• XI Wojewódzki Konkurs Ortograficzny Klas III

          • Etap szkolny XI Wojewódzkiego Konkursu Ortograficzny dla uczniów klas III, odbył się 18 marca 2024 r.  Uczniowie  klas trzecich tym razem pisali dyktando – Moje małe zoo. Zdania, jak to na konkursie  - trudne i długie. Trzecioklasiści w II etapie zdobyli więcej punktów niż w  I etapie pierwszym, napisali go po prostu lepiej. Brawo!!! 

            A teraz miejsca:

            1 m.- Krzysztof Przybecki- klasa 3a-  uzyskał razem 189 pkt. - wych. M. Zwolak

            2 m. – Izabela Cacan – klasa 3b – otrzymała razem 187,5 pkt. – wych. M. Kowalska

            3 m. – Gabriela Dębowska -  klasa 3 b -  zdobyła 183 pkt. – wych. M. Kowalska

            Gratulujemy i czekamy na wyniki; od tych wyników zależy czy uczniowie Ci pojadą na finał?

            Koordynator konkursu

            Maryla Kochańska

          • Zwyczaje Wielkanocne w "Zerówce"

          • 20 marca w klasie 0b odbyły  zajęcia otwarte dla rodziców – Zwyczaje wielkanocne.

            Dzieci opowiadały historyjkę obrazkową  „Przygody zajączka”, wyjaśniły co to jest pisanka, nie zabrakło też matematyki - dodawały i odejmowały pisanki.  Potem razem z rodzicami (były też babcie i ciocie) ozdabiały jajka ze styropianu: cekinami, wstążkami, kwiatami, różnymi aplikacjami, koralikami, itp. Był też słodki poczęstunek, kawa i herbata.

            Maryla Kochańska

            wychowawca

          • 21 marca - Światowy Dzień Zespołu Downa

          • 21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny ale również Światowy Dzień Zespołu Downa. 

                  Światowy Dzień Zespołu Downa ustanowiono z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa w roku 2005. Od roku 2012 został objęty patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych. Pierwszy raz obchodzono ten dzień w 2006 roku.

                Załóżmy  kolorowe skarpetki!!! Pokażmy , że stanowimy jedność. Tym właśnie drobnym gestem każdy może wyrazić swoją solidarność i potrzebę integracji z osobami dotkniętymi trisomią chromosomu 21. Kolorowe skarpetki „nie do pary” symbolizują solidaryzowanie się z chorymi na Zespół Downa.

                 W ten wyjątkowy dzień zachęcamy wszystkich uczniów , nauczycieli oraz pracowników naszej szkoły  do założenia skarpetek  w różnych, wesołych kolorach! Skarpetki mogą być w paski, w kropki, za kolano lub też do kostki. 

            Zrób zdjęcie i bądz razem z nami!!!!!!!

                                                                                                                                                Natalia Hnasyuk

          • Szkoła bliska pracy

          • 19 marca  uczniowie klasy VIII a  brali udział w projekcie „Szkoła bliska pracy”.

            Jest to już 7 edycja tego projektu.

            Organizatorem była firma: Lacroix Electronics, firma szkoleniowa Seb-team oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Kwidzynie przy współpracy z gminami powiatu kwidzyńskiego.

            Celem tego projektu jest przede wszystkim podniesienie świadomości wśród młodzieży na temat efektywnego planowania ścieżki edukacyjno-zawodowej oraz aktualnej sytuacji na lokalnym rynku pracy.

            Uczniowie zostali zapoznani z działalnością firmy, a poprzez zwiedzanie hali poznali proces produkcyjny.

            Uczestniczyli także w warsztatach z elektroniki, robotyki i programowania, budowali roboty, a na zakończenie zajęć uczestniczyli w turnieju walki robotów, który przysporzył im wiele emocji. Zaangażowanie naszych uczniów było ogromne.

            Na pewno zdobyli nowe, ciekawe doświadczenia!

