS Kwidzyn. Awansowali do zawodów półfinałowych  szczebla wojewódzkiego. Skład zwycięskiej drużyny:Block Krzysztof, Dolny Igor, Folcher Oskar, Gorczyca Patryk, Kornytowski Damian, Ligęza Marcel, Maćkiewicz Nikodem, Piskorz Mateusz, Podsiadły Piotr, Przeliński Gracjan, Rejszel Michał, Seremak Jan i Włodarski Jakub.

        • 21 marca - Światowy Dzień Zespołu Downa

        • 21.03.2024
        • 21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny ale również Światowy Dzień Zespołu Downa. 

                Światowy Dzień Zespołu Downa ustanowiono z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa w roku 2005. Od roku 2012 został objęty patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych. Pierwszy raz obchodzono ten dzień w 2006 roku.

              Załóżmy  kolorowe skarpetki!!! Pokażmy , że stanowimy jedność. Tym właśnie drobnym gestem każdy może wyrazić swoją solidarność i potrzebę integracji z osobami dotkniętymi trisomią chromosomu 21. Kolorowe skarpetki „nie do pary” symbolizują solidaryzowanie się z chorymi na Zespół Downa.

               W ten wyjątkowy dzień zachęcamy wszystkich uczniów , nauczycieli oraz pracowników naszej szkoły  do założenia skarpetek  w różnych, wesołych kolorach! Skarpetki mogą być w paski, w kropki, za kolano lub też do kostki. 

          Zrób zdjęcie i bądz razem z nami!!!!!!!

                                                                                                                                              Natalia Hnasyuk

        • Szkoła bliska pracy

        • 21.03.2024
        • 19 marca  uczniowie klasy VIII a  brali udział w projekcie „Szkoła bliska pracy”.

          Jest to już 7 edycja tego projektu.

          Organizatorem była firma: Lacroix Electronics, firma szkoleniowa Seb-team oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Kwidzynie przy współpracy z gminami powiatu kwidzyńskiego.

          Celem tego projektu jest przede wszystkim podniesienie świadomości wśród młodzieży na temat efektywnego planowania ścieżki edukacyjno-zawodowej oraz aktualnej sytuacji na lokalnym rynku pracy.

          Uczniowie zostali zapoznani z działalnością firmy, a poprzez zwiedzanie hali poznali proces produkcyjny.

          Uczestniczyli także w warsztatach z elektroniki, robotyki i programowania, budowali roboty, a na zakończenie zajęć uczestniczyli w turnieju walki robotów, który przysporzył im wiele emocji. Zaangażowanie naszych uczniów było ogromne.

          Na pewno zdobyli nowe, ciekawe doświadczenia!

                                                                                                                                                        Aleksandra Krupa

                                                                                                                                                         Anna Jarema

           

        • Cambridge Challenge 2024

        • 12.03.2024
        •  

           

          W naszej szkole odbył się pierwszy etap (szkolny ) olimpiady z języka angielskiego – Cambridge Challenge 2024,  przeprowadzonego przez Międzynarodowe Liceum Regent College w Elblągu. Olimpiada była skierowana dla uczniów klas 7 i 8.  Uczniowie mierzyli się z wiedzą o Wielkiej Brytanii i języka angielskiego.

          Teraz z niecierpliwością czekamy na wyniki, które mogą poprowadzić do etapu finału.

          Good LuckJ

          Nauczycielki koordynujące: Joanna Płoszaj-Caban, Anna Dominik

        • Wycieczka do Teatru Muzycznego w Gdyni

        • 11.03.2024
        • Wycieczka szkolna do teatru muzycznego w Gdyni 2 marca 2024 r na spektakl "Piotruś Pan" była niesamowita. Uczniowie byli pełni entuzjazmu i radości po spektaklu. Po wyjściu z teatru udaliśmy się na spacer w przystani, gdzie mogliśmy podziwiać piękną nadmorską panoramę, podziwiać okręty i delektować się świeżym morskim powietrzem. To był naprawdę udany, pełen wrażeń dzień !