                                                                                                                                                          Aleksandra Krupa

                                                                                                                                                           Anna Jarema

             

          • Cambridge Challenge 2024

          •  

             

            W naszej szkole odbył się pierwszy etap (szkolny ) olimpiady z języka angielskiego – Cambridge Challenge 2024,  przeprowadzonego przez Międzynarodowe Liceum Regent College w Elblągu. Olimpiada była skierowana dla uczniów klas 7 i 8.  Uczniowie mierzyli się z wiedzą o Wielkiej Brytanii i języka angielskiego.

            Teraz z niecierpliwością czekamy na wyniki, które mogą poprowadzić do etapu finału.

            Good LuckJ

            Nauczycielki koordynujące: Joanna Płoszaj-Caban, Anna Dominik

          • Wycieczka do Teatru Muzycznego w Gdyni

          • Wycieczka szkolna do teatru muzycznego w Gdyni 2 marca 2024 r na spektakl "Piotruś Pan" była niesamowita. Uczniowie byli pełni entuzjazmu i radości po spektaklu. Po wyjściu z teatru udaliśmy się na spacer w przystani, gdzie mogliśmy podziwiać piękną nadmorską panoramę, podziwiać okręty i delektować się świeżym morskim powietrzem. To był naprawdę udany, pełen wrażeń dzień !

            Organizatorki 

            A. Ostrowska, A. Jarema

          • Dzień Patrona szkoły

          • 19 lutego br. w naszej szkole obchodzony był Dzień Patrona szkoły. W tym dniu, ale 551 lat temu, w roku 1473 urodził się wielki Polak. A nasza szkoła nosi imię tego astronoma. lekarza, prawnika , matematyka, ekonomisty, dyplomaty, urzędnika, stratega wojskowego, kartografa, filologa i doktora prawa kanonicznego. Był prawdziwym polihistorem, czyli człowiekiem mającym rozległą wiedzę z wielu dziedzin, był klasycznym przykładem encyklopedysty. W poniższych linkach przekazujemy relacje z apelu i rozstrzygnięcia konkursy wiedzy o Mikołaju Koperniku, jakie odbyły się w klasach 0-III.

            https://youtu.be/Nfp_lRO3rQc

            https://youtu.be/XSL8LQP53Ck

             

             

          • Konkurs o Mikołaju Koperniku

          •    14 lutego br. w naszej szkole odbył się konkurs wiedzy o patronie szkoły, Mikołaju Koperniku. Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas III.  W konkursie udział wzięło 10 uczestników, którzy mieli za zadanie odpowiedzieć na 20 pytań oraz rozwiązać rebus związany z postacią wielkiego uczonego. Konkurs wygrała Zuzanna Kędzierska z klasy 3a. Miejsce II zajął Nikodem Sarnowski z 3b, a miejsce III Iga Kochanowska z 3a. Ponadto jury wyróżniło Darię Stryjek oraz Krzysztofa Przybeckiego z kl. 3a. Konkurs przygotowały oraz przeprowadziły Zuzanna Zwolak i Renata Heron.                                          

             

             

            e

             

             

             

          • Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

          • My też zagralismy dla WOŚP... były zbiórki, i fanty, i ciasto, i granie, była moc i było serce. Wielkie dzięki dla wszystkich - i uczniów, rodziców, nauczycieli, dla sportowców- siatkarzy, i tym co się chciało, i dla tych, o których nie zawsze się pamięta, a którzy swój grosik dołożyli. Sie ma...

          • Pasowanie na czytelnika

          • 18.01.2024 roku w naszej szkole odbyło się ,,Pasowanie na czytelnika", podczas którego uczniowie klas pierwszych poznali regulamin Biblioteki szkolnej, uczestniczyli w zabawach dla nich przygotowanych oraz złożyli przysięgę czytelnika:

            MY UCZNIOWIE PIERWSZEJ KLASY

            TOBIE KSIĄŻKO PRZYRZEKAMY

            ŻE SZANOWAĆ CIĘ BĘDZIEMY 

            KRZYWDY ZROBIĆ CI NIE DAMY

            OBOWIĄZKÓW CZYTELNIKA 

            BĘDZIEMY PRZESTRZEGAĆ PILNIE

            I Z TWYCH RAD

            I Z TWYCH MĄDROŚCI

            KORZYSTAĆ OD DZIŚ USILNIE

            Na zakończenie uroczystości dzieci otrzymały dyplomy, zakładki do książek, pierwszą wypożyczoną książkę, książkę pt. ,, Wnuczka antykwariusza" J. Bednarek, E. Dziubak zasponsorowaną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach kampanii ,, Mała książka- wielki człowiek" oraz małego cukierka.