          Organizatorki 

          A. Ostrowska, A. Jarema

        • Dzień Patrona szkoły

        • 20.02.2024
        • 19 lutego br. w naszej szkole obchodzony był Dzień Patrona szkoły. W tym dniu, ale 551 lat temu, w roku 1473 urodził się wielki Polak. A nasza szkoła nosi imię tego astronoma. lekarza, prawnika , matematyka, ekonomisty, dyplomaty, urzędnika, stratega wojskowego, kartografa, filologa i doktora prawa kanonicznego. Był prawdziwym polihistorem, czyli człowiekiem mającym rozległą wiedzę z wielu dziedzin, był klasycznym przykładem encyklopedysty. W poniższych linkach przekazujemy relacje z apelu i rozstrzygnięcia konkursy wiedzy o Mikołaju Koperniku, jakie odbyły się w klasach 0-III.

          https://youtu.be/Nfp_lRO3rQc

          https://youtu.be/XSL8LQP53Ck

           

           

        • Konkurs o Mikołaju Koperniku

        • 20.02.2024
        •    14 lutego br. w naszej szkole odbył się konkurs wiedzy o patronie szkoły, Mikołaju Koperniku. Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas III.  W konkursie udział wzięło 10 uczestników, którzy mieli za zadanie odpowiedzieć na 20 pytań oraz rozwiązać rebus związany z postacią wielkiego uczonego. Konkurs wygrała Zuzanna Kędzierska z klasy 3a. Miejsce II zajął Nikodem Sarnowski z 3b, a miejsce III Iga Kochanowska z 3a. Ponadto jury wyróżniło Darię Stryjek oraz Krzysztofa Przybeckiego z kl. 3a. Konkurs przygotowały oraz przeprowadziły Zuzanna Zwolak i Renata Heron.                                          

           

           

          e

           

           

           

        • Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

        • 16.02.2024
        • My też zagralismy dla WOŚP... były zbiórki, i fanty, i ciasto, i granie, była moc i było serce. Wielkie dzięki dla wszystkich - i uczniów, rodziców, nauczycieli, dla sportowców- siatkarzy, i tym co się chciało, i dla tych, o których nie zawsze się pamięta, a którzy swój grosik dołożyli. Sie ma...

        • Pasowanie na czytelnika

        • 02.02.2024
        • 18.01.2024 roku w naszej szkole odbyło się ,,Pasowanie na czytelnika", podczas którego uczniowie klas pierwszych poznali regulamin Biblioteki szkolnej, uczestniczyli w zabawach dla nich przygotowanych oraz złożyli przysięgę czytelnika:

          MY UCZNIOWIE PIERWSZEJ KLASY

          TOBIE KSIĄŻKO PRZYRZEKAMY

          ŻE SZANOWAĆ CIĘ BĘDZIEMY 

          KRZYWDY ZROBIĆ CI NIE DAMY

          OBOWIĄZKÓW CZYTELNIKA 

          BĘDZIEMY PRZESTRZEGAĆ PILNIE

          I Z TWYCH RAD

          I Z TWYCH MĄDROŚCI

          KORZYSTAĆ OD DZIŚ USILNIE

          Na zakończenie uroczystości dzieci otrzymały dyplomy, zakładki do książek, pierwszą wypożyczoną książkę, książkę pt. ,, Wnuczka antykwariusza" J. Bednarek, E. Dziubak zasponsorowaną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach kampanii ,, Mała książka- wielki człowiek" oraz małego cukierka.

          Link do fotorelacji: 

          https://youtu.be/rHQxbCd60Mg?feature=shared

           

        • Bal karnawałowy

        • 30.01.2024
        •  

          Tradycyjnie, tuż przed feriami  zimowymi, odbył się w naszej szkole Bal Karnawałowy dla uczniów klas 0 – 3.

          Na sali gimnastycznej można było spotkać księżniczki, wróżki, czarownice, superbohaterów… byli policjanci, strażacy, piraci, dinozaury, motyle, biedronka, postacie z filmu” Harry Potter”,  piłkarze oraz wiele innych cudownych i kolorowych  postaci.

          Bal prowadziła nam Indianka ze swoimi pomocnikami. Jak to bywa na balu, były tańce i konkursy, pociąg, który jechał z daleka, Macarena, Gangnam Style, Kaczuchy, węże i tańce – połamańce.

          Dziękujemy wszystkim za wspaniałą zabawę i do zobaczenia w przyszłym roku!

                                                                          Organizatorki Balu

                                                   Maryla Kochańska

          Renata Heron

        • Cambrdige English

        • 23.01.2024
        • W sobotę, 20 stycznia br. najzdolniejsi językowo uczniowie naszej szkoły (z klas 2-7) wzięli udział w próbnych egzaminach Cambridge English w Kwidzynie. Egamin składał się z 4 części: reading, listening, writing i speaking. Młodsi uczestnicy mierzyli się natomiast tylko (albo aż) w czytaniu, słuchaniu i mówieniu. Na wyniki trzeba trochę zaczekać, ale po minach widać, że wszystkim świetnie poszło. Koordynator wydarzenia, p. Anna Dominik gratuluje wielkiego zapału i zaangażowania.

        • XI Wojewódzki Konkurs Ortograficzny - etap szkolny

        • 18.01.2024
        • Już po raz 11 w naszej szkole trzecioklasiści przystapili do szkolnego etapu Wojewódzkiego Konkursu Ortograficznego.  Etap szkolny odbył się 12 stycznia 2024 r.  Uczniowie  tradycyjnie pisali dyktando - tym razem pt. "Śnieżna zamieć" . Zdania były trudne, długie, pełne wyrazów z pułapkami ortograficznymi i zasadami  interpunkcji. Dość napisać, że najdłuższe zdanie liczyło 14 wyrazów. Trzecioklasiści byli jednak dzielni i wytrwali. 

          A teraz miejsca:

          1 miejsce- Krzysztof Przybecki- klasa 3a-  uzyskał 93 p- wych. M. Zwolak

          2 miejsce – Gabriela Dębowska -  klasa 3 b -  zdobyła 91 p – wych. M. Kowalska

          3 miejsce – Izabela Cacan – klasa 3b – otrzymała 90,5 p – wych. M. Kowalska

          Gratulujemy i życzymy sukcesów w drugim etapie  - w marcu.

          Koordynator konkursu

          Maryla Kochańska

        • „Jesień w obiektywie” - konkurs fotograficzny

        • 15.01.2024
        •      Konkurs fotograficzny o tematyce przyrodniczej: „Jesień w obiektywie” trwał od 1 X 

          do 20 XI 2023 roku i przeznaczony był dla uczniów klas 0-3 SP w Ryjewie. Organizatorkami  konkursu były: Kowalska Mirosława , Heron Renata oraz Plichta Magda . 

          Celem konkursu było:  uwrażliwianie uczniów na piękno przyrody, rozbudzanie wśród dzieci zainteresowań przyrodniczych oraz fotograficznych, ukazanie naszej gminy w jesiennej szacie, a także zachęcanie do przebywania na świeżym powietrzu i wspólnych spacerów z rodziną. Konkurs cieszył się dużą popularnością wśród uczniów, gdyż przystąpiło do niego

          43 uczestników. Każdy uczestnik konkursu miał za zadanie wykonać 1 zdjęcie w formacie A4 i oddać je w terminie do 20  XI 2023 r.

          Zdjęcia oceniane były  w 2 kategoriach wiekowych: klasy 0-1 oraz klasy 2-3.