            Link do fotorelacji: 

            https://youtu.be/rHQxbCd60Mg?feature=shared

             

          • Bal karnawałowy

          •  

            Tradycyjnie, tuż przed feriami  zimowymi, odbył się w naszej szkole Bal Karnawałowy dla uczniów klas 0 – 3.

            Na sali gimnastycznej można było spotkać księżniczki, wróżki, czarownice, superbohaterów… byli policjanci, strażacy, piraci, dinozaury, motyle, biedronka, postacie z filmu” Harry Potter”,  piłkarze oraz wiele innych cudownych i kolorowych  postaci.

            Bal prowadziła nam Indianka ze swoimi pomocnikami. Jak to bywa na balu, były tańce i konkursy, pociąg, który jechał z daleka, Macarena, Gangnam Style, Kaczuchy, węże i tańce – połamańce.

            Dziękujemy wszystkim za wspaniałą zabawę i do zobaczenia w przyszłym roku!

                                                                            Organizatorki Balu

                                                     Maryla Kochańska

            Renata Heron

          • Cambrdige English

          • W sobotę, 20 stycznia br. najzdolniejsi językowo uczniowie naszej szkoły (z klas 2-7) wzięli udział w próbnych egzaminach Cambridge English w Kwidzynie. Egamin składał się z 4 części: reading, listening, writing i speaking. Młodsi uczestnicy mierzyli się natomiast tylko (albo aż) w czytaniu, słuchaniu i mówieniu. Na wyniki trzeba trochę zaczekać, ale po minach widać, że wszystkim świetnie poszło. Koordynator wydarzenia, p. Anna Dominik gratuluje wielkiego zapału i zaangażowania.

          • XI Wojewódzki Konkurs Ortograficzny - etap szkolny

          • Już po raz 11 w naszej szkole trzecioklasiści przystapili do szkolnego etapu Wojewódzkiego Konkursu Ortograficznego.  Etap szkolny odbył się 12 stycznia 2024 r.  Uczniowie  tradycyjnie pisali dyktando - tym razem pt. "Śnieżna zamieć" . Zdania były trudne, długie, pełne wyrazów z pułapkami ortograficznymi i zasadami  interpunkcji. Dość napisać, że najdłuższe zdanie liczyło 14 wyrazów. Trzecioklasiści byli jednak dzielni i wytrwali. 

            A teraz miejsca:

            1 miejsce- Krzysztof Przybecki- klasa 3a-  uzyskał 93 p- wych. M. Zwolak

            2 miejsce – Gabriela Dębowska -  klasa 3 b -  zdobyła 91 p – wych. M. Kowalska

            3 miejsce – Izabela Cacan – klasa 3b – otrzymała 90,5 p – wych. M. Kowalska

            Gratulujemy i życzymy sukcesów w drugim etapie  - w marcu.

            Koordynator konkursu

            Maryla Kochańska

          • „Jesień w obiektywie” - konkurs fotograficzny

          •      Konkurs fotograficzny o tematyce przyrodniczej: „Jesień w obiektywie” trwał od 1 X 

            do 20 XI 2023 roku i przeznaczony był dla uczniów klas 0-3 SP w Ryjewie. Organizatorkami  konkursu były: Kowalska Mirosława , Heron Renata oraz Plichta Magda . 

            Celem konkursu było:  uwrażliwianie uczniów na piękno przyrody, rozbudzanie wśród dzieci zainteresowań przyrodniczych oraz fotograficznych, ukazanie naszej gminy w jesiennej szacie, a także zachęcanie do przebywania na świeżym powietrzu i wspólnych spacerów z rodziną. Konkurs cieszył się dużą popularnością wśród uczniów, gdyż przystąpiło do niego

            43 uczestników. Każdy uczestnik konkursu miał za zadanie wykonać 1 zdjęcie w formacie A4 i oddać je w terminie do 20  XI 2023 r.

            Zdjęcia oceniane były  w 2 kategoriach wiekowych: klasy 0-1 oraz klasy 2-3.

            Komisja w składzie:

            Kwiatkowska Ewa,

            Izabela Ożdżońska

            Słomska Bożena

            Wyłoniła następujących laureatów konkursu :

            Klasy 0-1

            1 miejsce         Olszewski Kacper- 0a, Kroll Jakub -1b

            2 miejsce         Nikodem Mikołajczyk- 1a, Hawrylicz Weronika- 1b

            3 miejsce         Kornytowska Weronika– 1b, Przybecka Anna- 0b

            Wyróżnienie    Dąbek Bartosz - 0b, Czerechowicz Natalia - 1a

            Klasy 2-3

            1 miejsce         Kędzierska Zuanna- 3a, Weisner Kornelia - 2b

            2 miejsce         Sadowska Zuzanna- 3b, Gutowska Małgorzata - 2a

            3 miejsce         Weisner Hubert- 3a, Kraszewski Aleksander -2a

            Wyróżnienie    Kozłowska Jagoda - 2a, Grzechulska Aleksandra - 2a

          • Jasełka w kl. Ia

          • 21 grudnia 2023 r. uczniowie klasy 1a zaprosili swoich bliskich na przedstawienie Jasełek. W przedświątecznych nastrojach, przy słodkim poczęstunku przygotowanym przez rodziców, miło upłynął czas. Dzieci odwiedził też Mikołaj, który obdarował najmłodszych paczkami. W piątek 22 grudnia uczniowie klasy 1a przedstawili przygotowane przez siebie Jasełka wszystkim koleżankom i kolegom z klas 0 – III.

                                           Wychowawczyni klasy Marzena Zimińska

             

             

             

             

             

             

          • Guzikowa Jesień

          • Szkoła Podstaowa w Sadlinkach była organizatorem Powiatowgo Konkursu pt. " Guzikowa jesień". Konkurs skierowany był do uczniów szkół podstawowych, klas III - VI,  naszego powiatu. Polegał on na wykonaniu pracy plastycznej, dowolną techniką, w której  przynajmniej jeden element musiał być wykonany przy pomocy guzików. Z naszej szkoły nagrodę zdobył Krzysztof Przybecki (kl.3a - wych. Małgorzata Zwolak),   wyróżneinia otrzymali: Zuzanna Rutkowska ( kl.3a) i Wiktor Rutkowski (kl.6b). Organizatorzy nie przyznawali poszczególnych miejsc w konkursie, tylko nagrodzili równorzędnymi nagrodami twórców najlepszych prac. 

          • Mistrzostwa szkoły w szachach

          • 4 grudnia 2023r. w naszej szkole rozegrano Mistrzostwa Szkoły w szachach. Turniej rozgrywany był w dwóch kategoriach wiekowych. Pośród najmłodszych najlepszy okazał się Karol Dmitrzak, który wyprzedził  Aleksandra Kraszewskiego, Jagodę Kozłowską i Zoyę Podgórską. Wśród starszych uczniów (klasy 4-8) najlepszy był Michał Boruschewski, który wyprzedził Laurę Weiss i Jakuba Strzelca. Najlepsi otrzymali drobne upominki. Organizatorem Mistrzostw był p.Zbigniew Giecewicz.

      • Weekend Cudów już za nami !!!
        • Weekend Cudów już za nami !!!

        • 18.12.2023
        • Składamy serdeczne podziękowania wszystkim Uczniom , Rodzicom oraz Pracownikom szkoły, którzy w tym roku włączyli się w organizację Szlachetnej Paczki w naszej szkole. Wasze otwarte serca pozwoliły na spełnienie wszystkich marzeń pani Celiny. W sumie na naszą Paczkę złożyło się 36 zapełnionych kartonów. Zebrane dary oraz kwota przerosły nasze najśmielsze oczekiwania.

          DZIĘKUJEMY !!!  DOBRO WRACA !!!