          Komisja w składzie:

          Kwiatkowska Ewa,

          Izabela Ożdżońska

          Słomska Bożena

          Wyłoniła następujących laureatów konkursu :

          Klasy 0-1

          1 miejsce         Olszewski Kacper- 0a, Kroll Jakub -1b

          2 miejsce         Nikodem Mikołajczyk- 1a, Hawrylicz Weronika- 1b

          3 miejsce         Kornytowska Weronika– 1b, Przybecka Anna- 0b

          Wyróżnienie    Dąbek Bartosz - 0b, Czerechowicz Natalia - 1a

          Klasy 2-3

          1 miejsce         Kędzierska Zuanna- 3a, Weisner Kornelia - 2b

          2 miejsce         Sadowska Zuzanna- 3b, Gutowska Małgorzata - 2a

          3 miejsce         Weisner Hubert- 3a, Kraszewski Aleksander -2a

          Wyróżnienie    Kozłowska Jagoda - 2a, Grzechulska Aleksandra - 2a

        • Jasełka w kl. Ia

        • 10.01.2024
        • 21 grudnia 2023 r. uczniowie klasy 1a zaprosili swoich bliskich na przedstawienie Jasełek. W przedświątecznych nastrojach, przy słodkim poczęstunku przygotowanym przez rodziców, miło upłynął czas. Dzieci odwiedził też Mikołaj, który obdarował najmłodszych paczkami. W piątek 22 grudnia uczniowie klasy 1a przedstawili przygotowane przez siebie Jasełka wszystkim koleżankom i kolegom z klas 0 – III.

                                         Wychowawczyni klasy Marzena Zimińska

           

           

           

           

           

           

        • Guzikowa Jesień

        • 04.01.2024
        • Szkoła Podstaowa w Sadlinkach była organizatorem Powiatowgo Konkursu pt. " Guzikowa jesień". Konkurs skierowany był do uczniów szkół podstawowych, klas III - VI,  naszego powiatu. Polegał on na wykonaniu pracy plastycznej, dowolną techniką, w której  przynajmniej jeden element musiał być wykonany przy pomocy guzików. Z naszej szkoły nagrodę zdobył Krzysztof Przybecki (kl.3a - wych. Małgorzata Zwolak),   wyróżneinia otrzymali: Zuzanna Rutkowska ( kl.3a) i Wiktor Rutkowski (kl.6b). Organizatorzy nie przyznawali poszczególnych miejsc w konkursie, tylko nagrodzili równorzędnymi nagrodami twórców najlepszych prac. 

        • Mistrzostwa szkoły w szachach

        • 04.01.2024
        • 4 grudnia 2023r. w naszej szkole rozegrano Mistrzostwa Szkoły w szachach. Turniej rozgrywany był w dwóch kategoriach wiekowych. Pośród najmłodszych najlepszy okazał się Karol Dmitrzak, który wyprzedził  Aleksandra Kraszewskiego, Jagodę Kozłowską i Zoyę Podgórską. Wśród starszych uczniów (klasy 4-8) najlepszy był Michał Boruschewski, który wyprzedził Laurę Weiss i Jakuba Strzelca. Najlepsi otrzymali drobne upominki. Organizatorem Mistrzostw był p.Zbigniew Giecewicz.

      • Weekend Cudów już za nami !!!
        • Weekend Cudów już za nami !!!

        • 18.12.2023
        • Składamy serdeczne podziękowania wszystkim Uczniom , Rodzicom oraz Pracownikom szkoły, którzy w tym roku włączyli się w organizację Szlachetnej Paczki w naszej szkole. Wasze otwarte serca pozwoliły na spełnienie wszystkich marzeń pani Celiny. W sumie na naszą Paczkę złożyło się 36 zapełnionych kartonów. Zebrane dary oraz kwota przerosły nasze najśmielsze oczekiwania.

          DZIĘKUJEMY !!!  DOBRO WRACA !!!

          Wszystkim Darczyńcom życzymy pełnych radości oraz ciepła Świąt Bożego Narodzenia.

          Organizatorzy Szlachetnej Paczki