          Wszystkim Darczyńcom życzymy pełnych radości oraz ciepła Świąt Bożego Narodzenia.

          Organizatorzy Szlachetnej Paczki

        • American Dream Week

        • 18.12.2023
        • Nasza szkoła wzięła udział w kolejnym ogólnopolskim projekcie językowym. Na przełomie października i listopada odbywał się u nas American Dream Week. Uczniowie odkrywali ciekawostki o Ameryce. Na holu stanęła fotobudka, a w czasie przerw rozbrzmiewała muzyka, można było nawet spotkać kowboja - wszystko rodem z USA. Na ścianie marzeń każdy z ucznów przyczepił swoje marzenie. Powstała również bardzo długa girlanda z symbolami Stanów Zjednoczonych. Chętne osoby wzięły udział w quizie nt. zdobytej w tym czasie wiedzy. Zwycięzca, Kacper Remisiewicz z klasy 5b zdeklasował wszystkich rywali. Serdecznie gratulujemy! Mamy nadzieję, że American Drem Week na długo zapadnie w pamięci naszych uczniów. Organizatorki p. Joanna Płoszaj-Caban oraz p. Anna Dominik dziękują wszystkim uczniom za zaangażowanie.

        • II Powiatowy Konkurs Plastyczny "Barwy jesieni"

        • 18.12.2023
        • Szkoła Podstawowa w Otłowcu była organizatorem Powiatowego Konkursu plastycznego pt. "Barwy jesieni". 

          05 grudnia br. uczennice  klasy 2a wraz z wychowawczynią, Zuzanną Zwolak zostały zaproszone na uroczystość wręczenia nagród . Małgorzata Gutowska otrzymała nagrodę, a wyróżnienia: Aleksandra Grzechulska i Alicja Kamprowska.

        • Powiatowy Konkurs Plastyczny pt.,,Kartka Bożonarodzeniowa".

        • 18.12.2023
        • 11.12.23, w SP z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego w Kwidzynie, odbyła się uroczystość wręczenia nagród i wernisaż Powiatowego Konkursu Plastycznego pt.,,Kartka Bożonarodzeniowa".  Nadesłano ponad 150 kartek świątecznych, a wśród laureatów znaleźli się nasi uczniowie: I  miejsce w kategorii klas drugich zdobyła Aleksandra Grzechulska, z klasy 2a,  III miejsce w kategorii klas pierwszych, Mikołaj Powierża,z klasy 1a.

          Wielkie gratulacje!                                                                        Wych. M. Zimińska i Z. Zwolak

        • ŚWIĄTECZNE SPOTKANIE W DPS w Ryjewie

        • 18.12.2023
        •  

          To już kolejny raz, kiedy to nasi empatyczni uczniowie z klasy 6b, przybyli do DPS w Ryjewie, aby wspólnie z pensjonariuszami Domu poczuć magię świąt.  W tym roku uczniowie  przygotowali program artystyczny pt. „Świąteczne rozmowy”, przeplatany wspólnym śpiewaniem kolęd i pastorałek oraz zdobieniem świątecznych pierniczków. Warto było poczuć, że dobrze jest dostawać prezenty, ale jeszcze lepiej, jest te prezenty ofiarować. My daliśmy niewiele, a otrzymaliśmy cudowne uśmiechy i przeżyliśmy piękne chwile. Serdecznie podziękowania dla pani Dyrektor, pracowników oraz mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Ryjewie.

          Wychowawczyni 6b Joanna Płoszaj-Caban oraz p. Dominika Matusiak

        • Dzień Osób Głuchych i Niedosłyszących oraz  Dzień Języka Migowego

        • 18.12.2023
        •              W ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjno – Społecznego „Każdy inny – wszyscy równi „ klasa 5 C Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Ryjewie brała udział w realizacji Dnia Osób Głuchych i Niedosłyszących oraz  Dnia Języka Migowego.   Uczniowie oglądali film  „ Jak technologia pomaga osobom niesłyszącym?  Co Ty wiesz o głuchych?”. Dzieci poznały alfabet polskiego języka migowego i podjęli się próby nauki parę prostych wyrazów.

                     Celem  jest zwrócenie uwagi na problemy, prawa, obawy i osiągnięcia osób niesłyszących. Na świecie jest około 70 milionów osób głuchych a według szacunkowych danych liczba osób głuchych w Polsce to około pół miliona.  Niestety prawie 80% z nich mieszka w krajach rozwijających się i nie może liczyć na odpowiednie warunki do rozwoju. Właściwa edukacja i wsparcie osób głuchych to kluczowy element. Warunkuje on przyszłość osoby borykającej się z tą niepełnosprawnością. Wiele wybitnych postaci na przestrzeni wieków udowodniło, że ludzi głuchych lub niedosłyszących istotnie niewiele ogranicza. Do tego grona należą m. in. Ludwig van Beethoven, Francisco Goya, Thomas Edison.

           

            Koordynator  Nataliya Hnasyuk
           

        • Konkurs "Jesienne drzewo"

        • 21.11.2023
        •  

               "Jesienne drzewo" to tytuł  konkursu dla klas 0-III, zorganizowanego przez nauczycieli świetlicy szkolnej w listopadzie 2023 roku. Uczniowie mieli do wyboru dowolne techniki wykonania prac na papierze o wymiarze A 1. Udział wzięło siedem klas. Celem konkursu było między innymi rozwijanie: umiejętności pracy zespołowej, talentów, różnorodnych form i technik plastycznych. Konkurs objął dwie grupy wiekowe 0-I oraz II-III. W ocenie prac brano pod uwagę: zgodność z tematem, różnorodność, kreatywność. Za wykonane prace przyznano nagrody i wyróżnienia. Nagrody rzeczowe za najlepsze prace otrzymały klasy: 0a, 0b, IIa. Wyróżnienia i nagrody przyznano klasom: Ia, Ib, IIIa, IIIb.

                                                                                                              Nauczyciele świetlicy.

          Poniżej link do informacji filmowej o konkursie:

          https://www.youtube.com/watch?v=fRZmfVyPF_8&t=1s

        • Święto Odzyskania Niepodległości w klasach 0 - III

        • 21.11.2023

        • 10 listopada 2023 roku klasy 2a i 2b przygotowały uroczysty apel z okazji Narodowego Święta
          Odzyskania przez Polskę Niepodległości, który poprowadziła uczennica starszej klasy, Alicja
          Seremak. Składał się na niego montaż słowno – muzyczny, w którym oprócz uczniów wziął udział dziadek jednej
          z uczennic, były wójt naszej gminy, pan Józef Gutowski, który odpowiadał na pytania związane z
          tamtymi czasami, zadawane przez jego wnuczkę. Uczniowie wykonali kilka wierszy i pieśni
          związanych z tym świętem, zapalili symboliczny znicz na grobie Nieznanego Żołnierza oraz złożyli
          wiązankę składająca się z biało-czerwonych goździków ( podarowaną przez babcię uczennicy, panią
          Zofię Wadecką, prowadzącą kwiaciarnię Stokrotka), a na koniec wszyscy odśpiewali nasz hymn
          państwowy.
          J. Dominik i Z. Zwolak

        • Ojczyzna w prozie i poezji

        • 15.11.2023
        •  

           

          Szkoła Podstaowa im.ks. W.Demskiego w Straszewie juz po raz XXX zorganizowała Międzyszkolny Konkurs Poezji  i   Prozy o Ojczyźnie. Konkurs objęty patronatem naszego wójta wrócił po kilkuletniej przerwie na deski straszewskiej szkoły. Miło jest nam ponformować , że w tegorocznym konkursie najlepsza okaząła sie nasza uczennica - Martyna Grzechulska z 7b. 

        • American Dream Week

        • 15.11.2023
        • Nasza szkoła wzięła udział w kolejnym ogólnopolskim projekcie językowym dlatego też, na przełomie października i listopada odbywał się u nas American Dream Week. Uczniowie odkrywali ciekawostki o Ameryce. Na holu stanęła fotobudka, a w czasie przerw rozbrzmiewała muzyka, można było nawet spotkać kowboja - wszystko rodem z USA. Na ścianie marzeń każdy z uczniów przyczepił swoje marzenie. Powstała również bardzo długa girlanda z symbolami Stanów Zjednoczonych. Chętne osoby wzięły udział w quizie nt zdobytej w tym czasie wiedzy. Zwycięzca, Kacper Remisiewicz z klasy 5b zdeklasował wszystkich rywali. Serdecznie gratulujemy! Mamy nadzieję, że American Drem Week na długo zapadnie w pamięci naszych uczniów. Organizatorki p. Joanna Płoszaj-Caban oraz p. Anna Dominik dziękują wszystkim uczniom za zaangażowanie.

          Link do filmiku:

          https://youtu.be/HrOLf-kJHvg

        • HAPPY HALLOWEEN

        • 18.12.2023
        •     W ramach projektu edukacyjnego British Traditions   uczniowie klasy 5 c w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Ryjewie organizowali i wzięli aktywny  udział w Halloween.  Państwo Grochowscy wykonali i dostarczyli foto-budkę dzięki której wyszły wesołe i komiczne zdjęcia.  Całość imprezy przebiegła w mrocznym klimacie. Nie zabrakło dekoracji, poczęstunku i ulubionych utworów muzycznych.

        • Przerwa na czytanie

        • 25.10.2023
        •            Akcja „Przerwa na czytanie” w naszej szkole była promowana dzięki ogłoszeniom wykonanym przez uczniów klasy VII , które zostały powieszone w każdym gabinecie na gazetce. Organizatorzy wykonali również ogromne plakaty informacyjne, które zawiesili w wielu miejscach naszej placówki. Każdy uczeń otrzymał wiadomość dotyczącą akcji na swoje konto w dzienniku elektronicznym. Oprócz tego w przeddzień bicia rekordu na elektronicznej tablicy w holu głównym szkoły pojawiało się przypomnienie o planowanej akcji.

                      17 października 2023r. stał się u nas dniem, w którym przyłączyliśmy się                                          do IV Międzynarodowej edycji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie „Przerwa na czytanie”. W naszej szkole starsi uczniowie czytali różną literaturę podczas kilku przerw, pokazując swoim kolegom pozytywną modę na czytanie. Można było w tym dniu spotkać naszych podopiecznych rozkoszujących się ciekawą formą spędzania czasu między lekcjami, co było bardzo przyjemnym obrazem szkolnej społeczności.

               W klasach młodszych stworzyliśmy strefy czytania, do których zawitali różni goście, byli to siódmoklasiści, nauczyciele, pani pedagog, nawet dyrektor. Dzieci miały okazję posłuchania bliskiej im literatury, co często służyło do kreatywnych działań plastycznych, było wprowadzeniem do lektury, dawało możliwość rozmów o losach bohatera czy stało się dobrym przykładem do czytania przyniesionych z domu książeczek.  Czytający starali się uatrakcyjnić tekst ilustracjami, pacynkami lub maskotkami. Nasi uczniowie mają w szkole kącik z używanymi książkami, które przynieśli z domów. Takie miejsca są dla młodszych i starszych. Każdy może sięgać po książkę, kiedy tylko chce i dać jej nowe życie. Po wspólnym czytaniu szczególnie młodsze dzieci wybierały sobie z półek książeczki, przeglądały i zabierały do domu. Inną formą były przygotowane przez uczniów i nauczycieli wystawy książek dające młodym czytelnikom okazję do wymiany doświadczeń, przemyśleń i refleksji. Akcja cieszyła się znacznie większym zainteresowaniem wśród młodszej społeczności naszej szkoły.

            Do utworzenia nowego rekordu w liczbie osób czytających na przerwie przyłączyło się w naszej szkole 190 lubiących czytać.

            W imieniu organizatorów przedsięwzięcia bardzo dziękujemy za udział w ustanowieniu rekordu. Ogólnopolski rekord poznamy 10 grudnia.

                     Akcja „Przerwa na czytanie” w naszej szkole była promowana dzięki ogłoszeniom wykonanym przez uczniów klasy VII , które zostały powieszone w każdym gabinecie na gazetce. Organizatorzy wykonali również ogromne plakaty informacyjne, które zawiesili w wielu miejscach naszej placówki. Każdy uczeń otrzymał wiadomość dotyczącą akcji na swoje konto w dzienniku elektronicznym. Oprócz tego w przeddzień bicia rekordu na elektronicznej tablicy w holu głównym szkoły pojawiało się przypomnienie o planowanej akcji.

                      17 października 2023r. stał się u nas dniem, w którym przyłączyliśmy się                                          do IV Międzynarodowej edycji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie „Przerwa na czytanie”. W naszej szkole starsi uczniowie czytali różną literaturę podczas kilku przerw, pokazując swoim kolegom pozytywną modę na czytanie. Można było w tym dniu spotkać naszych podopiecznych rozkoszujących się ciekawą formą spędzania czasu między lekcjami, co było bardzo przyjemnym obrazem szkolnej społeczności.

               W klasach młodszych stworzyliśmy strefy czytania, do których zawitali różni goście, byli to siódmoklasiści, nauczyciele, pani pedagog, nawet dyrektor. Dzieci miały okazję posłuchania bliskiej im literatury, co często służyło do kreatywnych działań plastycznych, było wprowadzeniem do lektury, dawało możliwość rozmów o losach bohatera czy stało się dobrym przykładem do czytania przyniesionych z domu książeczek.  Czytający starali się uatrakcyjnić tekst ilustracjami, pacynkami lub maskotkami. Nasi uczniowie mają w szkole kącik z używanymi książkami, które przynieśli z domów. Takie miejsca są dla młodszych i starszych. Każdy może sięgać po książkę, kiedy tylko chce i dać jej nowe życie. Po wspólnym czytaniu szczególnie młodsze dzieci wybierały sobie z półek książeczki, przeglądały i zabierały do domu. Inną formą były przygotowane przez uczniów i nauczycieli wystawy książek dające młodym czytelnikom okazję do wymiany doświadczeń, przemyśleń i refleksji. Akcja cieszyła się znacznie większym zainteresowaniem wśród młodszej społeczności naszej szkoły.

            Do utworzenia nowego rekordu w liczbie osób czytających na przerwie przyłączyło się w naszej szkole 190 lubiących czytać.

            W imieniu organizatorów przedsięwzięcia bardzo dziękujemy za udział w ustanowieniu rekordu. Ogólnopolski rekord poznamy 10 grudnia. Głownym organizatorem akcji w naszej szkole była Pani Katarzyna Klimkiewicz.

        • Zbiórka kasztanów

        • 19.10.2023
        • Uczniowie Szkoły w Ryjewie wzięli udział w akcji "Zbiórka kasztanów dla Schroniska dla zwierząt na Miłosnej w Kwidzynie". Kasztany te zostaną sprzedane, a zebrane fundusze zostaną przeznaczone na potrzeby zdrowotne- leczenie zwierząt. Serdeczne podziękowania dla wszystkich uczniów za przyniesienie kasztanów, oraz mamie Bartka z klasy "0" a, za transport do Kwidzyna. Nasi uczniowie mają wielkie serce i z pewnością wezmą udział jeszcze w takich akcjach w przyszłości.

        • Zbiórka karmy dla schroniska w Kwidzynie

        • 19.10.2023
        • Jak co roku, tak i w tym roku szkolnym, uczniowie naszej szkoły zbierali karmę oraz potrzebne akcesoria (koce, smycze, miski itp.) dla zwierząt, przebywających w schronisku w Kwidzynie. I jak co roku zbiórka okazała sie bardzo duża. Dzięki uprzejmości mamy Antosia, Pawła i Radka, dary zostały zawiezione do Schroniska "Miłosna" w Kwidzynie. Pani Marzena z Fundacji Adopciaki przekazała wielkie podziękowania dla wszystkich uczniów.

        • Dzień chłopaka

        • 18.12.2023
        • W październiku klasa 5  c  Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika  w Ryjewie zorganizowała   „ Party Time „  w ramach lekcji języka angielskiego.  Uczniowie smażyli tosty i robili pop corn.  W trakcie zajęć śpiewane były piosenki, prowadzone gry zespołowe. A wszystko przeplatane słówkami w języku angielskim.